Talk icon

Informacje

12-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Zasiewanie chmur, czyli jak zapanować nad pogodą

Zasiewanie chmur

Zasiewanie chmur, czyli sposób pozwalający człowiekowi opanować pogodę i dostosować ją do potrzeb środowiska. Na lotniskach ułatwia start i lądowanie samolotów poprzez regulację mgły i gradu, a w życiu codziennym jest idealnym sposobem do regulacji warunków atmosferycznych dla rolników i ich upraw.

Zasiewanie chmur – podstawowe informacje

Ze względu na pogodę rolnictwo może być pogrążone w suszy lub ulewach, dlatego rolnicy mają ogromny orzech do zgryzienie względem pogody. XXI w. umożliwia w pełni modyfikację warunkami atmosferycznymi w tym ilości i opadów. Zmiany mikrofizyczne wewnątrz chmur zachodzą dzięki rozpylaniu substancji, które pełnia funkcję jądra kondensacji bądź również jako zarodki krystalizacji. Zasiewanie chmur najczęściej wykorzystywane jest na lotniskach w celu ograniczania gradu i mgły oraz zwiększania bądź minimalizowania opadów deszczu i śniegu w zależności od potrzeby środowiskowej. Naturalna metodą jest wydzielanie przez drzewa terpenów, które aktywniej wydzielane są w czasie cieplejszych dni. Powstałe z ich powodu chmury odbijają promienie słoneczne dzięki czemu lasy regulują swoją temperaturę. Największe kontrolę nad chmurami stosuje Chińska Republika Ludowa, poza tym stosowana jest również w Ameryce Północnej, Europie, Australii oraz Afryce.

Czytaj także: Premia PROW za przekazanie gospodarstwa – Sprawdź czy dostaniesz

Zasiewanie chmur – jak powstaje i jak może być wykorzystywane w rolnictwie

Zasiewanie chmur 2Arabia Saudyjska uchwaliła specjalny, rządowy program sztucznego wywoływania opadów w celu walki z wiecznie panująca tam suszą. Zasiewanie chmur to nic innego jak ingerencja w pogodę poprzez sztuczne wywoływanie opadów. Dzieję się tak dzięki rozpylaniu przez samoloty przeznaczonych do tego związków chemicznych takich jak kryształki soli bądź jodku srebra. Wpływają one na kondensację pary wodnej, które ostatecznie dają opady deszczu. Jest to idealne rozwiązanie dla rolnictwa, które nie musiałoby już zmagać się z klęskami żywiołowymi w postaci suszy lub powodzi.

Jednakże również i z tym trzeba być ostrożnym, gdyż przeprowadzone badania ekologiczne wskazują, że jodek srebra może wykazywać minimalny wpływ na środowisko i zdrowie. Niektórzy sprzymierzeńcy ochrony środowiska wskazują na negatywny wpływ wchłanianie srebra do gleby nie tylko dla środowiska roślinnego, ale i zwierzęcego. Jednakże międzynarodowa Organizacja Modyfikacji Pogody jednoznacznie wskazuje na brak obaw, co do niepożądanych skutków wywoływanych przez środki chemiczne potrzebne do zasiewania chmur, ponieważ to jodek srebra, a nie jego czysta forma jest do tego celu wykorzystywana.

swiatrolnika.info 2023