O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-04-2020

Autor: Magdalena Szymczyk

Unijny rynek mleka. Krzysztof Jurgiel pyta KE o ratunek dla sektora

Krzysztof Jurgiel

Unijny rynek mleka znajduje się w realnym niebezpieczeństwie. Jak zauważył europoseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Jurgiel, europejski sektor mleczarski traci obecnie ok. 120 mln euro. W związku z tym, polityk skierował zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie wpływu COVID-19 na unijny rynek mleka.

Unijny rynek mleka

Pandemia COVID-19 spowodowała znaczne zmniejszenie popytu UE i krajów spoza UE na produkty mleczne, co stanowi poważne zagrożenie dla unijnego rynku mleka. W związku z niepokojącymi doniesieniami, Krzysztof Jurgiel skierował zapytanie do Komisji Europejskiej nt. wpływu COVID-19 na unijny rynek mleka. Europoseł zwrócił uwagę, że ograniczenie konsumpcji spowodowane m.in całkowitą utratą rynku HoReCa, oznacza realne niebezpieczeństwo dla rolników i przetwórców.
 

Pandemia COVID-19 spowodowała znaczne zmniejszenie popytu UE i krajów spoza UE na produkty mleczne. Jest to poważne zagrożenie dla sektora mleczarskiego UE. Sytuacja na tym rynku, w ostatnim roku stabilna, zmieniła się: drastyczny spadek cen, trudności w eksporcie produktów, gwałtowny wzrost cen opakowań, wzrost cen frachtów czyni nieopłacalny eksport do krajów trzecich

– czytamy w zapytaniu.

Czytaj także: Odbudowa rynku eksportowego. Maliszewska: musimy spojrzeć w przód

Co zrobi KE? Unijny rynek mleka czeka

Polski polityk chciał też wiedzieć, jak Komisja Europejska zamierza zapewnić, że rynek ten, w sytuacji występowania siły wyższej, nie będzie przedmiotem niepotrzebnych ograniczeń wynikających z prawa konkurencji.

W jaki sposób Komisja planuje dalej zapewniać sprawne funkcjonowanie jednounijny rynek mleka KElitego rynku, biorąc pod uwagę wprowadzane przez niektóre państwa ograniczenia związane z zamykaniem granic i obowiązkiem pozostawania w kwarantannie dla pracowników poruszających się między państwami członkowskimi oraz zapewnić, że ten rynek nie będzie przedmiotem niepotrzebnych w sytuacji występowania siły wyższej ograniczeń wynikających z prawa konkurencji?

– pyta europoseł PiS, Krzysztof Jurgiel.

Polityk postanowił zapytać także czy zostanie uruchomiona możliwość prywatnego przechowywania wszystkich produktów mlecznych (SMP, masła, wszystkich rodzajów serów, mrożonego mleka lub twarogu bawolego) w celu uzupełnienia interwencji publicznej?

Przy jakim poziomie strat Komisja planuje uruchomienie interwencyjnego skupu SMP?

– dopytuje polityk.

Przeczytaj także: Rynek mleka – Amerykanie wylewają mleko, hodowcy pod presją

Parlamentarzysta nawiązał także do pomocy finansowej ze strony Komisji Europejskiej.

Czy Komisja planuje przeznaczyć dodatkowe środki na wsparcie działań związanych z utratą rynków eksportowych na skutek COVID-19?

– czytamy w zapytaniu.

Pytania zostały zadane na podstawie artykułu 138 Regulaminu Parlamentu Europejskiego, zgodnie z którym adresat pytania udziela odpowiedzi na pytania w ciągu sześciu tygodni.

Materiały prasowe/Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Jurgiela/MS/Fot. Świat Rolnika/Pixabay

swiatrolnika.info 2023