bramy garażowe

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowska i Gospodarki Wodnej. Za treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia.

logo-nfos logo-pz

Bramy garażowe. Wsparcie dla czystego powietrza

W ramach programu „Czyste powietrze” wymiana bramy garażowej może być uwzględniona w termomodernizacji budynku mieszkalnego, a właściciele mogą uzyskać dofinansowanie na zakup bram termoizolacyjnych. Współczynnik przenikania ciepła dla bram garażowych nie powinien przekraczać 1,3 W/(m2K) 
Oto kilka opcji bram garażowych, które mogą być brane pod uwagę w ramach programu „Czyste powietrze”:
Jedne z popularniejszych bram na rynku to bramy segmentowe, które są bardzo wszechstronne i można je montować do różnych kształtów otworów wjazdowych w garażu, nawet takich, które mają nadproże w formie łuku. Ich zaletą jest wygoda i ergonomiczność, pozwalają zaoszczędzić dużo przestrzeni wewnątrz garażu oraz mają szeroki zakres zastosowania - mogą być stosowane zarówno w obiektach wolnostojących, jak i w innych budynkach. Bramy segmentowe składają się z kilku paneli, które podnoszą się w górę i przesuwają wzdłuż sufitu garażu. Łatwo się je obsługuje i zapewniają dobrą izolację termiczną. Bramy segmentowe są często stosowane w garażach, gdzie istnieje potrzeba zachowania dużej przestrzeni wewnątrz.
Kolejną opcją dla beneficjentów programu „Czyste powietrze są bramy rolowane. To bramy wyposażone w kasetę z wałem napędowym, co umożliwia ich montaż zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Bramy rolowane zapewniają maksymalną oszczędność miejsca, gdyż zwijają się w górę, zajmując minimalną przestrzeń. Bramy rolowane są często stosowane w przypadku ograniczonej przestrzeni w garażu.
Bardzo ciekawą opcją są bramy uchylnie. Ich popularność wynika ze względu na swoją prostotę i niezawodność. Otwierają się do góry, unosząc się na prowadnicach. Bramy uchylnie są stosowane głównie w garażach, gdzie nie ma dużo miejsca na zewnątrz, ponieważ wymagają pewnej przestrzeni przed garażem do otwarcia się w pełni.
Wybór bram garażowych zgodnych z programem "Czyste Powietrze" pozwoli na uzyskanie dotacji oraz przyczyni się do zwiększenia izolacyjności termicznej budynku mieszkalnego, co może skutkować oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie oraz korzyściami dla środowiska poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza.