Zbiory roślin strączkowych wzrosły w tym roku w Unii Europejskiej

Zbiory roślin strączkowych w UE-27 znacznie wzrosły w 2020 roku. Zebrano łącznie 6,5 miliona ton roślin strączkowych, czyli o 7 procent więcej niż w roku poprzednim. Największe wzrosty zbioru w Unii Europejskiej zanotowały soja i bób.
Zbiory roślin strączkowych – wzrost produkcji bobu
W Unii Europejskiej w bieżącym roku zebrano łącznie 6,5 miliona ton roślin strączkowych, o 7 procent więcej niż w roku poprzednim. Zwróciła na to uwagę Unia Promocji Roślin Oleistych i Białkowych. Unia Promocji Roślin Oleistych i Białkowych opiera się na danych Komisji Europejskiej.
Nawet jeśli zbiory roślin strączkowych były znacznie większe niż w roku poprzednim, to nie udało się pobić rekordu z 2017 roku gdy łączne zbiory roślin strączkowych osiągnęły 7 milionów ton.
W szczególności bób był młócony w Unii Europejskiej intensywniej niż w poprzednim roku. W 2020 roku zebrano około 1,2 miliona ton bobu, o 16 procent więcej niż w 2019 roku, a także nawet o 22 procent więcej niż w słabym roku 2018, kiedy zbiory się załamały. Wzrost wynikał zarówno z większego areału pod uprawy, jak i wyższych plonów.
Czytaj też: Zbiory chmielu będą niższe niż w ubiegłym roku w Czechach
Zbiory roślin strączkowych – w tym roku wyrosło znacznie więcej grochu
W 2020 roku łubin słodki skorzystał również z bardziej ekstensywnej uprawy i wyższych plonów. Łączne zbiory wyniosły około 235000 ton, czyli o 12 procent więcej niż w 2019 roku.
Jednak najważniejszą rośliną strączkową w UE-27 jest soja, której udział w produkcji roślin strączkowych wynosi około 43 procent. W 2020 roku producenci w Unii zgromadzili około 2,8 miliona ton nasion soi; to o 3 procent więcej niż w roku poprzednim. Również w tym przypadku przyczyną było zwiększenie powierzchni upraw i wzrost plonów.
Drugie najważniejsze zbiory roślin strączkowych w UE-27 dotyczą grochu pastewnego. Według Unii Promocji Roślin Oleistych i Białkowych omłot był większy o 7 procent niż w 2019 roku i wyniósł 2,2 miliona ton. Głównym powodem jest zwiększenie powierzchni uprawnej o 8 procent do 852 000 ha, co pozwoliło na zrekompensowanie z nawiązką mniejszych o 1,6 procenta plonów wynoszących 25,5 t/ha.
agrarheute.com/fot.Pixabay/Pxfuel