Talk icon

Informacje

15-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Zboża ozime w Europie – prawie żadnych szkód, ale brak zimotrwałości

Zboża ozime

Z wyjątkiem Rumunii i Rosji zimą prawie nie ma uszkodzeń zbóż ozimych. Powód? Było zdecydowanie za ciepło, a zboża ozime są mało odporne na mróz. Ostatnia jesień była najcieplejszym ze wszystkich rekordów w większości regionów rolniczych Europy Wschodniej i Północnej.

Zboża ozime bez szkód

W większości części Europy zboża ozime zimą prawie się nie uszkodziły - z wyjątkiem Rosji i Rumunii. Do połowy grudnia było też znacznie cieplej niż zwykle, więc tolerancja pszenicy ozimej i innych zbóż ozimych na mróz jest zwykle bardzo niska, informuje agencja monitorująca plony Komisji Europejskiej MARS.

W grudniu najsilniejsze anomalie temperaturowe (zbyt ciepłe) obserwowano w rejonach Morza Bałtyckiego, na Półwyspie Skandynawskim oraz w północno-zachodniej Rosji. W większości pozostałych krajów Europy bardzo ciepły listopad - drugi najcieplejszy w historii - został wyrównany przez chłodniejszy grudzień.

Ostatnia jesień była najcieplejszym ze wszystkich rekordów w większości regionów rolniczych Europy Wschodniej i Północnej - informuje MARS. Duże obszary Włoch, południowej Hiszpanii, Szwecji i Finlandii były również znacznie bardziej wilgotne niż zwykle. W przeciwieństwie do tego w większości Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej panowały bardziej suche niż zwykle warunki.

Najsuchszy był we wschodnich Niemczech, Polsce, południowej Ukrainie, północnej Rumunii i Turcji. Jednak te warunki pogodowe często pozwalały na dokończenie zasiewów ozimych w rejonach, w których siew początkowo był opóźniony. Należą do nich wschodnie Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria i Rumunia. Jednak siew często nie odbywa się już w optymalnym oknie, a zboża ozime są słabo rozwinięte.

Rząd łamie prawo, a obostrzenia są nielegalne? Analityk prawny wyjaśnia

Zboża ozime i ich zimotrwałość

W wyniku bardzo łagodnych warunków tolerancja na mrózZboza ozime zaczęła rozwijać się u pszenicy ozimej znacznie później niż zwykle i pozostaje słaba w większości części zachodniej, południowej, środkowej i południowo-wschodniej Europy. Szczególnie zagrożone są wyżej wymienione obszary, na których zboża ozime są słabo rozwinięte ze względu na późne siewy.

Ze względu na przedostawanie się zimnego powietrza pod koniec listopada i na początku grudnia spodziewano się lokalnych szkód zimowych w północnej Rumunii. Według szacunków MARS niewielkie lub umiarkowane szkody wystąpiły również w regionie Wołgi w europejskiej Rosji.

Zimotrwałość jest procesem biofizjologicznym, w wyniku którego zboża ozime otrzymują niską tolerancję temperaturową, aby wytrzymać niskie temperatury występujące podczas zimowego okresu spoczynku. Uprawy ozime są stosunkowo słabo rozwinięte w niektórych częściach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, w tym w Czechach, południowej Polsce, Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Bułgarii, ponieważ od początku października występują obfite opady deszczu, co spowodowało znaczne opóźnienia w siewie i wczesny rozwój wyłączone.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023