Talk icon

Informacje

10-07-2018

Autor: Świat Rolnika

Zaprawy neonikotynoidowe dla rzepaku wracają!

Zaprawy neonikotynoidowe dla rzepaku wracają!

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski zezwolił na wykorzystywanie zapraw neonikotynoidowych w produkcji rzepaku.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski zezwolił na wykorzystywanie zapraw neonikotynoidowych w produkcji rzepaku. Decyzję tę z zadowoleniem przyjęło Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, które wnioskowało do ministra o takie rozporządzenie.

Kryzysowe zezwolenie ma charakter czasowy. Dla rolników to bardzo ciężki rok, szczególnie ze względu na niezwykle niesprzyjające warunki pogodowe. Nie wykorzystujemy w pełni potencjału w zakresie produkcji rzepaku w Polsce, którego uprawa nie tylko dostarcza oleju na cele spożywcze i biopaliwowe, ale także cennej paszy białkowej w postaci śruty zawierającej 34% białka.

Bez stabilnej produkcji rzepaku nie da się w Polsce zrealizować ambitnego planu większego uniezależnienia się od importu soi. Jedną z głównych przyczyn stagnacji i trudności w ustabilizowaniu zbiorów na ponad 3 mln ton, bo taki jest już teraz krajowy potencjał rynkowy rzepaku, jest brak skutecznej jego ochrony przed szkodnikami w okresie jesiennym. Według Zrzeszenia tegoroczne warunki pogodowe mogą sprzyjać zwiększonej presji szkodników, które uszkadzając rośliny zmniejszają ich mrozoodporność, tym samym narażając rolników na straty. Decyzja Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego dotycząca czasowego zezwolenia na stosowanie zapraw neonikotynoidowych stwarza w ocenie KZPRiRB szansę na poprawę sytuacji i zwiększenie efektywności, także tej ekonomicznej uprawy rzepaku w Polsce.

Zgoda na stosowanie zapraw przez polskich producentów rzepaku nie jest więc odosobnionym przypadkiem w Europie i nie powinna budzić zastrzeżeń organizacji ekologicznych. Wręcz przeciwnie, skuteczność zapraw powoduje, że liczba zabiegów ochronnych i ilość stosowanych środków ochrony rzepaku spadnie, również z korzyścią dla opłacalności jego uprawy.

Fot. Tomasz Przywecki/CC-BY-NC-ND 2.0/flickr.com

swiatrolnika.info 2023