Talk icon

Informacje

10-05-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Ekologiczna produkcja – podano datę zmiany zasad eksportu ukraińskiej do UE

Ekologiczna produkcja

Ekologiczna produkcja z Ukrainy, która jest eksportowana do krajów Unii Europejskiej, będzie objęta nowymi zasadami. Nowe przepisy zostaną jednak wprowadzone z opóźnieniem.

Ekologiczna produkcja – nowe rozporządzenie ekologiczne

 Nowe rozporządzenie ekologiczne UE miało wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Z doniesień wynika jednak, że tak się nie stanie. Z tego powodu od 1 stycznia 2022 roku zasady dotyczące eksportu produktów ekologicznych do UE również ulegną zmianie w przypadku ukraińskich eksporterów. Głos w tej sprawie ekologicznej produkcji zabrał Martin Heusling, rzecznik Zielonych / EFA ds. polityki rolnej i sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. regulacji ochrony środowiska, który zwrócił się do komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego i poprosił go o odroczenie wprowadzenia przepisów ekologicznych w UE.

Ekologiczna produkcja – wspólna polityka rolnaekologiczna produkcja ue

Z powodu koronawirusa interakcja między instytucjami UE jest skomplikowana, więc przestrzeganie warunków pierwotnego harmonogramu wydaje się nierealne. Zbyt wiele ważnych problemów wciąż pozostaje nierozwiązanych

– stwierdził Heusling.

Ponadto zdaniem rzecznika proces reformy wspólnej polityki rolnej może znacząco się wydłużyć. W jego opinii przejściowe regulacje ekologicznej produkcji mogą potrwać o rok dłużej z powodu kryzysu, z którym boryka się obecnie cały świat. Szukając pozytywów, eksperci będą mieć więcej czasu na przygotowanie odpowiednich procedur.

Ekologiczna produkcja – Niemiecki Federalny Przemysł Przetwórstwa Spożywczego

Odroczenie wprowadzenia nowego unijnego rozporządzenia w sprawie ekologii popiera także Niemiecki Federalny Przemysł Przetwórstwa Spożywczego (BÖLW). Zdaniem organizacji taka decyzja jest racjonalna oraz w obecnych warunkach po prostu konieczna. W tej chwili produkcja ekologiczna odbywa się w trudnych warunkach – zarówno w procesie produkcji, przetwarzania oraz handlu. Jednak nie wszystkie kraje optują za odroczeniem zmian. Państwa członkowskie, takie jak Bułgaria, Irlandia, Finlandia, Węgry, Polska, Włochy, Republika Czeska, Słowacja, Portugalia, Estonia i Łotwa, opierają opóźnienie zmian. W opozycji stoi Holandia, a obiekcje ma również Hiszpania. Jak poinformowało Stowarzyszenie Bawarskich Rolników na osiem miesięcy przed planowanym wdrożeniem nowego unijnego rozporządzenia w sprawie ekologii, ważne części prawa nie zostały jeszcze ukończone, szczególnie w zakresie kontroli środowiska i zasad importu. Z tego powodu zmiany dotyczące eksportu ekologicznej produkcji do UE powinny zostać opóźnione.

Czytaj także: Bezrobocie w Hiszpanii drastycznie wzrosło – ucierpiał sektor rolny

agronews.ua/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023