Talk icon

Informacje

20-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Agresja wobec rolników – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Agresja wobec rolników

Skąd bierze się ta agresja wobec rolników? W Polsce, zwolennicy Rafała Trzaskowskiego hejtują polskich rolników i zapowiadają bojkot polskich produktów. W Niemczech młody rolnik został obrażony i zaatakowany w pobliżu Heidelbergu. Przeciwników można przekonać, ale trzeba być cierpliwym.

Agresja wobec rolników – wpływ mediów na widza

Agresja wobec rolników to coraz częstszy problem. Niemiecki sektor rolniczy zszokowała wiadomość o tym, że 20-letni stażysta w firmie produkującej owoce i wino w Schriesheim na północ od Heidelbergu został agresywnie napadnięty przez nieznajomego człowieka i obrażony. Na końcu atakujący mężczyzna rozpylił płyn na twarz stażysty, by ta poczuła ,,jak czują się rośliny, gdy są zatrute”. Na szczęście stażysta pozostał bez obrażeń i udało mu się dostać w bezpieczne miejsce, a rozpylonym płynem prawdopodobnie była woda. Atakujący uciekł, a teraz policja prowadzi dochodzenie.

Zastanawiające jest skąd bierze się taka agresja wobec rolników. Ten coraz popularniejszy proces jest niestety przerażający. Nie chodzi już o głupie figle, ale o zaplanowane, przestępcze akty zradykalizowanych przeciwników rolnictwa. W sytuacjach ostrych ataków próby komunikacji generalnie nic nie dają. Agresorom nie zależy na wyjaśnianiu pytań. Chcą tylko przenieść swoją frustrację i nienawiść na rolnika.

We wspomnianym przypadku rolę może również odgrywać komponent psychologiczno-patologiczny. Dopóki sprawca nie zostanie zidentyfikowany, nie można nic powiedzieć o jego stanie psychicznym, ale prawdziwe przyczyny leżą w okresie poprzedzającym takie działania.

Ważną rolę odgrywają tutaj media. Ich częściowo rozpowszechnione negatywne sformułowania pozostawiają coraz mniej miejsca na wątpliwości i pytania wśród konsumentów telewizji i gazet. W wielu redakcjach pojawia się coraz więcej opinii na tematy rolnicze, a nie w sposób obiektywny. To sprawia, że agresja wobec rolników narasta, a osoby im przeciwne się radykalizują.

Na przykład, jeśli wyszukuje się w bibliotekach mediów czy największych stacji telewizyjnych słowa kluczowe „rolnictwo” i „pole”, to na liście prawie wyłącznie pojawią się negatywne tytuły pokroju „Trucizna w miodzie, martwe pszczoły” (BR), „Rolnictwo bez trucizn” (SWR), „Wiedza o planecie: dobre zbiory za wszelką cenę?” (SWR). Przekaz jest jasny i powtarzany non stop: konwencjonalne rolnictwo jest złe, bo rozpyla niekontrolowane ilości trucizny na pola, aby uzyskać maksymalny zysk, a tym samym niszczy środowisko.

Hejt na rolników za poparcie dla Dudy? Zarzecki: Nie wydurniajcie się!

Agresja wobec rolników – jak sobie z nią radzić?

Jak jako rolnik musi radzić sobie Agresja wobec rolnikow z tą lawiną nagłówków? Jedną z możliwości są media społecznościowe, bo nawet jeśli hejt i medialna agresja na rolników jest męcząca to tutaj ma się przynajmniej szansę wyjaśnienia terminów i odkłamania niektórych tematów.

Wreszcie, od tonu głosu zależy, czy i jak odbierze go konsument. Może to być nieskończenie trudne, ale właśnie w tak bardzo kontrowersyjnych dyskusjach pojedyncza werbalna utrata kontroli często powoduje więcej szkód niż setka faktów. Nie ma sensu się kłócić i krzyczeć.

Kto więc - ze zrozumiałych powodów - regularnie działa w nerwowy na Facebooku czy Twitterze, może powinien trzymać się z daleka od takich dyskusji. Kanony nadużyć i wybuchy emocji znajdują życzliwą publiczność, ale przeważnie tylko we własnej bańce filtrującej. W przypadku osób przeciwnych hodowli czy uprawom, wzmacniana jest tylko ich agresja wobec rolników.

Odpowiednie sformułowania również są ważne. W kategoriach laika używanie terminów stricte rolniczych zwykle przynosi odwrotny skutek. Innymi słowy, „trucizna” skojarzy znacznie łatwiej niż „środki owadobójcze”. Wielkie media o tym wiedzą i świadomie (i niestety bardzo skutecznie) pracują na możliwie najprostszych terminach.

Jak więc sprawić, by agresja wobec rolników była jak najmniejsza lub zniknęła całkowicie? Starajmy się pozostać rzeczowi i zrozumiali i nie poddawajmy się! Agresywni napastnicy, tacy jak ten z Schriesheim, zwykle rozwijają swoją nienawiść w dłuższym okresie czasu dzięki jednostronnym informacjom. Możemy ich powstrzymać tylko w fazie, w której stopniowo ulegają radykalizacji.

agrarheute.com/fot.pixabay/fot.swiatrolnika

swiatrolnika.info 2023