Talk icon

Informacje

30-05-2021

Autor: Tomasz Racki

Żywienie królików jest kluczowe, aby utrzymać je w dobrym zdrowiu

Żywienie królików

Żywienie królików w odpowiedni sposób to jedna z bardziej skutecznych metod, aby utrzymać hodowle w dobrym stanie i zapobiec groźnym chorobom, jak kokcydioza czy choroba Derzsyego. Prawidłowe żywienie królików jest relatywnie proste i nie powinno nastręczać trudności, ale warto pamiętać o kilku zasadach.

Żywienie królików – pasza tradycyjna czy granulowana?

Żywienie królików powinno być jak najbardziej efektywne i dobrze zaplanowane ekonomicznie. W mniejszych hodowlach praktyczne będzie karmienie zwierząt paszami gospodarskimi, wraz ze zwiększeniem liczebności królików bardziej uzasadnione ekonomicznie będzie przejście na paszę granulowaną. Rodzaj paszy nie ma na dobrą sprawę dla zwierząt i ich dobrostanu większego znaczenia, o ile w każdej z nich zawarte są wszystkie składniki pokarmowe, których wymaga królik do prawidłowego rozwoju i przybierania na wadze.

Tarcza antykryzysowa, a Zamek Sarny – co je łączy? Co ma do tego minister kultury? Prowadzi Łukasz Warzecha

Żywienie królików – kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej ilości wody

Aby zastosować odpowiedni model żywienia zwierząt, warto wiedzieć żywienie królików klatkajakie są ich zwyczaje w pobieraniu pokarmu. Króliki są w stanie pobierać paszę nawet do 80 razy dziennie, w bardzo krótkim czasie, około 2 do 3 minut. Determinuje to konieczność zapewnienia niemal nieprzerwanego dostępu do paszy. W praktyce wystarczy jednak, aby zadbać o jej dostarczenie 2-3 razy dziennie. Jeszcze bardziej kluczowe jest jednak zapewnienie stałego dostępu do wody, gdyż jej ograniczanie może powodować groźnie następstwa, włączając w to śmierć. Warto wiedzieć, że utrata jednej dziesiątej wody z organizmu królika (który składa się z niej w 70%) powoduje śmierć z odwodnienia. Bez względu na model żywienia, króliki powinny więc mieć zapewniony stały dostęp do wody pitnej. Woda ta musi spełniać parametry sanitarne identyczne jak dla ludzi i być zdatna przez nich do spożycia.

Żywienie królików – jego model zależny od wielkości hodowli

Pasze, które należy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o żywienie królików, to (poza granulatami) zboża i śruty, siano, zielonki, okopowe i dodatki paszowe. Bardzo ważne jest, aby nie stosować w żywieniu warzyw kapustnych – mogą powodować wzdęcia i biegunki, w konsekwencji obniżając odporność i zwiększając podatność na przykład na choroby wirusowe czy bakteryjne. Konieczne jest też, aby powstrzymać się od niepotrzebnych zmian w modelu żywienia – zwierzęta te są bowiem bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w tej materii. Zdecydujmy się w takim razie na jeden sposób i jego się trzymajmy, a jeśli zmiany byłyby niezbędne, trzeba je wprowadzać stopniowo. Jeśli hodujemy króliki na niewielką skalę, wygodne jest ich karmienie na przykład własnymi zbożami. Stosowanie granulatu jest jednak dużo wygodniejsze i bardziej sprawdza się w hodowli o większej liczebności zwierząt, dodatkowo jest on dobrze zbilansowany i dostarcza królikom wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Bardzo ważne jest jednak dokładne zweryfikowanie producenta granulatu i trzymanie się wytycznych jego stosowania. Jest to uzasadnione nie tylko ekonomicznie w krótkiej perspektywie (nie marnujemy ponadprogramowych ilości paszy), ale także w perspektywie długoterminowej – króliki bowiem osiągają odpowiednią, oczekiwaną masę, a także są znacznie mniej podatne na choroby.

izoo.krakow.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023