logo swiatrolnika.info
Portal rolniczy, porady dla rolnika, informacje agro
logo swiatrolnika.info
Autor: Alicja Ostrowska 2020-03-24 16:31:30

Zakładanie pasieki – jak zrobić to zgodnie ze sztuką?

Zakładanie pasieki – jak zrobić to zgodnie ze sztuką?

Zakładanie pasieki to trudne i odpowiedzialne zadanie. Należy przy tym pamiętać, że pszczoły, to bardzo wymagające owady. Musimy posiadać dużo cierpliwości, odpowiednie narzędzia, środki ochrony osobistej, znaleźć idealny teren na postawienie uli i dobrać właściwą linię i rodzaj pszczół, które chcemy hodować. Decydując się na pasiekę, zastanówmy się, czy chcemy traktować ją hobbistycznie, czy rozwojowo.

Zakładanie pasieki – cztery podstawowe kroki

Pierwszym krokiem w kierunku zakładanie pasieki jest wykonanie testów pod względem uczulenia na jad pszczeli. W kwestii pozytywnych wyników należy poważnie zastanowić się nad zakładaniem pasieki, ale pamiętajmy, że nie musi to być wiadomość przekreślająca naszą przyszłą karierę pszczelarską, a jedynie zaostrzająca ostrożność przy kontakcie z pszczołami. Następnie, jeśli chcemy zakładać pasiekę, należy zadać sobie pytanie, czy chcielibyśmy prowadzić pasiekę hobbistycznie, czy rozwojowo, gdyż zakładanie pasieki przybierze wówczas inny kształt. Po trzecie najlepiej wybrać się do pasieki, w której pokażą przyszłemu pszczelarzowi na czym polega ten zawód w praktyce oraz zapoznają z wnętrzem ula, dźwiękiem pszczół, wagą miodu itp. Warto również odwiedzić pobliskich pszczelarzy w celu pozyskania informacji jakie linie pszczół i gatunki uli oraz pożytków sprawdzą się na Państwa obszarze.

Zakładanie pasieki – idealny teren podstawowym kryterium

Obszar przeznaczony pod zakładaną pasiekę powinien mieć w swojej okolicy wiele różnorodnych miododajnych roślin, mieć czyste powietrze i być wolny od zakladanie pasiekróżnych zanieczyszczeń środowiska. Ponadto znajdujące się w okolicy zakłady produkcyjne nie wpływają pozytywnie na zimowanie pszczół ze względu na hałas i drgania podłoża. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest zbyt duże przepszczelenie na danym obszarze, gdyż pszczoły wtedy nie są tak wydajne i mogą przenosić choroby między pasiekami. Dlatego najlepszym obszarem dla zakładania pasieki są obszary wiejskie.

Zakładanie pasieki, a wybór ula

Złotą zasadą przy wyborze ula, podczas zakładania pasieki, jest, aby nie zmieniać swojej decyzji i trwać w niej względem całej pasieki. Wybór ula zależy od rodzaju pasieki, którą prowadzimy. Dla pszczelarza hobbisty każdy ul zakupiony w specjalistycznym sklepie lub odkupiony od innego, godnego zaufania, pszczelarza, będzie wystarczający. Warto zorientować się, czy w okolicy, w której zakładana pasieka ma się znajdować, jakaś pasieka nie byłaby zainteresowana odsprzedaniem kilku uli, może już wraz z rodzinami. Pamiętajmy, aby sprawdzić stan techniczny używanych uli, w tym m.in.: nadstawki, korpusów, wkładki, ramki, beleczki, powałki, kraty itp. Można zakupić również nowe ule z ramkami i czekać do wiosny na wprowadzenie się pszczół. Innym rozwiązaniem jest kupno gotowych odkładów, czy rójki. Jeśli dokonaliśmy wyboru zakupu odkładów, to najlepszym rozwiązaniem byłoby, w pierwszym roku po zakupie, rzetelnie przygotować je do zimy, a w następnym sezonie przejść do zbioru miodu. Ze względu na wygodę pszczelarza, zalecany jest ul leżak, z którego jedynie wyciąga się ramki bez podnoszenia całych korpusów. Natomiast pszczelarze rozwojowi zakładający pasiekę powinni zainwestować w ule wielokorpusowe, ponieważ są bardziej precyzyjne od poprzednich i sprawdzają się w gospodarce wędrownej. Ponadto wyróżniamy ule drewniane, styropianowe oraz poliuretanowe. Najbardziej wytrzymałe są ule drewniane, a ze względu na naturalny materiał są przyjazne pszczołom, co więcej na ich ściankach nie skrapla się woda, co jest istotne przy zakładaniu pasieki.

Czytaj także: Zwolnienie ze składek KRUS elementem walki z koronawirusem

Pasieka, a sprzęt pszczelarski

Na wstępie zakładania pasieki powinnyśmy zbudować odpowiednie pomieszczenie, w którym składować będziemy niezbędny dla pszczelarza sprzęt, ponadto jeżeli myślimy o zakładaniu pasieki rozwojowej, musimy pomyśleć o osobnej pracowni pasiecznej. Każdy pszczelarz potrzebuje do swojej pasieki: uli, ramek, drutu pszczelarskiego, krat odgrodowych, podkarmiaczek, węzy, szczoteczki do zmiatania pszczół, podkurzacza, dłuta pasiecznego, 3- plastrowej miodarki z blachy kwasoodpornej, pojemników na miód, widelca do odsklepiania ramek, bardzo drobnego sita, prostownika samochodowy lub elektrycznego wtapiacza do węzy, wanienki do odsklepiania plastrów oraz najważniejsze – bluzy z kapeluszem, gdyż bezpieczeństwo pszczelarza jest najważniejsze także przy zakładaniu pasieki. Wszystkie te elementy stanowią podstawę hobbistycznej pasieki. Jeżeli myślimy o pasiece rozwojowej należy do tego dodać: miodarkę z napędem elektrycznym na większą ilość ramek, stół do odsklepiania plastrów, topiarkę do wosku, odstojniki do miodu – to niezbędne przy zakładaniu pasieki i jej funkcjonowaniu.

Zakładanie pasieki, a zakup pszczół

Adrian Stankiewicz, specjalista ds. pszczelarstwa z Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie radzi, aby swoją przygodę z zakładaniem pasieki rozpocząć od dziesięciu rodzin. Liczba ta gwarantuje, że chociaż dana część rodzin przetrwa zimę, a wiosną pszczoły będą gotowe do pracy. Pszczoły niezbędne przy zakładaniu pasieki możemy zakupić w różnych postaciach: pakiety pszczele – pszczoły i matka, odkłady pszczele – plastry z czerwiem, pyłkiem i pokarmem wraz z pszczołami i matką, rój – naturalnie wyrojona rodzina pszczela, pełna rodzina – pszczoły z jednego ula wraz z plastrami, cały ul z pełną rodziną, cała pasieka wraz z wyposażeniem. Najczęstszym wyborem przy zakładaniu pasieki są: odkłady pszczele, pełne rodziny lub całe ule wraz z rodzinami. Pszczoły pod koniec sezonu należy wyleczyć i zakarmić. Jedna rodzina potrzebuje przynajmniej 12 kg gotowego syropu. Leki dla pszczół, chroniące je przed warrozą, w pierwszym roku prowadzenia zarejestrowanej pasieki, nie są refundowane.

Zakładanie pasieki – Czym kierować się przy wyborze pszczół?

Pszczelarze, przy zakładaniu pasieki, nie polecają kupowania pszczół mniej niż 4 km od miejsca w którym chcemy założyć pasiekę. Wynika to z faktu, iż pszczoła lotna może wrócić do poprzedniego pszczelarza. Zakupu pszczół powinniśmy dokonać ze sprawdzonego źródła. Przy ich wyborze podczas zakładania pasieki należy kierować się stanem zdrowia, a w szczególności: siłą dostosowaną oczywiście do ich wieku, zdrowiem – brak ślad kału na ściankach ula i ramkach, czy też deficytów na samych pszczołach, jak połamane skrzydła, czarny, połyskujący kolor, pszczoły powinny obsiadać plastry jasnobrązowe, zdrowe pszczoły dobrze trzymają się plastra i nie są agresywne, matka powinna mieć maksymalnie 1 rok, aby można było kolejny rok hodować pszczoły bez konieczności jej wymiany. Najlepszym terminem na zakup pszczół jest wiosna – zakładanie pasieki często odbywa się właśnie wtedy.

Zakładanie pasieki – Czy każda pasieka musi przynależeć do Polskiego Związku Pszczelarskiego?

Nie ma oficjalnego obowiązku przynależności zakładanych pasiek do Polskiego Związku Pszczelarskiego, jednakże członkostwo daje dużo korzyści, chociażby dopłaty i refundację do prowadzonej pasieki. PZP zajmuje się podziałem środków z Agencji Rynku Rolnego. Tylko pasieki posiadające minimum 10 rodzin i będące na rynku pszczelarskim co najmniej rok mogą liczyć na wsparcie. Ponadto w PZP pszczelarze dzielą się swoją wiedzą, co ma znaczący wpływ na uzyskanie jak największych korzyści z hodowli pszczół. Zaleca się również rejestrację zakładanej pasieki u powiatowego lekarza weterynarii, który nada jej numer weterynaryjny, a także założenie numeru sprzedaży bezpośredniej, jeżeli planowana jest sprzedaż miodu. Nie obawiajmy się opłaty podatków, gdyż pasieka do 80 uli nie podlega opłatom podatkowym.

Zakładanie pasieki – jak dobrać odpowiednią rasę i linię pszczół?

Przy zakładaniu pasieki warto pamiętać, że na rynku mamy dostępnych kilkadziesiąt linii z ras takich jak: krainka, kaukaska, włoszka, czy Buckfast. Pszczelarze na początek swojej drogi polecają krainkę ze względu na fakt, że nie jest to łatwy gatunek, ale doskonale przygotowujący do pszczelarstwa. Przemawiają za nią następujące przesłanki: wpada w nastrój rojowy, w przypadku braku pożytków nie zwalnia drastycznie czerwienia i szybko, w chwili dostarczenia pożytków, wraca do czerwienia, rozwija się na wiosnę w standardowym tempie, charakteryzuje się silnymi i przeciętnymi rodzinami, kituje gniazdo, należą do dość odpornych pszczół, są bardziej agresywne niż buckfast, ale dzięki temu nauka pszczelarstwa jest efektywniejsza.

Portal Pasieki Michałów, Pszczeliazyl/AO/fot.pixabay

Opublikował:
Alicja Ostrowska
Author: Alicja Ostrowska
O Autorze
Bydgoszczanka, prawnik, rolnik z wyboru. "Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców. Oni podnosząc wzrok znad ziemi ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią, i do nieba zanosili modlitwę o urodzaj, o ziarno dla siewcy i ziarno dla chleba" - Jan Paweł II
wiecej
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora

swiatrolnika.info logo swiatrolnika.info

ZNAJDŹ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Dołącz do rolniczej społeczności Świata Rolnika

Dwumiesięcznik Świat Rolnika Biznes

NR 1/2020

gazeta

Najnowszy numer 1/2020

"TŁUMACZYMY MIASTU WIEŚ"

19 lutego Fundacja Polska Ziemia rozpoczęła ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem "Tłumaczymy miastu wieś". Pierwsze spotkanie odbyło się w Krotoszynie w województwie wielkopolskim. Mimo środka tygodnia w lokalnym kinie "Przedwiośnie" udało się zebrać ponad 200 rolników i mieszkańców pobliskich miasteczek. W spotkaniu wzięli udział rolnicy.

Newsletter Świat Rolnika Info

Co słychać w rolnictwie? Bądz na bieżąco

WYSTARCZY PODAĆ EMAIL
BY WIEDZIEĆ WIĘCEJ

telefon

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.