Talk icon

Informacje

17-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Żwacz – komora krowiego żołądka. Jakie pełni funkcje?

zwacz

Żwacz to jedna z czterech, obok czepca, księgi oraz trawieńca, komór krowiego żołądka. Jest on największą częścią żołądka, jego pojemność waha się w zakresie między 140, a 200 litrów. W żwaczu i czepcu zachodzi proces fermentacji, w którym enzymy bakteryjne rozkładają węglowodany do lotnych kwasów tłuszczowych. Przemiany te umożliwiają wykorzystanie włókna (celulozy, hemicelulozy) w postaci dostępnej energii.

Przewód pokarmowy krowy 

Przewód pokarmowy przeżuwaczy charakteryzuje się bardzo dużą pojemnością. Jest to około 360 litrów u dorozwacz zoladek krowysłej krowy. Objętość czterokomorowego żołądka (żwacz, czepiec, księgi i trawieniec) u zwierząt dużych waha się w granicach 160–235 litrów. Przeciętnie wynosi ona około 200 litrów. Krowi żołądek składa się z kilku części. Powszechnie mówi się, że krowa ma cztery żołądki. Jednak tak naprawdę jest to jednak jeden narząd, lecz podzielony na cztery komory: żwacz, czepiec, księgi i trawieniec

Żwacz – jedna z czterech komór żołądka krowiego

Żwacz to jedna z czterech, obok czepca, księgi oraz trawieńca, komór krowiego żołądka. Jest on największą częścią żołądka, który razem z czepcem zajmuje około 85% całego żołądka. Jego pojemność waha się w zakresie między 140 a 200 litrów. Wypełnia on całą lewą połowę jamy brzusznej i przechodzi na prawą stronę w części doogonowo-dobrzusznej. Żwacz krowy dzieli się na kilka części powstałych w wyniku wpukleń jego ściany do światła narządu, tzw. filary żwacza. Błona śluzowa żwacza tworzy różnokształtne wyniosłości zwane brodawkami żwaczowymi. W żwaczu i czepcu zachodzi proces fermentacji, w którym enzymy bakteryjne rozkładają węglowodany do lotnych kwasów tłuszczowych. Przemiany te umożliwiają wykorzystanie włókna (celulozy, hemicelulozy) w postaci dostępnej energii.

Żwacz krowy przypomina wielką kadź fermentacyjną, w której bytuje ponad 200 rodzajów bakterii i 20 typów pierwotniaków ułatwiających krowie wykorzystywanie składników pokarmowych paszy. Żywienie krowy jest zatem również żywieniem mikroorganizmów bytujących w żwaczu. Przełknięty kęs jest odkładany w tylnej części żwacza, tworząc górne piętro niestrawionej treści o zawartości 15% suchej masy. Bakterie przylegają do niej i rozpoczynają rozkładanie niektórych składników. Podczas przeżuwania porcje treści pokarmowej z przedniej części żwacza zostają zwrócone do jamy gębowej, gdzie następuje kolejne naślinienie, rozdrobnienie i zwiększenie powierzchni dla działania mikroorganizmów. 

Zobacz: Produkcja mleka na Ukrainie ponownie spadła od stycznia do sierpnia

pfhb.pl/fot.pixabay.com/pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023