O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-12-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Nieuczciwe praktyki – Prezes UOKiK mówi im stanowcze NIE!

Nieuczciwe praktyki

Naszym celem jest eliminowanie z rynku wszelkich nadużyć godzących w konsumentów i uczciwych przedsiębiorców. Nieuczciwe praktyki są karane, jednak należy pamiętać o tym, że kary są tylko środkiem do osiągnięcia tego celu – mówi w wywiadzie dla piątkowej „Rzeczpospolitej” prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Nieuczciwe praktyki, a kara dla Biedronki

„Ja i pracownicy UOKiK jesteśmy w pełni zdeterminowani, żeby eliminować z rynku nieuczciwe praktyki dużych podmiotów. Nie mogą występować sytuacje, w których duże przedsiębiorstwa rosną i rozwijają się kosztem mniejszych kontrahentów” – zaznaczył w wywiadzie dla „Rz” prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Chróstny odniósł się w ten sposób do pytania o nałożenie przed kilkoma dniami kary 723 milionów zł na właściciela sieci sklepów Biedronka.

„Firma, na którą nałożona została kara, uważa, że decyzja w tej sprawie jest stronnicza i będzie dochodzić sprawiedliwości w sądzie. Odnoszę wrażenie, że komunikuje w ten sposób: jesteśmy duzi, czujemy się pewnie i nikt nie jest w stanie zmienić naszego postępowania” – ocenił Chróstny. Prezes UOKiK wskazał, że w innych krajach "od dekad istnieją regulacje związane z dużymi sieciami handlowymi, np. w zakresie planowania przestrzennego czy maksymalnej wielkości placówek handlowych w stosunku do wielkości miejscowości, w której chciałyby działać”.nieuczciwe praktyki uokik

Nieuczciwe praktyki – od dużych podmiotów należy wymagać uczciwości

„Sieci handlowe w Polsce dostały nieograniczone możliwości rozwoju i poczuły się na tyle pewnie, że zaczęły stosować nieuczciwe praktyki względem swoich dostawców i konsumentów, w tym właśnie wykorzystując swoją przewagę kontraktową do narzucania niekorzystnych warunków handlowych. To pokazuje, że problem jest głęboki i tkwi niekiedy w modelu działalności tych przedsiębiorców” – ocenił.
Dodał, że w polskiej gospodarce „mamy do czynienia z bardzo dużymi podmiotami, od których mamy prawo wymagać uczciwości i odpowiedzialności”. „Tak jest szczególnie w przypadku gospodarstw rolnych i producentów żywności, od których zależy bezpieczeństwo żywnościowe kraju i nas wszystkich jako konsumentów. Nasze kompetencje obejmują jednak cały rynek – uczciwość zachowań przedsiębiorców względem konkurentów i konsumentów leży w interesie nas wszystkich” – powiedział.

Dopytywany o to, w jaki sposób kara została ustalona zaznaczył, że „kara wydaje się wysoka jednak wynika ona wprost z rozmiarów i skali działalności tego właściciela sieci handlowej Biedronka”.

Nieuczciwe praktyki – ponad 600 mln korzyści kosztem wynagrodzenia dostawców

„Według naszych ustaleń, tylko w ciągu trzech lat Jeronimo Martins Polska osiągnął na tych praktykach korzyść w wysokości ponad 600 mln zł, zrealizowaną kosztem wynagrodzenia dostawców, które zostało zmniejszone w oparciu o nieuzgodniony wcześniej a narzucony przez sieć rabat. Dlatego kara jest adekwatna do stopnia naruszenia przepisów i przedsiębiorca powinien jak najszybciej dostawcom tę szkodę wynagrodzić” – zaznaczył.

Dodał, że urząd będzie wspierał dostawców i kontrahentów sieci w dochodzeniu roszczeń tak, aby mogli odzyskać pieniądze.

Czytaj także: Choinka o wysokości 17 m darem Lasów Państwowych na Jasnej Górze

PAP/mag/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023