Talk icon

Informacje

26-07-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Żywienie brojlerów – najważniejsze porady żywieniowe

Żywienie brojlerów

Żywienie brojlerów znacznie poprawiło się na rynku polskim. Nasz kraj od 2004 roku wiedzie prym na europejskim rynku drobiarskim. Kurczęta te charakteryzują się kilkoma czynnikami, który aby utrzymać na każdym etapie wzrostu potrzebują odpowiedniego pożywienia. Mieszanki pasz dzielą się na cztery rodzaje w zależności od okresu rozwoju brojlerów.

Żywienie brojlerów – znaczenie żywienia we wzroście kurcząt

Na doskonałość kurcząt ma wpływ kilka czynników, takich jak geny, warunki hodowlane, ale i między innymi ich żywienie brojlerów. Cechują się one krótkim przewodem pokarmowym i szybką przemianą materii, dlatego też poruszany temat ma duże znaczenie dla hodowców, zwłaszcza jeżeli nadal mają one szybko rosnąć, mieć mały udział tłuszczu oraz wysoką zawartość, dobrej jakości mięsa. Przy odpowiednim poziomie i jakości żywienia brojlery potrzebują 4-5 tygodni by przy łącznej ilości spożytej paszy w tym okresie – 2,5 kg osiągnąć 1,35 kg masy.

Czytaj także: Choroby drobiu – kanibalizm, czyli groźna choroba nawykowa

Żywienie brojlerów – fazy

żywienie brojlerówŻywienie brojlerów ma duży wpływ na wykorzystanie genetycznego potencjału ptactwa. Etap wzrostu kurcząt do uzyskania pożądanej wagi, który trwa 5-7 tygodni, dzielony jest na 3-4 fazy. Pierwsza charakteryzuje się dużą zawartością białka na poziomie 21-23%, natomiast dwie ostatnie zawartością energii mogącej osiągnąć 13,4 MJ/kg. Nie zaleca się stosowania takiej samej paszy przez cały okres tuczu. Na wybór odpowiedniej mieszanki ma wpływ wiele czynników w tym najbardziej prozaiczny, ale i jeden z najważniejszych – cena produktów żywnościowych, a także system chowu, warunki utrzymania kurcząt oraz temperatura otoczenia, ponieważ im zimniej, tym więcej energii z paszy potrzebują brojlery.

Żywienie brojlerów – rodzaje pasz

Gotowe mieszanki pasz z podziałem na cztery etapy wzrostu kurcząt: prestarter, starter, grower i finiszer, dostępne są na rynkowych półkach. Różna się one składem, zgodnie z potrzebami brojlerów w danym okresie życia oraz wielkością granul. Żywienie brojlerów w pierwszych dniach po wykluciu, tj. do 5 dnia, powinno charakteryzować się zawartością białka i energii na mniejszym poziomie niż przy starterze. Od 5 do 14 dnia kurczęta wspomagać należy paszą bogatą w wapń, lizynę, fosfor i białko. Ostatni rodzaj mieszanki wzbogaconej dodatkową energią metaboliczną i zmniejszoną dawką białka, stosuje się aż do 7 dni przed planowanym ubojem. Ostatni rodzaj mieszanki stosuje się aż do uboju, a charakteryzuje się jeszcze większym zmniejszeniem białka i zwiększeniem energii.

Skład mieszanek, a żywienie brojlerów

Podstawowym składnikiem mieszanek dla brojlerów to kukurydza, pszenica, jęczmień, owies, pszenżyto. Nie zaleca się używania żyta, gdyż wywołuje biegunkę u nowo narodzonego ptactwa. W paszach tych znaleźć można jeszcze odpady z przemiału zbóż i tłuszcze paszowe, a także nasiona roślin oleistych. Żywienie brojlerów wzbogacone o białko tworzy się przy pomocy nasion roślin motylkowatych. Warto wzbogacać kwestie żywieniowe kurcząt o mieszanki z mikro i makroelementami. Na rynku znaleźć można również mieszanki wspomagające różne problemy żywieniowe, jak wspomożenie trawienia, zapobieganie chorobom, itp. Hodowca nie może zapomnieć również o stałym dostępie do wody.

swiatrolnika.info 2023