Zmiany klimatyczne mogą zniszczyć połowę upraw kawy w Afryce!

Rosnące temperatury, susza i nieregularne opady utrudniają uprawę kawy. W ciągu zaledwie trzydziestu lat zmiany klimatyczne mogą zniszczyć połowę całej uprawy kawy i zagrozić milionom afrykańskich rolników. Eksperci uważają, że w tradycyjnie rozwijających się krajach powinna istnieć współpraca i wsparcie ze strony państwa.
Zmiany klimatyczne – około dwie trzecie gatunków kawy jest zagrożone wyginięciem
Bez odpowiednich działań eksperci szacują, że zmiany klimatyczne spowodują zmniejszenie afrykańskiej uprawy kawy o około 50 procent do 2050 roku
– stwierdzono w nowym badaniu przeprowadzonym przez Światowy Instytut Zasobów.
Wysoko położone tereny nadają się do uprawy drzewek kawowych, gdzie utrzymywane są łagodne temperatury, ale jednocześnie jest wystarczająco dużo opadów, aby gleba była żyzna. Jednak zmiana klimatu zagraża tej równowadze.
Według lokalnych rolników niepokojący trend jest odczuwalny od dawna. Plony kurczą się każdego roku. Ze względu na rosnące temperatury i nieregularne opady deszczu, które powodują zmiany klimatyczne, cierpią drzewa kawowe. Pora sucha trwa dłużej, a szkodniki mają większe szanse na zaatakowanie roślin.
Według badań amerykańskiego czasopisma Science Advances około dwóch trzecich dzikich gatunków kawy na całym świecie jest zagrożonych wyginięciem. Dotyczy to na przykład Arabiki, gatunku kawy, który stanowi ponad połowę światowej produkcji.
Region, z którego pochodzi kawa, jest domem dla większości krajów, które produkują ten przysmak. Dziesięć milionów rolników uprawia kawę w około 25 krajach.
Według Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, Etiopia, gdzie nawyk picia kawy ma swoje korzenie, wraz z Ugandą, Tanzanią i Kenią wytwarza 80 procent całkowitego eksportu kawy z Afryki. Pod względem rolnictwa Afryka Wschodnia jest jednym z najważniejszych regionów uprawy kawy na świecie.
Czytaj też: Woda to w Polsce niemały problem. Mamy jej mniej niż Egipt
Zmiany klimatyczne – eksperci apelują o inwestycje w celu ratowania upraw kawy
Kakao i kawa są stosunkowo wrażliwe na zmiany klimatyczne, a znalezienie i uprawianie odmian kawy odpornych na klimat byłoby pomocne
– powiedział Friedel Hütz-Adams, główny badacz i ekspert ds. Kakao w Südwind Institute of Economics w Bonn.
Zaznacza, że bez wsparcia rządu i firm nie da się uratować upraw kawy w obecnym kształcie.
Inwestycje są konieczne, ponieważ owocowanie roślin kawowych lub kakaowych trwa latami i kosztuje tysiące dolarów
– powiedział.
Dla małych plantatorów kawy, którzy często zarabiają tylko tyle, aby utrzymać swoje rodziny, kwoty te są niewiarygodnie duże.
Jeśli chcemy opracować zrównoważony system kawy, musimy zapłacić kwoty, które pozwolą rolnikom na dokonanie niezbędnych inwestycji
– powiedział Hütz-Adams.
Bez wystarczającego wsparcia produkcja kawy w Kenii, Ugandzie i Etiopii przez zmiany klimatyczne może zakończyć się w ciągu zaledwie kilku dekad.
idnes.cz/fot.Pixabay