Zakup pszczół – co warto wiedzieć rozpoczynając przygodę z pasieką?

Zakup pszczół warto oprzeć na kilku przydatnych informacjach, tj.: linia/rasa pszczół, wiek matki, przebyte choroby wciągu ostatnich 12 miesięcy, sposób zwalczania warrozy w poprzednich dwóch sezonach, wykonane zabiegi techniczne i profilaktyczno-lecznicze, ilość pozyskanego miodu, dokarmianie czy podawanie węzy w danym roku – dowiadujemy się z opracowania Centrum Doradztwa Rolniczego.
Zakup pszczół – na co warto zwrócić uwagę?
Ważną czynnością jest również przegląd roju pod względem zdrowotności, siły rodziny i wartości matki, najlepiej w towarzystwie doświadczonego pszczelarza, przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na: obecność szkodników w ulu, głównie imago, gąsienic i poczwarek barciaka, woń wydobywającą się z ula, obecność mateczników, obecność oznakowanej matki, zachowanie się pszczół, wygląd, żywotność i liczbę pszczół, ocieplenie gniazda, rodzaj, ilość i rozmieszczenie zapasów pokarmu, obecność plam kału wewnątrz ula, barwę, wygląd, woń, konsystencję i ułożenie czerwia, wygląd zasklepów komórkowych (czerw garbaty, zasklepy powygryzane, zapadnięte i zawilgocone) wygląd, kolor i stan plastrów, występowanie pleśni, grzybów, warrozy na pszczołach, objawów chorobowych, agresję/łagodność pszczół, stan techniczny ula – czytamy w publikacji CDR.
Zakup pszczół, a siła rodziny
Siłę rodziny określa się na podstawie liczby ramek obsiadanych przez pszczoły. Silna rodzina, w połowie kwietnia w ulach dadanowskim i warszawskim poszerzonym, obsiaduje 6 plastrów, przy czym czerw zajmuje 3-4 plastry. W ulu warszawskim i wielkopolskim silna rodzina obsiaduje 9-10 plastrów, a czerw zajmuje 4-5 plastrów – podaje CDR.
Zakup pszczół, a wartość matki
Wartość matki ocenia się na podstawie ilości, wyglądu i ułożenia czerwia. W ulu z czerwiącą młodą matką występuje czerw zwarty. Zdrowy czerw pokrywa plaster w formie koła lub elipsy. Obecność czerwia rozstrzelonego wskazuje na czerwienie starej matki, czerwia garbatego na jej strutnienie lub czerwienie trutówek. Po miodobraniu wskazana jest wymiana dwuletnich matek. W przypadku słabej wydajności, matkę należy zmieniać co roku. Przy przeglądzie dużą wagę przywiązuje się do wyglądu plastrów, które powinny być jasne, koloru herbacianego. Jeśli są ciemne i nieprześwitujące o pomniejszonych komórkach to mogą być nośnikiem przetrwalników chorobotwórczych. W gnieździe na każdy plaster powinno przypadać około 1 kg miodu. Aby założyć pasiekę, na początek wystarczy klika silnych i zdrowych rodzin pochodzących z dobrze prowadzonych pasiek – dowiadujemy się z opracowania CDR.
Liczbę pni można stopniowo powiększać dokonując podziału rodzin. W okresie wiosennym można nabyć pszczoły wraz z gniazdem i ulem. Natomiast latem, kupuje się pszczoły rojowe bez gniazda do obsadzenia w nowym ulu. Nie zaleca się kupować rojów późniejszych niż czerwcowe. Dobry rój powinien ważyć 2-3 kg i więcej. Dla początkującego pszczelarza najkorzystniejszy jest zakup pszczół pod koniec czerwca jako odkładów, ponieważ wtedy są one najwartościowsze pod względem biologicznym, a jednocześnie najtańsze. Do przewożenia odkładów służą transportówki, w których należy zapewnić dobrą wentylację i zabezpieczyć ramki przed przesuwaniem się, by nie dopuścić do gniecenia pszczół – podkreśla CDR.
Czytaj także: Patriotyzm gospodarczy jak się patrzy! Czescy posłowie chcą zwiększyć udział rodzimych produktów w sklepach
cdr.gov.pl/fot.pixabay