Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Monika Faber 14-01-2022 09:20:53

Podatek od mięsa może zniszczyć europejskie rolnictwo

Podatek od mięsa

Niemiecka komisja ds. nowej opłaty jaką miałby być podatek od mięsa chce sztucznego podwyższenia cen wołowiny i wyrobów mlecznych.

Jeśli wdrożone zostaną propozycje sztucznego podniesienia cen wołowiny i produktów mlecznych, Niemcy staną w obliczu podwyżki cen wołowiny nawet o 600%. W zamian produkty mleczne będą o 200–400% droższe. Niemiecka komisja stwierdziła, że podwyżka cen musi być drastyczna, ponieważ jest wymagana dla dobra planety.

Politycy i hodowcy o niemieckim pomyśle

W temacie podatku od mięsa wypowiedział się Jan Krzysztof Ardanowski, który stwierdził „ To jest dalszy ciąg działań, które podejmuje europejska lewica, aby zniszczyć hodowlę zwierząt na Starym Kontynencie. Niestety, ale ten postulat znajduje się w programie wielu tzw. organizacji ekologów i partii politycznych. W Niemczech będzie to szczególnie widoczne, bo resort rolnictwa objął tam polityk partii Zielonych Cem Özdemir.”

„To nie ma związku z walką o dobro planety. Rolnicy wiedzą, że nie są trucicielami klimatu i nie przyjmują lewicowej narracji – walczą z nią. Więc skoro ideologom nie udaje się zmusić rolników do rezygnacji z hodowli zwierząt, to wykorzystuje się do tego konsumentów. Wysokie ceny mają sprawić, że mało kogo będzie stać na mięso, a przez to hodowla będzie rzadkością lub nie będzie jej wcale” – dodał Jan Krzysztof Ardanowski.

Współorganizator ogólnoeuropejskich protestów rolników Szczepan Wójcik również w ostrych słowach skomentował nowe pomysły niemieckiej lewicy. „Wprowadzenie podatku od mięsa w Niemczech będzie zagrożeniem także dla naszego kraju. Przykro mi to mówić, ale jeśli Europa nie zmieni swojego sposobu myślenia, Europejczycy nie zaczną myśleć krytycznie i nie odwrócą się od zmanipulowanego lewicowego przekazu, inicjatywy takie jak podatek od mięsa staną się normą.”

Warto przypomnieć, że próby wprowadzenia opłatą jaką miałby być podatek od mięsa w Europie trwają od kilku lat. Obecnie paliwem, który napędza temat tej daniny są debaty na temat „Europejskiego Zielonego Ładu”.

Coraz częściej pojawiają się na zachodzie głosy, jakoby jedną szansą na zrealizowanie celów klimatycznych, które stawia Unia Europejska jest drastyczne zmniejszenie ilości produkowanego mięsa.

„To absurd, którego jednak nie wolno bagatelizować. Kilka lat temu wszyscy śmiali się, gdy mówiliśmy o realnym zagrożeniu likwidacją hodowli zwierząt futerkowych, zakazie uboju zwierząt na potrzeby wspólnot religijnych. Potem śmiano się z zakazu używania klatek w chowie i hodowli zwierząt. Dziś podobnie dzieje się z podatkiem od mięsa” – skomentował tezę Szczepan Wójcik.

Podatek od mięsa to nie jest walka o przyrodę

„Potwierdzają to podatek od miesa tapp 2twarde liczby. W interesie samych gospodarzy jest dbałość o przyrodę i zapewnianie zwierzętom odpowiednich warunków chowu, ale o tym ekologiczni aktywiści nie będą mówić. Oni wolą wciskać mało wymagającemu unijnemu konsumentowi bajki o złych rolnikach. Zapominają przy tym, że to dzięki tym „złym rolnikom” mają co jeść” – skomentował Szczepan Wójcik.

Coraz większa liczba Niemców, Holendrów, czy też Francuzów deklaruje (według badań) gotowość do płacenia więcej za wyroby odzwierzęce, jeśli owoce i warzywa stanieją.

„Mamy do czynienia z absolutnym szaleństwem. Czym się kierują osoby wysuwające postulat wprowadzenia podatku od mięsa? Jaką pracę wykonano, że tak szkodliwy postulat znajduje poparcie społeczne? Już dzisiaj szacuje się, że kilogram wołowiny wzrósłby z 13 do 80 euro. Niemców nie będzie stać na to, żeby kupować aż tak drogie produkty” – wskazał prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

„Jeżeli nie mięso, to trzeba będzie szukać innego źródła białka. Bardzo drogich owoców morza? Czym się będziemy odżywiali?” – pytał prof. Zbigniew Krysiak.

W czasie europejskiej debaty związanej z rolnictwem, klimatem i produkcją jedzenia coraz częściej ignorowane są głosy naukowców.

„Ubolewam nad tym, że w sprawach rolnictwa tak często ignorowany jest głos naukowców. Wielu dietetyków, lekarzy uważa, że umieszczenie mięsa w diecie człowieka jest wskazane; inni twierdzą, że jest to wręcz konieczne. Brak zbilansowania diety może być bardzo szkodliwy. Ludzi o mniejszych dochodach nie będzie stać na mięso. Ich stan zdrowia może się pogorszyć. Może w tym jest metoda, żeby zamiast wartości odżywczych zawartych w mięsie połykali tony suplementów diety?” – podnosił Jan Krzysztof Ardanowski.

„Faktem jest, że komisje Parlamentu Europejskiego poparły przyznanie państwom członkowskim większej elastyczności w kwestii stosowania stawek VAT. Chodzi tu zasadniczo o możliwość stosowania zerowej stawki VAT na produkty „zdrowe”, czyli na żywność pochodzenia roślinnego i maksymalnej stawki na produkty – jak to określono – „o dużym śladzie środowiskowym”. Chodzi oczywiście o mięso i inne produkty odzwierzęce” – dodaje w temacie Szczepan Wójcik.

Lobbing antyhodowlany w Unii Europejskiej

„Niestety, ale w każdym kraju Unii Europejskiej znajdują się wpływowe grupy, które domagają się wprowadzenia tego podatku. Obawiam się, że wkrótce będziemy zmuszenia po raz kolejny stoczyć bój o przyszłość polskiego rolnictwa. Nie wierzę w to, że europejska lewica pozwoli nam funkcjonować na innych zasadach” – dodał Jan Krzysztof Ardanowski.

Dzisiaj Europa musi się mierzyć z potężną inflacją. Opodatkowanie mięsa spowodowałoby tylko dalszy wzrost inflacji i jeszcze większą drożyznę. Wszystko to spowoduje dalsze pustoszenie się „kieszeni” obywateli.

„Biorąc pod uwagę potencjalny wzrost importu właśnie z krajów MERCOSUR, fakt, że o podatek od mięsa walczą właśnie Niemcy, jest symptomatyczny. Przypomnijmy, że to kanclerz Merkel chciała przehandlować unijne rolnictwo w zamian za możliwość zwiększenia niemieckiego eksportu do Ameryki Południowej. Grona urzędników nie obchodzą bankructwa rolników” – wyjaśnił Szczepan Wójcik.

Szczepan Wójcik podsumowując temat potencjalnego większego importu, powiedział, że hodowcy już nauczyli się samodzielnej obrony przed takimi pomysłami i, że „są politycy, którzy ponad partyjne klapki na oczach stawiają dobro rolników, ale stanowią oni zdecydowaną mniejszość.”

Czytaj również: Monika Przeworska o podatku od mięsa: To projekt czysto ideologiczny

Radio Maryja/fot. pixabay

Opublikował:
Monika Faber
Author: Monika Faber
O Autorze
z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rolnik. Połączenie tych dwóch profesji pomaga zrozumieć jak wymagające jest dzisiejsze rolnictwo. Jestem dumna z polskiej wsi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 14:30:00

Kiedy spadną ceny gazu? Wicepremier Jacek Sasin odpowiada

Wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że przy spadkach ceny gazu na giełdach, rząd będzie redukować cenę dla odbiorców gospodarczych.

Jak tylko gaz będzie tanieć na giełdzie, będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych; będziemy reagować elastycznie – zapewnił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany o dalsze działania rządu w sprawie cen gazu. Wicepremier pytany we wtorek w TVP1 o to, jakie rząd ma możliwości, by jeszcze obniżyć ceny gazu, powiedział: "Robimy co w naszych mocach, by rzeczywiście te ceny gazu nie zabiły nie tylko biznesu, ale również gospodarstw domowych".

Jacek Sasin o cenach gazu

"Zrobiliśmy rzeczywiście ogromnie dużo" – stwierdził Sasin. Przypominał, że dla gospodarstw domowych rozłożono podwyżkę w dłuższym okresie, na trzy lata. Dodał, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie głosowana po poprawkach Senatu tzw. ustawa gazowa, która obejmuje taryfami wszystkie gospodarstwa domowe oraz tzw. odbiorców wrażliwych, jak szkoły, szpitale, przedszkola, pomoc społeczną.ceny gazu 02

Zwrócił uwagę, że przepisy europejskie, tzw. dyrektywa gazowa, również wyroki TSUE uniemożliwiają objęcie taryfami podmiotów gospodarczych – "to jest w UE zakazane". "Możemy tylko bardzo elastycznie reagować i tak się dzieje" – stwierdził. Wyjaśnił, że kiedy ceny gazu na giełdach spadła, główny dostawca gazu do polskich odbiorców, PGNiG obniżyło cenę o 25 proc.

Ceny gazu zależne od polityki

"Będziemy reagować elastycznie. Jak tylko cena na giełdzie będzie spadała, będziemy (...) redukować cenę dla odbiorców gospodarczych" – zapewnił wicepremier w temacie, jakim są ceny gazu.

Pytany, czy nie powinno się podpisać z Rosjanami długoterminowego kontraktu, by cena była stabilna i niska, Sasin wskazał, że to nic nie da. "Dzisiaj te kontrakty podpisuje się nie na cenę stałą, a indeksowaną do ceny rynkowej. Wpływ na cenę będzie więc niewielki, a to uzależniłby nas od dostaw gaz z Rosji" – powiedział.

Przypomniał o inwestycjach w gazoport w Świnoujściu, Baltic Pipe, inne połączenia gazociągów do Polski, "żeby od rosyjskiego szantażu się uniezależnić". "Dzisiaj w Polsce mamy problem z ceną, ale nie mamy problemu z dostępnością gazu" – zaznaczył szef MAP.

Czytaj również: Ceny ropy po mocnych spadkach, ponownie notują wzrost

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 25-01-2022 13:33:09

Ceny ropy po mocnych spadkach, ponownie notują wzrost

Ceny ropy naftowej w USA ponownie odnotowują wzrosty po tym jak w poniedziałek zaliczyły najmocniejszy spadek notowań w tym roku – o ponad 2 proc.

Inwestorzy skupiają uwagę na nadal pozytywnych perspektywach popytu na ten surowiec – informują maklerzy. Niepokoi ich również fakt coraz większego napięcia wokół Ukrainy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 83,73 USD, wyżej o 0,50 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 86,87 USD za baryłkę, wyżej o 0,70 proc.

Ceny ropy na poprzedniej sesji zanotowały mocne spadki

Podczas poprzedniej sesji ceny ropy mocno spadały wraz z taniejącymi na wielu rynkach ryzykownymi aktywami.

Duża zmienność w handlu widoczna jest przed zbliżającym się posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która we wtorek rozpocznie dwudniowe posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej i zacznie przygotowywać grunt pod podwyżki stóp procentowych.

Inwestorów niepokoi też fakt coraz większego napięcia wokół Ukrainy.

Podczas poniedziałkowej wideokonferencji prezydenta USA z przywódcami państw europejskich liderzy dyskutowali na temat wspólnych wysiłków, by odstraszyć Rosję od wznowienia agresji wobec Ukrainy i wzmocnić bezpieczeństwo NATO. Zapewnili też, że chcą dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

Wcześniej Kwatera Główna NATO ogłosiła wysłanie przez państwa członkowskie dodatkowych sił, samolotów i okrętów na wschodnią flankę, zaś Pentagon ogłosił postawienie 8,5 tys. żołnierzy w stan podwyższonej gotowości, by mogli być w razie potrzeby szybciej wysłani do Europy.

Notowania cenowe zanotowały wzrost o 13 procent od początku roku

Amerykański resort obrony zasugerował też, żeceny ropy lipiec 45 USA mogą wkrótce wysłać do Europy dodatkowe siły. Waszyngton jest gotowy do wzmocnienia swojej obecności, jeśli sojusznicy uznają, że tego potrzebują.

"Rynki naftowe mocno zniżkowały z dnia na dzień z powodu obaw o popyt" – wskazuje Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management Pte.

"Biorąc jednak pod uwagę perspektywę eskalacji militarnej we Wschodniej Europie, spekulanci nadal mogą pokryć spadki z poprzedniego dnia, obstawiając odruchową reakcję na 90 USD za baryłkę" – dodaje.

Ceny ropy osiągnęły w ub. tygodniu swoje 7-letnie maksima w reakcji na odżywanie konsumpcji surowca na świecie po pandemii Covid-19, co spowodowało spadek globalnych zapasów.

Amerykański gigant usług naftowych Halliburton Co. wskazał, że otoczenie pozostanie "wspierające" dla wzrostów cen ropy.

Z kolei firma Saudi Aramco podała, że popyt na ropę zbliża się do poziomów sprzed pandemii.

"Zbliżamy się do poziomów sprzed pandemii" - powiedział dyrektor generalny Aramco Amin Nasser. "W przyszłości nadal spodziewamy się zdrowego popytu" – podkreślił.

"Nie ma jeszcze oznak, że wysokie ceny ropy wpływają na ograniczenie zużycia surowca przez odbiorców" - dodał.

Stratedzy Goldman Sachs i Morgan Stanley prognozują wzrost ceny ropy Brent do III kw. 2022 r. do 100 USD za baryłkę. Bank of America (BofA) ocenia, że już w połowie roku baryłka Brent zdrożeje do 120 USD.

Globalne zużycie ropy spadło na początku 2020 r., w związku z pandemią Covid-19, z ok. 100 mln baryłek dziennie. Teraz Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) podała, że we wrześniu 2021 zużycie ropy na świecie było już z powrotem na poziomie ok. 98 mln baryłek dziennie.

Ceny ropy wzrosły od początku 2022 r. o 13 proc.

Czytaj też: Ceny paliw rosną. Spełniają się prognozy podwyżek przed obniżką VAT

PAP/fot.Pixabay


Autor: Monika Faber 24-01-2022 18:00:00

Stopy procentowe odcisną piętno na gospodarce w najbliższych latach

Stopy procentowe, a dokładniej ich podwyżka jest jednym z pomysłów rządów na niwelowanie wysokości inflacji. Takie działania podejmują banki centralne.

Utrzymująca się wysoka inflacja, szybki koniec luźnej polityki monetarnej banków centralnych oraz „jastrzębie” podejście do podwyżek stóp procentowych – to jedne z najważniejszych ryzyk, które w nadchodzących miesiącach będą musieli uwzględniać inwestorzy. Jak podkreśla wiceprezes Generali Investments TFI Zbigniew Jakubowski, 2022 rok to zdecydowanie koniec ery taniego pieniądza. Wiele banków centralnych, szczególnie na rynkach wschodzących, od miesięcy podnosi stopy procentowe. W Polsce tylko w I połowie roku spodziewana jest podwyżka do 4,0 proc. To zaś może zachęcić inwestorów do zainteresowania tą grupą państw.

Walka z inflacją

„Światowa gospodarka wchodzi w trzeci rok pandemii, będąc w fazie ekspansji cyklu koniunkturalnego. Dynamika wzrostu PKB w poszczególnych krajach wyhamuje i będzie na poziomach znacząco niższych niż w roku 2021, który cechował się silnym odreagowywaniem po 2020 roku, obciążonym ogromnymi kosztami walki z COVID-19. W ten trend, charakterystyczny dla fazy ekspansji, będzie wpisywać się również gospodarka naszego kraju” – mówi Zbigniew Jakubowski, wiceprezes zarządu Generali Investments TFI.

Globalnym zjawiskiem jest także wysoka inflacja (poza Japonią i Chinami). Zjawiska, które ją wywołały, czyli m.in. zaburzone łańcuchy dostaw windujące w górę ceny surowców i półproduktów, będą ustępować, ale powoli. Wielu ekspertów, w tym m.in. szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell, podkreśla, że trzeba jednak przestać traktować wysoką inflację jako przejściowe zjawisko.

Szereg państw podejmuje działania, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom inflacji. W Polsce są to przyjęte przez rząd tarcze antyinflacyjne, które zakładają m.in. tymczasowe zmniejszenie akcyzy i VAT-u na paliwa czy żywność. W wyniku tej inicjatywy, według ekspertów Generali Investments TFI, na polskim rynku szczyt inflacyjny będzie wypłaszczony i rozciągnięty w czasie, a najwyższe odczyty inflacji przypadną prawdopodobnie na lipiec br. To wymusi też utrzymywanie wysokich stóp procentowych przez dłuższy okres, niż miałoby to miejsce bez tarczy. To odciśnie swoje piętno zarówno w tym, jak i w 2023 roku.

„NBP jako pierwszy bank centralny na świecie w 2022 roku podwyższył stopy procentowe. Była to podwyżka o 50 punktów bazowych. Oczekiwane są dalsze podwyżki stóp do 3,5 proc. i to jeszcze w pierwszej połowie tego roku, a następnie do 4,0 do końca 2022 roku” – mówi wiceprezes Generali Investments TFI.

Jak wskazuje, ten rok zakończy erę taniego pieniądza. Banki centralne rynków wschodzących już od wielu miesięcy normalizują politykę pieniężną, podczas gdy rynki rozwinięte dopiero rozpoczynają działania. Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna zmniejszają obecnie skalę zakupu papierów (tzw. tapering), a podwyżki stóp są na horyzoncie – rynek oczekuje, że Fed dokona w tym roku trzech lub czterech podwyżek stóp po 0,25 proc. W przypadku EBC spodziewana jest jedna podwyżka o 0,10 proc. ale równie prawdopodobny może być brak jakiejkolwiek decyzji odnośnie do stóp.

Stopy procentowe w górę

„Zgodnie z zapowiedziami EuropejskiegoStopy procentowe 01 Banku Centralnego w strefie euro czeka nas dłuższy okres niskich stóp procentowych. W relacji do USA w strefie euro inflacja bazowa – czyli z wykluczeniem cen energii i żywności – pozostaje na umiarkowanym poziomie, aczkolwiek jest najwyższa od 2008 r. Dlatego też EBC, biorąc pod uwagę słabnące dynamiki PKB krajów ze strefy euro, może zdecydować się na późniejszą normalizację polityki monetarnej” – mówi Zbigniew Jakubowski. Stopy procentowe będą coraz wyższe.

Ta różnica w podejściu banków centralnych rynków rozwiniętych i wschodzących może spowodować, że do grupy tych ostatnich będzie napływać więcej kapitału. Wcześniej rozpoczęte podwyżki stóp procentowych oznaczają bowiem m.in. wyższe rentowności obligacji. Sprzyja temu także sytuacja na rynkach walutowych. W opinii eksperta Generali Investments TFI te czynniki składają się na umiarkowanie optymistyczne prognozy dla polskiego rynku długu.

„Oczekujemy, że w ciągu nadchodzącego roku nastąpi moment, kiedy, przy aktywnym modelu zarządzania, możliwe będzie osiąganie atrakcyjnych stóp zwrotu również w oparciu o obligacje stałokuponowe. Natomiast, w perspektywie całego roku szczególnie pozytywnie jesteśmy nastawieni do obligacji zmiennokuponowych, które powinny zyskiwać w czasie cyklu podwyżek stóp, a ich kupony ze względu na swoją konstrukcję będą się odnawiać na coraz wyższych stopach WIBOR 6M” – mówi. „Polska obecnie ma historycznie niski udział inwestorów zagranicznych w obligacjach skarbowych, najniższy w całym CEE. Widzimy również znaczącą szansę na stopniową zmianę postrzegania polskich obligacji skarbowych przez inwestorów zagranicznych. Normalizacja stosunków z Komisją Europejską oraz deeskalacja napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej mogłyby pozytywnie wpłynąć na postrzeganie polskiego rynku.”

Koniec luźniej polityki monetarnej

Według zarządzających funduszami Generali Investments TFI utrzymująca się wysoka inflacja, szybki koniec luźnej polityki monetarnej banków centralnych oraz „jastrzębie” podejście do podwyżek stóp procentowych to kluczowe czynniki ryzyka, które inwestorzy będą musieli uwzględnić w 2022 roku. Na tej liście znajdują się także nowe warianty COVID-19 i brak skuteczności szczepionek, słaby wzrost gospodarczy w Chinach i kryzys tamtejszej branży nieruchomości oraz bańki spekulacyjne na wysoko wycenianych spółkach. Nie bez znaczenia będą także napięcia geopolityczne na linii Chiny – USA oraz Rosja – NATO, z Ukrainą w tle.

„Analizując kondycję polskich spółek, widzimy szereg czynników zachęcających do inwestycji. Widzimy najwyższą od 2007 roku marżowość operacyjną, rosnące zyski na akcje, relatywną atrakcyjność wskaźników inwestycyjnych względem wieloletnich średnich oraz względem innych rynków kapitałowych EM. Okres dobrej koniunktury gospodarczej został wykorzystany przez spółki do redukcji zadłużenia. Dobra kondycja finansowa powinna się przełożyć na kontynuację procesów inwestycyjnych, akwizycję lub wypłaty dywidend oraz skup akcji własnych. W prognozach spółki zakładają dalszy wzrost zysków” – mówi wiceprezes zarządu Generali Investments TFI.

Czytaj również: Inflacja uderza w Europę i USA. Wzrost cen zagraża światowym gospodarkom

Newseria/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.