Talk icon

Informacje

15-12-2020

Autor: Adam Szewczyk

Zwierzęta futerkowe i liczne inwestycje. Politycy kazali płacić, teraz chcą zamykać hodowle

Zwierzęta futerkowe

Zwierzęta futerkowe to specyficzne gatunki zwierząt hodowlanych, które wymagają szczególnej uwagi rolników. Produktem finalnym tej działalności jest dostarczanie okrywy włosowej możliwie najwyższej jakości. Uzyskać się ją da tylko przez prowadzenie hodowli o najwyższym standardzie. Modernizacja gospodarstw była w ostatnich latach narzucana także przez organy państwa. Dziś, mimo nakładania kolejnych obowiązków inwestycyjnych, wciąż powraca pomysł likwidacji sektora.

Zwierzęta futerkowe i ważne rozporządzenie

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej w artykule 1, punkcie 3 wprowadziło dodatkowe regulacje związane z hodowlą inwentarza jakim są zwierzęta futerkowe.zwierzeta futerkowe sloma

Rozporządzenie wymogło na hodowcach m.in. wyposażenie klatek w półkę spoczynkową oraz konieczność zabezpieczenia powierzchni gospodarstwa, w którym utrzymywane są zwierzęta futerkowe za pomocą podwójnego ogrodzenia – jedno z nich musi być wykonane z siatki uniemożliwiające przedostanie się zwierząt i umieszczone w podłożu na głębokości minimum 50 centymetrów, zaś drugie musi być wykonane z litego materiału bez szczelin, a jego wysokość musi wynieść minimum 2 metry.

Czytaj także: Jacek Zarzecki do ekologów w Senacie: Albo mówimy faktach albo o filmikach na YouTubie

Powyższe rozporządzenie dokonało również zmian w zakresie rozmiarów klatek, w których utrzymywane mogą być norki i tchórze. w systemie dwóch sztuk w klatce minimalna wysokość klatki wynosi 0,45 m, jej minimalna powierzchnia musi wynosić 0,255 m2, szerokość co najmniej 0,3 m, a długość 0,7 m z wyłączeniem domku wykotowego.

Co więcej, wg rozporządzenia hodowcy mają obowiązek umieszczania w rogach ogrodzenia pułapek żywołownych, które muszą być sprawdzane co najmniej raz dziennie.

Zwierzęta futerkowe to milionowe inwestycje

Artykuły ww. rozporządzenia są stosowane od 1 lipca 2018 roku. Zmiany w zakresie infrastruktury hodowlanej wymuszone ww. rozporządzeniem spowodowały konieczność inwestycji przynajmniej części hodowców w nowe klatki oraz ogrodzenie gospodarstwa. Wiele tych inwestycji zostało wykonanych ze środków pochodzących z kredytów i pożyczek bankowych.

Nakłady były zróżnicowane względem wielkości i powierzchni gospodarstwa utrzymującego zwierzęta futerkowe. Najmniejsze z ferm, utrzymujące kilka tysięcy zwierząt, musiały liczyć z kosztem inwestycji wynoszącym minimum 40 tys. złotych. W przypadku największych koszt ten wynosił nawet około 600 tys. złotych w przeliczeniu na jedną fermę. W roku 2018, czyli terminie ostatecznym na wprowadzenie ww. regulacji, w Polsce funkcjonowało około 1000 ferm zwierząt futerkowych (według danych GIW). Koszt wprowadzenia nowych regulacji, według szacunków związków hodowców funkcjonujących na terytorium RP, objął całą branże i wyniósł około 240-260 mln zł.

Dziś, mimo że większość nowych obowiązków nałożono na hodowców w czasie, kiedy resortem rolnictwa rządził Krzysztof Jurgiel z Prawa i Sprawiedliwości, to samo ugrupowanie stało się inicjatorem delegalizacji sektora hodującego zwierzęta futerkowe.

Fot. enorka

swiatrolnika.info 2023