Talk icon

Informacje

01-06-2020

Autor: Adam Szewczyk

Zwierzęta gospodarskie będą ubezpieczone od padnięcia?

Zwierzęta gospodarskie

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przeanalizowanie możliwości wprowadzenia zmiany w ustawie o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich w taki sposób, aby możliwe było ubezpieczenie zwierząt od padnięcia. Czy jednak zwierzęta gospodarskie będą ubezpieczone?

Zwierzęta gospodarskie – wniosek KRIR do ministra

Rolnicy dokładają wszelkich starań, aby zwierzęta gospodarskie były utrzymywane w odpowiednich warunkach bytowych, co gwarantuje optymalny zysk. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pomimo wzorowego prowadzenia hodowli z przyczyn niezależnych od rolnika, zwierzęta mogą utracić wartość hodowlaną lub nawet paść. Powoduje to duże straty w gospodarstwie i generuje dodatkowe koszty związane z uzupełnieniem stada

– wskazuje Krajowa Rady Izb Rolniczych.

I apeluje do szefa resortu rolnictwa o zmianę w ustawie o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich.

Objęcie ubezpieczeniem z dopłatą skarbu państwa do składki zdarzenia losowego jakim jest padnięcie zwierzęcia, pozwoli ograniczyć straty związane z utratą Zwierzęta gospodarskiezwierząt i zagwarantuje stabilizację finansową w gospodarstwie. Strata gospodarstwa powinna być określana na podstawie karty pochodzenia zwierzęcia i oświadczenia lekarza weterynarii.

Czytaj także: Młodzi rolnicy mogą dostać spore pieniądze! Sprawdź, jak to zrobić!

Zwierzęta gospodarskie – padnięcie i obecne przepisy

Obecne przepisy umożliwiają zawarcie polisy ubezpieczenia z dopłatą skarbu państwa do składki z tytułu ubezpieczenia bydła koni, owiec, kóz, drobiu lub świń od ryzyka wystąpienia szkód w wyniku uboju z konieczności. Jednak nie ma możliwości by objąć zwierzęta gospodarskie ubezpieczeniem od padnięcia. Zgodnie z art. 42 ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jednolity Dz. U. Nr 213 poz. 1342 z poźn. zm.) posiadacz zwierząt gospodarskich zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz (w zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko właściciela zwierzęcia, numer kolczyka, datę urodzenia oraz datę i godzinę padnięcia zwierzęcia, przyczynę padnięcia).

Padłe świnie posiadacz zwierzęcia zgłasza bezpośrednio do zakładu utylizacyjnego oraz do Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Padłe konie posiadacz zwierzęcia zgłasza bezpośrednio do zakładu utylizacyjnego oraz zwraca paszport konia do wydawcy dokumentu. Padły drób podlega unieszkodliwieniu w zakładzie utylizacyjnym, posiadacz zwierząt winien mieć stosowną umowę na utylizację padłych ptaków, masowe padnięcia drobiu należy niezwłocznie zgłaszać Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, właściwemu ze względu na miejsce prowadzenia hodowli celem wykluczenia chorób zwalczanych z urzędu.

krir.pl/fot. Pixabay/ramboldheiner/kfuhlert

swiatrolnika.info 2023