Talk icon

Informacje

06-07-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Przytulia czepna – uciążliwa roślina, która źle wpływa na plon i zwierzęta

Przytulia czepna

Przytulia czepna jest bardzo popularnym chwastem, jej szkodliwość nie polega jednak najbardziej na tym, co ma zwykle miejsce w przypadku innych chwastów, czyli na zabieraniu roślinom substancji odżywczych. Kiedyś używana jako substytut kawy, teraz powinna być skutecznie usuwana z upraw i pastwisk.

Przytulia czepna – gdzie występuje i jak ją rozpoznać?

Roślina ta występuje powszechnie na terenie całej Polski. Przytulia czepna jest rośliną jednoroczną, kwitnie między czerwcem a sierpniem, choć zdarzają się w tej materii wyjątki. Należy do rodziny marzanowatych. Wybiera najczęściej żyzne, wilgotne, bogate w azot gleby. Występuje zwłaszcza na terenach zmienionych przez człowieka, polach i pastwiskach. Najczęściej można ją spotkać wśród upraw zbóż, buraków czy rzepaku.

Rozpoznanie tej rośliny nie powinno sprawiać trudności, „czepia się” ona bowiem w charakterystyczny sposób innych roślin za pomocą specjalnych haczyków, stąd zresztą jej nazwa. W sprzyjających warunkach, gdy zaatakowana roślina jest odpowiednio mocna i wysoka, przytulia czepna może osiągnąć nawet 1,5 metra, potrafi być też wyjątkowo rozłożysta. Jeśli jednak nie znajdzie odpowiedniej podpory, nie rozrośnie się aż do takich pokaźnych rozmiarów.

czytaj także: Trutka na szczury na pastwisku! Sprawcy i ich motywy pozostają nieznane

Przytulia czepna – dlaczego jest tak bardzo niebezpieczna i szkodliwa?

Przytulia czepna ze względu na swój sposób rozrastania się i dużą zdolność do ekspansji,przytulia czepna zabiera roślinom nie tylko substancje odżywcze z gleby (choć jednak to działanie jest mniej szkodliwe, niż w przypadku innych chwastów), może także niestety zabierać roślinom uprawnym dostęp do światła słonecznego, przez co utrudnia im prowadzenie funkcji życiowych. W konsekwencji powoduje więc zahamowanie wzrostu i gorszy plon. Zbieranie plonu może być także przez nią utrudnione. Spajając bowiem inne rośliny ze sobą, sprawia ogromne utrudnienia rolnikom podczas zbiorów.

Dodatkowym mankamentem tej rośliny jest to, że bardzo łatwo może przenosić swoje nasiona na duże odległości, przyczepiając się do sierści zwierząt, czy ubrań człowieka. Kolejną szkodliwą właściwością tej rośliny jest to, że chętnie żywią się nią mszyce, więc jej występowanie może dodatkowo pogłębić problem z tymi owadami. Jest również niebezpieczna dla zwierząt, szczególnie dla krów, które jedząc ją na pastwiskach, narażone są na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co ciekawe i jednocześnie niebezpieczne, roślina ta zawiera enzym, który powoduje, że mleko krów, które spożyją znaczne ilości tej rośliny, zsiada się. Ze względu na jak widać rozległe szkodliwe działanie na uprawy, powinna być skutecznie zwalczana za pomocą odpowiednich środków ochrony roślin.

blog.cheminowa.pl/ innvigo.com/ fot. wikimedia (Alvesgaspar, Sarefo, CC BY-SA 3.0)

swiatrolnika.info 2023