O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy w USA z największym wzrostem notowań od 2009 roku

Ceny ropy

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku zniżkuje nieznacznie podczas ostatniego dnia handlu w tym roku, po siedmiu poprzednich dniach zwyżek notowań.

Surowiec zaliczy jednak kończący się 2021 r. z najmocniejszym rocznym wzrostem notowań od 2009 r., po odbudowie popytu na paliwa na świecie po pandemii Covid-19 – informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 76,58 USD, niżej o 0,53 proc.

Wzrost ceny przez szczepionki

Ceny ropy brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 79,13 USD za baryłkę, niżej o 0,50 proc. Ropa w USA zdrożała w tym roku o 58 proc. Surowiec zalicza też już 7. z kolei kwartał ze wzrostem cen, a tak długiej passy zwyżek notowań nie było od co najmniej 1983 r.

"Wzrost cen ropy i popytu na surowiec w 2021 roku był ogromny, biorąc pod uwagę niską bazę, jaką mieliśmy w 2020 r." – wskazuje John Driscoll, dyrektor JTD Energy Services Pty.

Wzrost notowań ropy był możliwy dzięki szybkiemu wprowadzaniu w wiodących gospodarkach na świecie szczepionek przeciwko koronawirusowi, co utorowało drogę do złagodzenia ograniczeń wprowadzonych w czasie pandemii i wznowienia mobilności.ceny ropy na swiecie 2

WTI osiągnęła w tym roku w październiku najwyższą cenę od 2014 r., ale w kolejnym miesiącu nieco straciła w wyniku obaw inwestorów, że szybko rozprzestrzeniający się nowy szczep koronawirusa - Omikorn – może ograniczyć popyt na paliwa. Uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw, szczególnie w USA, również przyczyniło się do spadku notowań tego surowca.

Ceny ropy, a spotkanie OPEC+

Inwestorzy próbują teraz ocenić perspektywy popytu i jaka będzie cena ropy na świecie w przyszłym roku w czasie rozprzestrzeniania się Omikronu i zachowawczej polityki podażowej prowadzonej przez kraje OPEC+.

W przyszłym tygodniu - 4 stycznia - odbędzie się spotkanie sojuszu producentów ropy z OPEC+, na którym nastąpi ocena polityki produkcyjnej tej grupy w 2022 r. W tym roku OPEC+ zwiększał co miesiąc dostawy ropy o 400 tys. baryłek dziennie.

Producenci ropy ustalą na swoim posiedzeniu limity dostaw na luty. OPEC wybierze też nowego sekretarza generalnego kartelu, którym może zostać kandydat Kuwejtu - Haithan al-Ghais, dyrektor wykonawczy Kuwait Pertroleum Corp., mający poparcie wielu krajów OPEC.

Nowy sekretarz generalny OPEC, który zastąpi Mohammada Barkindo, obejmie swoją funkcję w lipcu. Barkindo zajmował to stanowisko przez dwie 3-letnie kadencje.

Podczas, gdy sekretarze generalni OPEC nie ustalają polityki produkcyjnej kartelu, to działają jako "pośrednicy" szukający kompromisu między członkami grupy, którzy często mają skrajnie różne zdania ws. polityki paliwowej OPEC.

Czytaj również: PKEE: Rosnące ceny energii to problem całej Europy

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023