O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-05-2017

Autor: Kalina Brzozowska

Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią
 

mieso2905

Ubój z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, np. świnia, owca, koza, krowa czy koń, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni. W takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia. Dlatego też Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego przedstawia wskazówki w odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości w tym zakresie.  

Ubój z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, np. świnia, owca, koza, krowa czy koń, ulegnie wypadkowi, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni. W takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia. Dlatego też Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego przedstawia wskazówki w odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości w tym zakresie.



Przede wszystkim, gdy zwierzę ulegnie wypadkowi - koniecznie i w pierwszej kolejności należy jak najszybciej wezwać lekarza weterynarii zajmującego się leczeniem zwierząt gospodarskich. Weterynarz stwierdzi wówczas, czy zwierzę powinno być leczone, poddane ubojowi z konieczności, czy też uśmiercone.
 
Jeżeli lekarz weterynarii orzeknie, że zwierzę musi być poddane ubojowi z konieczności, to przede wszystkim należy skontaktować się z najbliższą rzeźnią celem ustalenia czy istnieje możliwość przyjęcia tuszy i narządów wewnętrznych zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności.

Tusza zwierzęcia wraz z przynależnymi do niej narządami wewnętrznymi musi być przewieziona do rzeźni, gdzie urzędowy lekarz weterynarii dokona badania poubojowego i wyda ocenę przydatności mięsa do spożycia przez ludzi. Wydanie takiej oceny jest warunkiem koniecznym wprowadzenia mięsa na rynek, tj. oferowania do sprzedaży i tym samym uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia.
 


W tym miejscu pojawia się ważne zagadnienie dotyczące tego, kto może dokonać uboju z konieczności. Według obowiązujących przepisów powinien być dokonywany przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, tj. takie same jak w przypadku uboju zwierząt w rzeźni. Ta sytuacja wkrótce może ulec zmianie, ponieważ w sejmie trwają pracę nad zmianą przepisów dot. ochrony zwierząt.

Pisaliśmy o tym tu 
 


Jeśli natomiast chodzi o warunki, w jakich można dokonać uboju zwierząt z konieczności poza rzeźnią, posiadacz zwierząt jest zobowiązany do podjęcia wszelkich koniecznych działań, aby jak najszybciej dokonać uboju zwierzęcia. Ważne jest, aby podczas uboju i działań z nim związanych oszczędzić zwierzętom wszelkiego niepotrzebnego bólu, niepokoju i cierpienia. 
Należy spełnić wymagania dotyczące ochrony zwierząt podczas uboju. Zwierzę powinno być ogłuszone i wykrwawione zgodnie z przepisami określonymi w rozporządzeniu Rady nr 1099/2009 przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. 


Do rzeźni wraz z tuszą i narządami wewnętrznymi zwierzęcia muszą być dostarczone następujące dokumenty:


a) Oświadczenie rolnika- stwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające informacje na temat weterynaryjnych produktów leczniczych lub innych środków, jakie podawano zwierzęciu lub wobec niego stosowano, z wyszczególnieniem dat podawania i okresów karencji;

b) Zaświadczenie lekarza weterynarii- stwierdzające korzystny wynik badania przedubojowego, datę i czas przeprowadzenia tego badania, przyczynę dokonania uboju z konieczności oraz informację na temat leczenia, jakiemu poddane było to zwierzę.


 
Tusza zwierzęcia wraz z przynależnymi do niej narządami wewnętrznymi powinna być przewieziona do rzeźni w warunkach higienicznych i najszybciej jak to możliwe.
Jeżeli transport potrwa dłużej niż 2 godziny od chwili dokonania uboju zwierzęcia, należy zapewnić warunki chłodnicze dla przewożonej tuszy i narządów wewnętrznych. W przypadku, gdy warunki klimatyczne na to pozwolą, nie ma konieczności poddawania chłodzeniu tusz i narządów wewnętrznych.
 
Jeśli natomiast rolnik spotka się z sytuacją, gdy zwierzęcia nie da się wyleczyć i gdy nie znajdzie rzeźni, która zgodzi się na przywiezienie tuszy wraz z narządami, może również zdecydować się na uśmiercenie zwierzęcia bądź przeprowadzenie uboju w celu pozyskania mięsa, na własne potrzeby. Jeśli nastąpi śmierć zwierzęcia, zwłoki należy poddać utylizacji. 


Należy pamiętać, że w każdym przypadku przeprowadzenia uboju z konieczności zwierząt gatunku bydło, owce, kozy lub świnie, konieczne jest powiadomienie o tym zdarzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Należy pamiętać, że ubój bydła, owcy lub kozy należy zgłosić w terminie 7 dni, natomiast ubój świń w terminie 30 dni do końca dokonania uboju z konieczności.

PZHBM/KB/fot. pixaby.com

swiatrolnika.info 2023