O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-07-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Pilne! W Polsce powstaną biogazownie! W Ministerstwie Rolnictwa podpisano list intencyjny!

biogazownie

W ministerstwie rolnictwa podpisany został list intencyjny w sprawie budowy 20 obiektów jakimi są biogazownie rolnicze oparte o innowacyjną polską technologię, które pozwolą na zagospodarowanie substratów z gospodarstw rolnych i ich przetworzenie na energię elektryczną oraz biometan.

Biogazownie powstaną! 20 obiektów!

List intencyjny o współpracy podpisały firmy: ORLEN Południe H.CEGIELSKI-POZNAŃ oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.biogazownie rolnicze kowr

Podpisany list intencyjny dotyczy budowy 20 obiektów jakimi są biogazownie w 20 największych gospodarstwach rolnych w Polsce, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje KOWR.

Dzięki realizacji nowych inwestycji zdecydowanie poprawi się efektywność ekonomiczna spółek należących do KOWR. Służyć to będzie także wzrostowi konkurencyjności naszego rolnictwa i przyczyni się do osiągania celów klimatycznych

– zaznaczył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Biogazownie – projekt ważny nie tylko dla resortu rolnictwa

Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas podkreślił z kolei, że to ważny projekt nie tylko dla rolnictwa, ale dla całej gospodarki. "Zagospodarowany zostaje obszar energii, który dotychczas "leżał odłogiem", a szacuje się, że potencjał substratów z polskiego rolnictwa pozwoli na wytwarzania ok. 7 mld m3 biogazu tj. jednej trzeciej zapotrzebowania krajowego" – zauważył.

Dodał, że szacuje się, iż wartość programu, to co najmniej pół miliarda złotych, a czas zwrotu inwestycji to 4-5 lat. Biogazownie będą opłacalne dla naszej gospodarki.

Produkcja energii elektrycznej i biometanu z biogazu, to dla nas przede wszystkim rozwiązanie korzystne biznesowo. Umożliwi nam także realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego. Europejski Zielony Ład zakłada osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej, a to wymaga poszukiwania alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii

– podkreślił prezes ORLEN Południe Marcin Rej.

Dodał, że w pierwszej fazie zostaną przeanalizowane możliwości budowy takich instalacji.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, generalnym wykonawcą obiektów jakimi są biogazownie rolnicze zostanie H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. Natomiast Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest autorem innowacyjnej technologii, która będzie wykorzystana przy budowie biogazowni.

Czytaj także: Pilne! Kolejne ognisko ASF w tym roku! To już piętnaste!

PAP/jac/fot. FB/pixabay

swiatrolnika.info 2023