Talk icon

Informacje

04-05-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Zaśmiecanie lasów – coraz większy problem leśniczych

Zaśmiecanie lasów

Zaśmiecanie lasów staje się coraz częściej obserwowanym zjawiskiem. Leśnicy apelują o dbanie o środowisko, jednak problem w dalszym ciągu się powiększa. Dobrze pokazała to akcja "Czysty las".

Zaśmiecanie lasów – akcja "Czysty las"

Jak poinformowali leśnicy z olsztyńskiej dyrekcji Lasów Państwowych, trzy dni akcji "Czysty las" pokazały, z jak dużym problemem mamy do czynienia. W tym czasie wywieziono z lasów blisko 40 m3 śmieci. Jak podaje strona Lasów Państwowych, tylko w ciągu trzech dni ujawniono 126 wykroczeń, 71 osób pouczono, 17 sprawców ukarano mandatami na kwotę ok. 4 tys. zł, zaewidencjonowano 21 przypadków zaśmiecania lasu, z których uczestnicy zebrali prawie 40 m3 odpadów. Dodatkowo przeprowadzono kontrolę 103 pojazdów i wylegitymowano 120 osób. Akcja pokazała więc, że zaśmiecanie lasów jest powszechnym zjawiskiem, z którym należy walczyć. 

Zaśmiecanie lasów – większość śmieci to śmieci użytkowezasmiecanie lasow opona

Najczęstszym rodzajem śmieci spotykanym w lasach, są śmieci użytkowe – stanowią one około 80% wszystkich znajdowanych przypadków. W ostatnim czasie leśnicy coraz częściej znajdują również pozostałości po demontowanych pojazdach. Warto nadmienić, że to właśnie leśników często utożsamia się z osobami, które są odpowiedzialne za dbanie o porządek, tymczasem taki obowiązek spoczywa na zarządcach lub właścicielach dróg. Choć ustalenie tożsamości śmiecących osób jest trudne, strażnicy leśni są w tej kwestii wyjątkowo dociekliwi. Dzięki ich pracy zaśmiecanie lasów czasem kończy się mandatem, który być może zniechęci takie osoby do wyzbycia się złych praktyk w przyszłości.

Zaśmiecanie lasów poważnym zagrożeniem dla zwierząt

Śmieci zalegające w lasach nie wpływają tylko na krajobraz. Niestety, konsekwencje są znacznie poważniejsze. Zaśmiecanie lasów może odbić się również na roślinności oraz zwierzętach. Jednym z przykładów może być skażanie wód gruntowych poprzez dostawanie się nieodpowiednich substancji do gleby. Z kolei drobne śmieci mogą zostać zjedzone przez zwierzęta. Niebezpieczne są także kawałki szkła – mogą one zranić leśnych mieszkańców lasu lub przyczynić się do pożarów (tym bardziej w trakcie trwającej suszy). Dbanie o czystość w lasach jest również bardzo kosztowne. Z roku na rok Lasy Państwowe muszą przeznaczać coraz większe pieniądze na wywóz śmieci oraz poświęcać coraz więcej czasu na ich sprzątanie. Tylko w ubiegłym roku przeznaczono na ten cel 20 milionów złotych. Tymczasem te pieniądze mogłyby zostać zainwestowane w inny sposób, jednak przez osoby zaśmiecające lasy, nie mogą. Z tego powodu leśnicy przypominają, że lasy są naszym wspólnym dobrem, dlatego też powinniśmy dbać o nie wszyscy razem. Zaśmiecanie lasów nie niesie żadnych korzyści.

Czytaj także: Magazynowanie wody – leśnicy korzystają z projektów retencyjnych

lasy.gov.pl/needpix.com

swiatrolnika.info 2023