Talk icon

Informacje

21-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Zielony Budżet Lublina obejmie parki kieszonkowe i mini skwery

Zielony budżet Lublina

Zielony Budżet Lublina, do którego nabór rusza już w czwartek będzie obejmować parki kieszonkowe i mini skwery. Na realizację pomysłów mieszkańców dotyczących zieleni miejskiej, lubelski ratusz zamierza przeznaczyć 2 mln zł.

Zielony Budżet Lublina nowatorską inicjatywą 

Prezydent miasta Krzysztof Żuk przypomniał podczas wtorkowej konferencji, że Zielony Budżet Lublina to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce.

 Od 2017 r. zostało zrealizowanych ponad 70 projektów. Przystępujemy do kolejnej edycji z nieco innymi zasadami, które jeszcze upraszczają i ułatwiają mieszkańcom składanie propozycji i uczestniczenie w procesie wypracowania projektów, które będą służyć rekreacji, wypoczynkowi, ale też i poprawieniu estetyki otoczenia.

– podkreślił Żuk.

Parki kieszonkowe (park lub ogród o niewielkiej powierzchni - red.) i mini skwery będą motywem przewodnim piątej edycji Zielonego Budżetu. Jak podkreślono, edycje tematyczne nie są jedyną zmianą w formule Zielonego Budżetu. Wystarczy, że mieszkańcy wskażą działkę miejską o maksymalnej powierzchni 500 mkw., na którą mają ciekawy pomysł. Po pozytywnym przejściu oceny formalnej wnioski zostaną zaprezentowane zespołowi ekspertów, który wybierze najciekawsze pomysły do realizacji.

 Łąki kwietne zagoszczą w wielu dzielnicach Łodzi

Mieszkańcy Lublina bezpośrednio zaangażowani w jego zmiany 

 Mieszkańcy będą mieli bezpośredni wpływ na ich wygląd, czy nazwę.Zielony budżet Lublina

Chcemy stworzyć kilka przestrzeni, które będą wyróżniać się indywidualnymi rozwiązaniami, oryginalnymi meblami miejskimi oraz urządzeniami zabawowymi. Kolejna zmiana dotyczy okresu realizacji. Zadania będą wykonywane w trakcie jednego lub dwóch lat budżetowych. Okres ten będzie zależał przede wszystkim od złożoności danego zadania.

– zaznaczyła Miejski Architekt Zieleni Hanna Pawlikowska.

Jak dodała, do realizacji zostały jeszcze trzy pomysły z ostatniej edycji Zielonego Budżetu.

To leczenie drzew na ul. Wileńskiej, mały skwerek przy ul. Ułanów i nasadzenia na skwerze wykonanym przy ul. Zbożowej.

– powiedziała Pawlikowska.

Mieszkańcy mogą składać swoje pomysły do 7 listopada za pośrednictwem formularza na stronie internetowej www.decyduje.lublin.eu. Do końca roku zakończy się ocena formalna wniosków, a na początku 2022 ocena merytoryczna.

Zielony Budżet Lublina jest częścią budżetu miasta, w ramach którego mieszkańcy mogą zgłosić własne propozycje dotyczące zieleni miejskiej. Projekty ocenia i wybiera 7-osobowy zespół ekspertów. Najlepsze pomysły realizowane są przez miasto Lublin pod nadzorem Biura Miejskiego Architekta Zieleni. Pomysły do Zielonego Budżetu mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy oraz instytucje, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Lublin od dłuższego czasu inwestuje w odnawianie terenów zielonych. Rok temu został odnowiony Park Ludowy o wielkości 22 hektarów. W parku są teraz nowe nasadzenia, ale też place zabaw, plenerowa siłownia, ścieżki dydaktyczne. Rewitalizacja kosztowała 44 mln zł. Główne zadanie dotyczyło inwentaryzacji drzew i nowych nasadzeń. Łącznie w parku pojawiło się 675 nowych drzew, m.in. lip, jabłoni, topól, a także ponad 1,5 tys. krzewów m.in. dereni, forsycji, dzikich róż.

PAP/fot.lublin.eu

swiatrolnika.info 2023