Talk icon

Informacje

05-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Zioła lecznicze najlepiej zbierać w czerwcu. Czy mają magiczną moc?

Zioła

Zioła zebrane w czerwcu charakteryzują się najlepszymi właściwościami leczniczymi. Wszystko za sprawą słońca, które w tym miesiącu intensywniej wpływa na ich wzrost. Niektórzy wierzą także w ich magiczne właściwości.

Zioła zebrane w czerwcu leczą?

Wiele osób wierzy, że zioła zebraneZiola w noc świętojańską, zwaną również ,,Nocą Kupały" mają szczególną i magiczną moc leczniczą. Według wierzeń, muszą zostać zebrane własnoręcznie w nocy z 21 na 22 czerwca.

W tych opowieściach jest ziarenko prawdy, lecz nie tyczy się to samej magii. To w czerwcu rośnie wiele leczniczych roślin. Odpowiednio zebrane i ususzone zioła zachowają kolor, aromat i smak. Przede wszystkim zaś, zachowują zdrowotne właściwości. Zebrane przez nas naturalne rośliny, wydają się lepszą opcją niż zioła zakupione w aptekach czy sklepach zielarskich.

Myśliwi w porozumieniu z rolnikami chcą ratować zwierzęta

Zioła lecznicze – które warto zebrać?

Najłatwiejszym do rozpoznania jest, w naszym zestawieniu, rumianek. Chociaż teoretycznie można go pomylić ze złocieniem, maruną i rumianem, łatwo rozpoznać go po intensywnym zapachu i wybrzuszonych kwiatostanach. Suszy się całe kwiaty, a te pomagają na problemy trawienne, skórne, a także wątrobowe. W chorobach dróg żółciowych, wątroby i trzustki stosowany może być także piołun. Zioła zawierają bowiem substancje regulujące trawienie oraz przeciw pasożytom. Na problemy z trawieniem, żołądkiem, wątrobą i śledzioną pomocne będą również napary z wysuszonych listków poziomek. Liście suszymy rozłożone w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Na ten rodzaj schorzeń, pomoże także nazywany świętojańskim zielem dziurawiec, który ma wszechstronne zastosowanie. Poprawia samopoczucie i pomaga na problemy z wątrobą i kłopoty z trawieniem. Migreny, bezsenność i wyczerpanie nerwowe skutecznie wyleczy mięta. Można ją ususzyć, zrobić syrop, a nawet domowe pasty do zębów.

Wrotycz skutecznie rozprawi się z pasożytami i przyda w uporczywych dolegliwościach. Wyciągi z wrotyczu mają działanie odkażające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyalergiczne, żółciopędne, rozkurczowe i uspokajające. Pod koniec czerwca zakwita również lipa. Zebrane kwiaty można wykorzystać w herbatach stosowanych przeciw przeziębieniu i gorączce. Najprościej jest je ususzyć, ale warto również zrobić lipowy syrop z miodem.

Aby wzmocnić włosy i paznokcie, warto wykorzystać tatarak i łopian. Rośliny te można zbierać aż do jesieni, a liście stosować w kąpieli, w płukankach do włosów czy… podkładkach do pieczenia domowego chleba. Zioła hamują wypadanie włosów i je wzmacniają. Podobne właściwości wykazuje skrzyp polny. Jest on cennym źródłem krzemionki oraz poprawia stan skóry, włosów i paznokci.

medonet.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023