O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Za nami najważniejsze rolnicze wydarzenie – Forum Dla Wsi

Forum Dla Wsi

W sobotę 25 lutego w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się pro-rolnicza konferencja Forum Dla Wsi “Zjednoczeni rolnicy gwarantem bezpieczeństwa Europy”.

Wydarzenie współorganizowane było przez Instytut Gospodarki Rolnej, a jego celem było zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi muszą borykać się europejscy rolnicy. Podczas konferencji dyskutowano również o rozwiązaniach, jakich potrzebuje polska wieś.

Forum Dla Wsi już za nami

Instytut Gospodarki Rolnej oraz Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zorganizowali konferencję Forum Dla Wsi “Zjednoczeni rolnicy gwarantem bezpieczeństwa Europy”. Organizacje rolnicze z Polski, Holandii, Niemiec i Litwy spotkały się w Toruniu, by dyskutować o problemach, jakie dotykają europejskie rolnictwo.

,,Chcemy pokazać, że rolnictwo i rolnicy, niezależnie od tego, jaką gałęzią gospodarki rolnej się zajmują czy też z jakiego kraju pochodzą, tak naprawdę powinni dzisiaj działać razem i powinni razem przeciwstawić się różnym niebezpieczeństwom, jakie z Komisji Europejskiej czy też z Brukseli idą w stronę rolników i rolnictwa (i to rolnictwa europejskiego), bowiem dzisiaj stoimy nad widmem – trzeba to powiedzieć wprost – pewnego zagrożenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe” – mówił Szczepan Wójcik.

Zobacz też: Poznaliśmy program i prelegentów #ForumDlaWsi! Zapraszamy 25 lutego do Torunia!

Warto zaznaczyć, że wydarzenie było całkowicie apolityczne, zaś goście pochodzili nie tylko z Polski, ale również z Holandii, Niemiec, Grecji czy Litwy.

,,Celowo nie zapraszaliśmy tam polityków. Zaprosiliśmy wyłącznie rolników, wyłącznie przedsiębiorców rolnych, wyłącznie osoby, które rolnictwem się zajmują, zajmują się organizacjami rolnymi, zrzeszają różne organizacje, federacje itd., ponieważ przede wszystkim chcemy oddać głos rolnikom. Uważamy, że dzisiaj to rolnicy powinni mówić najwięcej o rolnictwie. To oni są osobami, które o rolnictwie wiedzą najwięcej, to oni wiedzą, jak dbać o bezpieczeństwo żywnościowe i wreszcie to oni wiedzą, z jakimi problemami na co dzień się borykają” – wyjaśnił Szczepan Wójcik w rozmowie z Radiem Maryja.

Forum dla wsi

Podczas konferencji w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu głos zabrał również dyrektor Radia Maryja, ojciec Tadeusz Rydzyk.

,,Rolnicy, leśnicy, zawsze bronili oraz żywili. Las żywi, także ziemia żywi, a rolnicy bronili i żywili, przekazywali wiarę. Od was zależy, jaka będzie Polska. W tej chwili widzimy, że to jest bitwa o całkowitą niepodległość gospodarczą czy polityczną, ale także niepodległość kulturową, wolność wewnętrzną. To jest walka. Gratuluję wam tego pragnienia solidarności i działania w solidarności, ale ten ogień ponieście wszędzie, w całą Polskę. Niech to będzie taka iskra, rozpalcie całą Polskę i brońcie Polski, brońmy wszyscy, bo to jest wojna cywilizacyjna i nie tylko cywilizacyjna” – wskazał dyrektor Radia Maryja.

 

swiatrolnika.info 2023