Zbiory rzepaku – globalne prognozy wyższe niż miesiąc temu

Światowe zbiory rzepaku będą prawdopodobnie większe niż zakładano w poprzednim miesiącu. Niemniej jednak globalne zużycie rzepaku przekroczy zbiory.
Zbiory rzepaku – przewidywany rekordowy wynik w Australii
Jak donosi Unia Promocji Roślin Oleistych i Białkowych (UFOP ), globalne zbiory rzepaku na poziomie 69,8 miliona ton, których obecnie oczekuje Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC), przewyższają zeszłoroczne zbiory o 200 tysięcy ton.
Światowe spożycie rzepaku wzrośnie jeszcze bardziej – o 400 000 ton. W efekcie zapasy w magazynach będą się zmniejszać.
Według Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (AMI), wyniki zbiorów spodziewane w Australii są odpowiedzialne za wzrostowy trend w ogólnej prognozie, informuje UFOP. Gdyby w Australii faktycznie zebrano 3,3 miliona ton rzepaku – jak obecnie prognozuje się – przekroczyłoby to wartość z 2019/20 o 43 procent
Oczekuje się, że również w Chinach, UE-27 i Wielkiej Brytanii zbiory rzepaku będą wyższe niż w roku poprzednim.
Oczekiwany spadek wielkości zbiorów na Ukrainie i w Kanadzie w porównaniu z poprzednim sezonem zostanie z nadwyżką zrekompensowany wspomnianymi wzrostami.
Czytaj też: Eksport nasion kukurydzy z Ukrainy może być wart ponad 100 mln dol!
Zbiory rzepaku – konsumpcja przekroczy produkcję trzeci rok z rzędu
Obecnie przewiduje się, że na światowe zużycie rzepaku wyniesie 70,7 miliona ton. W porównaniu z oczekiwanymi rezultatami na zbiory rzepaku wynoszącymi 69,8 miliona ton, dla zrównoważonej równowagi brakuje około 1 miliona ton.
Według UFOP spodziewany wzrost konsumpcji rzepaku podczas przetwórstwa w Chinach do 16,3 miliona ton jest odpowiedzialny za ogólny spadek światowych zapasów rzepaku.
Konsumpcja rzepaku prawdopodobnie spadnie w UE: oczekuje się, że konsumpcja spadnie o 0,3 miliona ton do 22,2 miliona ton.
W przypadku zapasów światowych wyższa konsumpcja oznacza spadek o prawie 14 procent: z 5,8 miliona ton w roku obrotowym 2019/20 zmagazynowane zapasy spadną do około 5 milionów ton w bieżącym roku obrotowym. Oznaczałoby to, że spadek byłby mniej więcej taki sam jak w porównaniu z poprzednim sezonem: z 6,6 miliona ton w roku obrotowym 2018/19 zapasy w sezonie 2019/20 spadły o 0,8 miliona ton do wspomnianych 5,8 miliona ton.
Według UFOP, konsumpcja przekroczy produkcję trzeci rok z rzędu.
agrarheute.com/fot.Flickr/Wikimedia