Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Oliver Pochwat 05-01-2022 18:00:00

Jerzy Chróścikowski: Ceny nawozów wynikają z polityki Władimira Putina

Jerzy Chróścikowski

Jerzy Chróścikowski w wywiadzie dla ŚwiatRolnika.info wypowiedział się na temat gigantycznych wzrostów cen nawozów sztucznych i powodów takiej sytuacji.

Zdaniem senatora Prawa i Sprawiedliwości wzrosty cen nawozów sztucznych wynikają ze wzrostu cen gazu. Natomiast ten surowiec jest poddany spekulacji przez Władimira Putina, który chce wymusić na Unii Europejskiej uruchomienie Nord Stream 2. Sam prezydent Rosji zapowiadał w mediach obniżkę cen gazu, w zamian za włączenie nowego gazociągu.

ŚwiatRolnika.Info: Czy jest szansa na to, że ceny nawozów spadną? Czy jednak nie uda się powrócić do starych cen?

Jerzy Chróścikowski: Wszelkie możliwe działania są podjęte przez rząd. Nasze ostatnie pisma i komunikaty, czyli Solidarności Rolników Indywidualnych, które wychodzą o wstrzymaniu wzrostu cen, sygnały są. Natomiast pytanie jest na ile cena gazu będzie rosła, czy będzie spadać? Przy spadku, automatycznie będą możliwe ceny niższe, ponieważ podstawowym powodem wzrostu ceny nawozów, jest wzrost cen gazu. Spekulacja, którą uprawia Władimir Putin. Szantażuje on Unię Europejską, chce ruszyć z Nord Stream 2 i on chce to wymusić. Chce osiągnąć to, co publicznie zapowiadał w mediach, czyli obniży cenę gazu, w zamian za uruchomienie drugiej nitki gazociągu Nord Stream. Widać, jakie to jest działanie polityczne, na czym cierpią rolnicy. Pytanie jest, czy jeśli zakłady będą produkować po takiej cenie jak teraz ostatnio, to nie mają szans na nabycie. Rolnicy zmniejszą zakup nawozów.Jerzy Chroscikowski 02

ŚwiatRolnika.info: Czy może powinna interweniować teraz w jakimś stopniu Unia Europejska i Komisja Europejska? Problem ceny gazu dotyczy nie tylko Polski, ale całej Wspólnoty.

Jerzy Chróścikowski (Senator Prawa i Sprawiedliwości): Zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej jako organizacje związkowe, jaki przez Copa Cogeca, żeby podjęto jakieś interwencje, albo kompensaty wzrostu kosztów. Wiem też, że Polski rząd interweniował i chcemy wspólnie działać. Na dzień dzisiejszy nie ma takich instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej, żeby Polski rząd uruchomił środki bez zgody Komisji Europejskiej, choćby nawet dobre chęci miał. KE nazywa takie działania „nierówną konkurencją”. Jeśli możemy cokolwiek zrobić to tylko z de minimis, a to jest skutkiem, że prawie zawsze jesteśmy na progu brania środków krajowych, które możemy zastosować i to jest wielkim problemem, że Polski rząd bez Komisji Europejskiej pewnych mechanizmów nie może uruchomić. Obecnie staramy się rekompensować, ale to nie jest rozwiązanie. Powinno być tak, że my powinniśmy mieć normalne relacje cenowe, normalne wynagrodzenia za uzyskane plony, a nie tylko liczyć na rekompensaty.

ŚwiatRolnika.info: Czy nie obawia się Pan Senator takiej sytuacji, że w związku z wejściem w życie Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada obniżenie stosowania nawozów sztucznych, nikomu nie będzie zależeć by ceny powróciły do starych poziomów? Może po prostu komuś zależy by z biedy polscy rolnicy przestaną stosować nawozy sztuczne?

Jerzy Chróścikowski: To nie jest problem Polski, to jest problem europejski. Proszę zwrócić uwagę, przestano produkować w niektórych zakładach na Zachodzie nawozy azotowe, mają braki gazu, problemy z rezerwami, ponieważ jest zima. Jest to typowa spekulacja. Natomiast, jeśli mówimy o tym, że komuś na czymś zależy, proszę wziąć pod uwagę, że na rynku paliw, gazu są sukcesywnie wahania cen raz na jakiś czas. Są ceny bardzo niskie, ale są ceny bardzo wysokie. Ja patrząc z perspektywy giełdy i tego jak one kształtują ceny, jak działają pewne mechanizmy, które pozwalają, by ceny fluktuowały raz w górę, raz w dół, mogę stwierdzić, że te ceny będą się wahać. Nie wyobrażam sobie, by było inaczej.

Czytaj również: Ceny nawozów na świecie nadal rosną i nic nie zapowiada zmiany trendu

Fot.twitter /PolskiSenatAutor: Emilia Gromczak 20-01-2022 23:00:59

Ceny ziemi na Ukrainie zanotowały pod koniec roku gwałtowne wzrosty

Ceny ziemi na Ukrainie gwałtownie wzrosły. Rynek ziemi wzrósł w ostatnim miesiącu 2021 r. wzrósł również pod względem powierzchni.

Rynek ziemi na Ukrainie wzrósł w ostatnim miesiącu 2021 roku, zarówno pod względem kupna i sprzedaży, jak i powierzchni ziemi łącznie o ok. 30%. Jak wskazuje Roman Neyter ekspert Ośrodka Zaopatrywania w Żywność i Rolnictwo Szkoły Głównej Handlowej w Kijowie, struktura gruntów z miesiąca na miesiąc jest stabilna. Najwięcej transakcji dokonywanych jest na gruntach pod zarząd specjalnego państwa wiejskiego (32,6 tys.).

Ceny ziemi na Ukrainie wzrosły 

W ciągu 6 miesięcy 2021 r. rynek ziemi został obciążony kwotą 5,3 mld UAH. Ceny ziemi na Ukrainie wzrosły. Jak podaje Roman Neyter, rynek ziemi wzrósł w ostatnim miesiącu 2021 r., zarówno pod względem kupna i sprzedaży, jak i powierzchni ziemi łącznie o ok. 30%. Na łączną powierzchnię sprzedanych gruntów dwie trzecie magazynu to komercyjne grunty rolne (102,4 tys. ha), kolejna trzecia to grunty OSG.ceny ziemi na Ukrainie sprzedaż

W przypadku podatków, które są uiszczane przy rejestracji gruntów do kupna i sprzedaży, średnia cena obliczana jest na poziomie około 40 tysięcy hrywien za hektar. Jak wskazuje ekspert KSE, cena działki jest zróżnicowana w zależności od rodzaju działki i jej rozmieszczenia. Średnio w pierwszej połowie ukraińskiego rynku ziemi dziennie przypadało blisko 470 gruntów, a łączna powierzchnia gruntów szacowana była na ponad 150 tys. ha.

Przypominamy, że najwyższe ceny gruntów odnotowywane są w Holandii. 

Realizacja ważnego projektu pilotażowego 

Pierwszy orędownik Szefa Suwerennej Służby Ukrainy ds. dostaw geodezji, kartografii i katastru Anatolij Miroshnichenko, ogłosił ważny dekret o realizacji projektu pilotażowego dot. wprowadzenia danych do państwowego katastru gruntów poświadczonych przez kataster.

„Już w najbliższych dniach po opublikowaniu uchwały zostanie ogłoszona realizacja tego pilotażowego projektu. W teorii zostaną przeniesione prawa do działek ze strony urzędników przy rejestracji działek w suwerennym katastrze gruntów. Wcześniej, często z naciąganych powodów, jako dealer nie można było ich zarejestrować. Dla certyfikowanego inżyniera mającego prawo do samodzielnego wprowadzania informacji do katastru jest to możliwe” – powiedział Anatolij Miroshnichenko.

Dodał, że za monitorowanie projektu pilotażowego odpowiedzialni będą państwowi rejestratorzy katastralni, wybrani zgodnie z zasadą niezależności.

Sprawdź: Cena ziemi klasy 5. Jakie były stawki w II kwartale 2021?

agronews.ua/fot.pixabay.com


Autor: Monika Faber 20-01-2022 17:30:00

Ceny gazu mogą spowodować bankructwo części małych przedsiębiorstw

Ceny gazu wzrosły w ciągu ostatniego półrocza o 370 procent – wynika z cennika dla przedsiębiorstw opublikowanego przez PGNIG.

Taki wzrost kosztów z pewnością przełoży się na ceny produktów i usług, o czym mówią pesymistyczne prognozy dotyczące inflacji, ale nie wszystkim firmom uda się w ten sposób zrekompensować podwyżki. To z kolei może wpłynąć na większą skalę upadłości, szczególnie wśród mniejszych podmiotów. Doraźne krótkoterminowe inicjatywy rządu mogą nie poprawić sytuacji – ocenia Konfederacja Lewiatan.

Kolejne podwyżki cen

„Podwyżki ceny gazu i prądu, które obecnie obserwujemy w Polsce, na pewno przełożą się w jakimś stopniu na ceny produktów i usług, które przedsiębiorstwa albo sprzedają, albo proponują. Tym samym należałoby oczekiwać, że inflacja będzie jeszcze wyższa. Istnieją również branże, które są mocniej narażone na wzrosty cen gazu czy prądu, np. wszystkie branże energochłonne, które w tej chwili po zapowiedziach rządu mogą liczyć na pewne rekompensaty w prowadzeniu działalności. To dobrze, ponieważ uchroni je to przed potencjalnym zamykaniem działalności, a jednocześnie pozwoli nie zwiększać importu z krajów spoza Unii Europejskiej” – mówi agencji Newseria Biznes Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Zwiększenie rekompensat, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ma jednak dotyczyć branż energochłonnych. Pozostałe będą musiały zmierzyć się z kolejnymi podwyżkami cen gazu. Jak podaje ekspert Konfederacji Lewiatan, od lipca 2021 do stycznia 2022 roku wzrosły one w cenniku PGNiG o 370 proc. Wprawdzie od ubiegłego tygodnia obowiązuje 25-proc. obniżka stawek opłat za gaz dla przedsiębiorców, ale zdaniem Mariusz Zielonki nie spowoduje ona znaczącej ulgi dla przedsiębiorców.

„Nawet konstrukcja tej obniżki, czyli działanie przez dwa miesiące, jest wprost działaniem po to, żeby ulżyć przedsiębiorcom, którzy wykorzystują gaz głównie do ogrzewania, a nie do produkcji np. żywności czy różnych produktów. Tym samym nic dla przedsiębiorców w tej chwili rząd nie oferuje i ciężko byłoby jeszcze coś zrobić poza wprowadzeniem większych ulg, niż obecnie są proponowane, jeśli chodzi o krótki termin działania i ulgi dla przedsiębiorców – mówi ekspert ekonomiczny.

Jak dodaje, skala podwyżek cen gazu ziemnego w Polsce nie koresponduje z sytuacją na światowych rynkach. Kiedy u nas stawki dla firm wzrosły o 370 proc., na międzynarodowych giełdach wzrost wyniósł 118 proc., a w szczytowym okresie, pod koniec września, sięgnął 243 proc. Eksperci Lewiatana oceniają, że różnice w skali podwyżek mogą wynikać z kilku przyczyn. Jedną z nich są „stosunkowo niskie” wzrosty cen dla klientów indywidualnych – to segment rynku regulowany przez Urząd Regulacji Energetyki, który zatwierdził podwyżki o 54 proc. Druga przyczyna to monopolistyczny charakter państwowego dystrybutora gazu. Trzecia – zmiana sposobu ustalania stawek za dostawy gazu do Polski w kontrakcie z Gazpromem.

Ceny gazu ciągle w górę

„Aby poprawić sytuację przedsiębiorcówCeny gazu 022, w tej chwili powinniśmy się skupić na działaniach przynajmniej średnioterminowych, a nie krótkoterminowych, jak w tej chwili zapowiedział rząd. Jeśli chodzi o długoterminowe działania i ceny gazu, w tej chwili konieczne wydaje się rozluźnienie polityki dotyczącej importu gazu z zagranicy. Przepisy prawa są tak skonstruowane, że w zasadzie żadnej zewnętrznej firmie poza spółką Skarbu Państwa nie opłaca się dostarczanie gazu do polskich przedsiębiorstw. W długim terminie postulujemy więc rozluźnienie tych przepisów, które umożliwiają import gazu i stworzenie konkurencyjnego rynku w Polsce” – mówi Mariusz Zielonka.

Podwyżki cen gazu i energii, w opinii ekspertów, będą wpływać na konkurencyjność polskich firm, ale także przedsiębiorstw w całej Europie. Wynika to z polityki klimatycznej UE i limitów dotyczących emisji dwutlenku węgla.

„Ten aspekt konkurencyjności w całej UE jest szeroko dyskutowany w samej Komisji Europejskiej, która wprowadza różne mechanizmy zabezpieczające konkurencyjność przedsiębiorstw. Są kraje na świecie, których nie obowiązują limity emisji dwutlenku węgla do atmosfery, tym samym mogą produkować tyle, ile im się podoba i na jaką skalę im się podoba, tym samym obniżając cenę, co powoduje, że polski przedsiębiorca jest mniej konkurencyjny od tego z zagranicy. Tę sytuację trochę zmieniła pandemia. Przez przerwane łańcuchy dostaw koszty sprowadzenia jakiegokolwiek towaru z zagranicy, a szczególnie z Azji, wzrosły blisko trzykrotnie” – podkreśla ekspert.

Przedsiębiorcy coraz bardziej zaniepokojeni

Nastroje przedsiębiorców w Polsce nie są najlepsze. Dane GUS wskazują, że w grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości obszarów gospodarki kształtował się na poziomie niższym niż w listopadzie. Przykładowo w przetwórstwie przemysłowym spadł w ciągu miesiąca z -10,5 do -12,2, a w budownictwie z -11,9 do -15,4. Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury deklarowali przedstawiciele sekcji zakwaterowania (-27,5) i gastronomii (-14,2). Najlepiej i jednocześnie korzystnie koniunkturę oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (+15) oraz informacja i komunikacja (+13,7). Wzrost kosztów jest najczęściej wskazywanym przez firmy negatywnym skutkiem pandemii odczuwanym między wrześniem a listopadem ub.r. Deklarowała tak ponad połowa przedstawicieli wszystkich badanych branż.

„Nasza gospodarka jest napędzana głównie przez bardzo duże firmy, mimo że tych mikro- i małych mamy zdecydowaną większość. Odpowiadają one za blisko 98 proc. w całej gospodarce. W jednostkowych przypadkach ich działalność gospodarcza może się po prostu w tej chwili już nie opłacać, co może się wiązać z zakończeniem działalności, czego już sygnały też dostajemy” – podkreśla Mariusz Zielonka.

Czytaj również: Wojciech Jakóbik: Ceny paliw i gazu rosną przez wpływ pandemii na gospodarkę

Newseria/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 20-01-2022 14:30:00

Ceny ropy w USA po wzroście o 6% są coraz bliżej 7-letnich maksimów

Ceny ropy naftowej w USA są notowane w pobliżu 7-letnich maksimów, a od końca listopada 2021 podrożała ona już o około 30 procent.

Prezydent USA Joe Biden zobowiązał się do kontynuowania prób obniżenia cen ropy. Z kolei raport branżowy wskazał na wzrost amerykańskich zapasów tego surowca – informują maklerzy. Jednak zdaniem analityków rynkowych Joe Biden niewiele może zrobić na szczeblu politycznym, aby obniżyć notowania surowca. Najnowsze prognozy wskazują, że baryłka w III kwartale 2022 roku może kosztować ponad 100 dolarów.

Amerykańska administracja stale monitoruje ceny ropy

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 87,27 USD, wyżej o 0,36 proc., po wzroście w ciągu ostatnich 3 sesji o prawie 6 proc.
Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 88,48 USD za baryłkę, wyżej o 0,05 proc.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę reporterom, że Biały Dom będzie pracować nad zwiększaniem dostępnych dostaw ropy, choć będzie to trudne.

"Będziemy pracować nad próbą zwiększenia dostępnych dostaw ropy" – zapowiedział Biden. "Ale będzie ciężko" - dodał.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Emily Horne informowała z kolei wcześniej, że amerykańska administracja ma w planach dalsze monitorowanie ceny ropy i kontynuację rozmów z krajami z grupy OPEC+, w razie wystąpienia takiej konieczności.

Ropa zdrożała od końca listopada o około 30 procent

Tymczasem Amerykański Instytut Paliw (API) podałceny ropy 098 w swoim cotygodniowym branżowym raporcie, że zapasy ropy w USA w ub. tygodniu wzrosły o 3,46 mln baryłek, podczas gdy analitycy prognozowali ich spadek o 1,75 mln baryłek.

W czwartek o 16.30 oficjalny raport o zapasach ropy w USA przedstawi Departament Energii (DoE).

Ropa w USA zdrożała od końca listopada 2021 r. o ok. 30 proc., a Brent na ICE zyskała w tym czasie 25 proc., ponieważ silniejszy niż oczekiwano popyt na paliwa i przerwy w dostawach surowca, m.in. z Kazachstanu i Libii, zaostrzyły warunki podażowe na rynkach ropy.

"Ceny ropy są trochę przegrzane" – ocenia jednak Suvro Sarkar, analityk ds. rynków energii w DBS Bank Ltd.

"Prezydent USA Joe Biden niewiele może zrobić na szczeblu politycznym, aby obniżyć notowania surowca" – dodaje.

Analitycy wskazują, że na rynkach pojawia się pytanie – kiedy, a nie czy – ropa osiągnie trzycyfrowe wartości, jakich nie było na giełdach paliw od 2014 r.

Stratedzy Goldman Sachs prognozują, że w III kw. 2022 r. ceny ropy Brent osiągną poziom 100 USD za baryłkę. Z kolei Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) wskazała w swoim miesięcznym raporcie, że popyt na ropę na świecie jest na dobrej drodze, aby osiągnąć poziom sprzed pandemii Covid-19.

Czytaj też: Ceny ropy idą w górę pomimo słabszych danych makro z Chin

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.