Talk icon

Informacje

08-09-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Wieczernica szczawiówka – szkodnik zagrożony wyginięciem

Wieczernica szczawiówka

Wieczernica szczawiówka (Acronicta rumicis) to motyl z rodziny sówkowatych i jedną z 13 wieczernic, jakie u nas występują. W Polsce jest dosyć pospolita na terenie całego kraju, uznawana jest ponadto za szkodnika. W niektórych jednak rejonach swojego występowania konieczne było podjęcie kroków zmierzających ku ochronie tego owada, gdyż populacja zaczęła drastycznie maleć i wieczernica jest nawet zagrożona wyginięciem. W Polsce do takiego stanu jeszcze daleko, a wieczernica zaczyna być realnym problemem.

Wieczernica szczawiówka – gdzie występuje, jak wygląda?

Wieczernica szczawiówka została po raz pierwszy opisana przez Karola Linneusza. występuje na łąkach, polach, a także w lasach. O ile jej gąsienica jest bardzo charakterystyczna, dość kolorowa, więc łatwo ją zobaczyć, tak dorosłe osobniki są bardzo niepozorne i nie tak łatwo je wypatrzeć – a już zwłaszcza wtedy, gdy osobnik wieczernicy siedzi na drzewie. Motyl ten jest stosunkowo mały, bo może dorastać najwyżej do 4 centymetrów, dodatkowo jego ubarwienie jest wyjątkowo maskujące, co niekiedy niemal uniemożliwia wyodrebnienie motyla od tła, czyli na przykład drzewa, na którym się znajduje. Dorosłe osobniki bardzo ciężko więc spotkać w ciągu dnia, gdyż nie są wtedy aktywne, a dodatkowo zazwyczaj niewidoczne, siedząc nie tylko na drzewach, ale także na płotach i kamieniach.

czytaj także: Urazek kukurydziany – szkodnik, towarzysz omacnicy prosowianki

Wieczernica szczawiówka – czy jest groźna?

wieczernica szczawiowkaWieczernica szczawiówka nie jest typowym, bardzo groźnym szkodnikiem, jednak jej żarłoczne larwy moga zaszkodzić uprawie truskawek czy kukurydzy, a także, jak nazwa wskazuje, plantacjom szczawiu. Mogą także żerować na śliwach, a więc także na morelach, czy wiśniach. Dorosłe osobniki nie pobierają pokarmu, ich życie skoncentrowane jest na przedłużeniu gatunku. O ile na przykład w Anglii wieczernica szczawiówka stanowiła ogromny problem i intensywnie ją zwalczano, doprowadzając do zbyt drastycznego obniżenia się populacji na granicy wyginięcia, w Polsce problem z tym motylem dopiero zdaje się przybierać na sile. Od jakiegoś czasu obserwuje się zniszczenia, jakich gąsienice dokonują w uprawach kukurydzy. Spowodowane jest to tym, że uprawy te bardzo często wystepują w sąsiedztwie upraw sadowniczych, czyli miejsc typowych dla wystepowania tego motyla, co ułatwia jego ekspansję na nowe rejony do żeru. Gąsienice upodobały sobie zwłaszcza młode liście, co w realny sposób powoduje utrudnienia w rozwoju rośliny i w konsekwencji powoduje obniżenie plonu.

Wieczernica szczawiówka – gdzie jeszcze może wyrządzić szkody?

Wieczernica szczawiówka poczyna sobie coraz śmielej także w uprawach zbożowych, obserwowane są także szkody jakie wyrządza w nietypowym dla siebie pokarmie, czyli na przykład w bazylii. Rozszerzenie zakresu roślin, którymi może się posilać wieczernica, każe bacznie oberwować jej rozprzestzrenianie się w Polsce, nie zwiastuje to przecież nic dobrego – wkrótce może się okazać na przykład, że przenosi się także na żer wśród kolejnych niecharakterystycznych dotąd dla siebie roślin. Należy więc odpowiednio wcześnie zainterweniować, aby ograniczyć jej populacje, mając jednak na uwadze doświadczenie Wielkiej Brytanii, gdzie zastosowane środki okazały się zbyt daleko idącym posunięciem.

fauna-eu.org/ uk.moths.co.uk/ wikimedia (CC BY 3.0/ CC BY 2.0)

swiatrolnika.info 2023