Talk icon

Informacje

21-08-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Zrębki drewniane – odpad czy wartościowy surowiec?

Zrębki drewniane

Zrębki drewniane to surowiec powstający w wyniku obróbki i rozdrobienia drewna przez specjalne maszyny. Potencjalny zakres ich zastosowania jest bardzo szeroki, jak w praktyce wygląda jednak korzystanie ze zrębków? Czy zrębki drewniane staną się kolejnym „cudownym” substytutem węgla?

Zrębki drewniane materiałem na ekologiczny opał

Zrębki drewniane to po prostu kawałki drewna, które mogą mieć od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów, powstałe w wyniku działania specjalnych maszyn. Do obróbki na zrębki drewniane można przeznaczyć odpadki poprodukcyjne z tartaków, gałęzie pozostałe po wycince, ale także specjalnie dedykowaną do tego biomasę – na przykład tę pochodzącą z wierzby energetycznej. Powstałe w ten sposób zrębki drewniane mogą służyć jako opał, który jest ekologiczny i relatywnie tani, zwłaszcza jeśli sami dysponujemy odpadkami drewnianymi lub będziemy nabywać towar hurtowo. Należy jednak pamiętać o tym, że do celów opałowych zrębki powinny mieć nie więcej niż 5 centymetrów – reguluje to Polska Norma PN-91/D-95009 – Zrębki leśne. Ta sama norma reguluje inne przeznaczenie – do produkcji płyt. Prawo to wydaje się mieć jednak luki w zakresie stosowania – nie reguluje bowiem produkcji z surowca nie pochodzącego z leśnego przetwórstwa. Z kolei największym minusem stosowania tego produktu jako opału jest konieczność zakupu specjalnych pieców, ale przy stałym dostępie do zrębków inwestycja wydaje się opłacalna i powinna szybko się zwrócić.

czytaj także: Wierzba energetyczna – kolejny ze sposób na tanią i wydajną biomasę?

Zrębki drewniane coraz popularniejsze?

zrebki drewniane wierzbaW Polsce nieprzerwanie jeśli chodzi o materiał opałowy króluje węgiel. Jednak wraz ze wzrostem czarnego, nomen omen, pijaru dla tego surowca konieczne stało się poszukiwanie alternatywnych źródeł energii. Jako kraj Wspólnoty jesteśmy ponadto zobowiązani do rozwijania odnawialnych źródeł energii. Przez to coraz większą popularność zyskuje na przykład przywołana wcześniej wierzba energetyczna – świetny materiał na zrębki, służące finalnie za odnawialne źródło energii. Przeglądając popularne serwisy aukcyjne i sprzedażowe, można odnieść wrażenie, że ogłoszeń o sprzedaży tego produktu jest coraz więcej, tak samo jak ogłoszeń o chęci zakupu.

Zrębki drewniane innego pochodzenia niż te z wierzby również można w internecie łatwo znaleźć. Sytuacja nie jest jednak tak różowa, jak mogłoby się wydawać – alternatywne źródła energii, ze względu na zwiększone na nie zapotrzebowanie, paradoksalnie po okresie przystępnych cen zwiększają ją – dlaczego tak się dzieje? Z prostej przyczyny – mimo tego, że jest to surowiec odnawialny, podaż zdaje wciąż się nie nadążać za popytem.

Zrębki drewniane – produkcja nie jest wystarczająca?

Zrębki drewniane powstające jako odpad uzależnione są od produkcji właściwych produktów z drewna, natomiast uprawa wierzby energetycznej jest wciąż w Polsce dosyć ryzykowna i nie jest bardzo popularna. Sytuacji nie poprawia brak wystarczających dopłat do korzystania z energii odnawialnej – mimo szeroko zakrojonych działań w tym zględzie, które mają miejsce od lat, wciąż w Polsce najbardziej opłaca się korzystać z węgla drzewnego. Sytuacja jednak powoli ulega zmianie i wydaje się, że finalnie jej udział będzie coraz większy i bardziej opłacalny – ceny zaczynają spadać.

Zrębki drewniane a pellet

W Polsce dużo bardziej niż zrębki drewniane popularny jest pellet – to on stanowi bardzo dużą część produktów używanych jako paliwo do produkcji „zielonej” energii. Zarówno zrębki, jak i pellet mają swoje wady i zalety. Największą przewagą tych pierwszych jest na pewno zaoszczędzenie na przystosowaniu ich do konkretnej formy, jaką ma pellet. Pellet z kolei można także wyprodukować z trocin, co sprzyja niemarnowaniu każdego rodzaju odpadków powstających przy obróbce drewna. Regularność pelletu i jego niewielki rozmiar ułatwia też korzystanie z niego. Pellet w zależności od tego, z czego jest produkowany, może mieć różne ceny – najtańszy jest ten produkowany z trocin, jeśli dochodzi do rozdrabiania zrębek, będzie droższy niż zrębki drewniane.

surowce-naturalne.pl/czysteogrzewanie.pl/ fot. wikimedia (CC BY-SA 3.0, domena publiczna)

swiatrolnika.info 2023