O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-06-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Polskie firmy mają w UE problemy. Jakie i dlaczego?

Polskie firmy

Listę barier w działalności polskich firm na unijnym rynku zawiera druga tzw. Czarna Księga przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na podstawie uwag przekazanych przez przedsiębiorców – podał w środę resort. Zostanie przekazana m.in komisarzowi UE ds. rynku wewnętrznego. Polskie firmy to znaczna część przedsiębiorstw w UE. Warto wiedzieć, z jakimi problemami musza mierzyć się rodzimi przedsiębiorcy na rynku wspólnotowym.

Jakie bariery muszą pokonać polskie firmy?

"Chcemy uświadamiać naszym rozmówcom istnienie opisanych barier, by rozumienie ich szkodliwości skłaniało naszych unijnych partnerów do ich eliminacji" – wskazał wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin w liście zamieszczonym w księdze.

Jak podkreślił Gowin, jednolity rynek stanowi jedno z największych osiągnięć UE i ogromną wartość, szczególnie wobec globalnej konkurencji na rynku światowym. "Jego sprawne i niezakłócone funkcjonowanie jest dla państw europejskich jeszcze ważniejsze w obliczu pandemii. Niezbędna w tym momencie solidarność oznacza również współdziałanie przy odbudowie jednolitego rynku" – wskazał.piatka dla zwierzat porozumienie

Polskie firmy mogą skorzystać z Czarnej Księgi

MRPiT, zachęcone "dobrym odbiorem wydanej w zeszłym roku pierwszej czarnej księgi" przygotowało kolejny raport, w którym przedstawia obecne przykłady barier utrudniających działalność polskich firm na rynku wewnętrznym UE. Wykaz barier utrudniających działalność transgraniczną polskich przedsiębiorców na rynku Unii powstał na podstawie uwag i przypadków zgłoszonych resortowi przez przedsiębiorców. "Zostanie przekazany komisarzowi do spraw rynku wewnętrznego i państwom członkowskim celem znalezienia praktycznych rozwiązań w zakresie zidentyfikowanych nieprawidłowości" – czytamy w środowym komunikacie MRPiT.

Minister Gowin zwrócił się do przedsiębiorców z prośbą o kolejne zgłoszenia. "Państwa głos i wsparcie podkreślają wagę wniosku, jaki płynie z Czarnej Księgi – stwierdził.

Czytaj także: Olipra: Eksporterzy powinni kłaść coraz większy nacisk na budowę marki polskiej żywności

Polskie firmy wciąż z podobnymi problemami

Druga czarna księga wskazuje, że dotychczasowe „stare” bariery nie zniknęły, natomiast zaczęły pojawiać się nowe, w tym te w założeniu tymczasowe i związane z pandemią - zwrócił uwagę resort. "Celem ochrony rynków wewnętrznych poszczególnych państw UE wprowadzono wiele ograniczeń sprzyjających krajowym przedsiębiorcom, co jest widoczne zwłaszcza w sektorze rolno-spożywczym" – podkreślono.

Jak zapowiedziano, tegoroczny raport zostanie przekazany komisarzowi Thierry'emu Bretonowi m.in. poprzez członków utworzonej przez Komisję Europejską w 2020 r. i poświęconej kwestiom znoszenia barier Grupy Zadaniowej ds. Egzekwowania Przepisów dotyczących Jednolitego Rynku (tzw. SMET: Single Market Enforcement Task-Force). "Oczekujemy pozytywnych rezultatów naszych działań, czyli znalezienia praktycznych rozwiązań dla obecnych barier na rynku wewnętrznym UE" - podsumowano.

swiatrolnika.info 2023