Talk icon

Informacje

30-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Wyka siewna – jakie choroby grzybowe najczęściej atakują roślinę?

Wyka siewna

Wyka siewna to roślina wysoko odporna na różnego rodzaju choroby – głównie na grzyby. Najczęściej starty spowodowane przez choroby o podłożu grzybiczym osiągają nie więcej niż około 5-10% całej uprawy. Do najczęstszych chorób, które mogą zaatakować roślinę należą: askochytoza wyki, mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy.

Wyka siewna, a askochytoza

Wyka siewna może zostać zajęta przez askochytozę, która jest chorobą o podłożu grzybiczym. Może wystąpić we wszystkich rejonach uprawy rośliny na świecie. Warunki, które jej sprzyjają to przede wszystkim wysoka ilość opadów w czasie lata i wówczas atakuje całą roślinę, natomiast przy znacznie mniejszych opadach deszczu – wyłącznie dolne liście. Początkowo na porażonych liściach pojawiają się zielone lub żółtobrunatne plamy, które z biegiem czasu bieleją. Na łodygach tworzą się wydłużone przebarwienia, które następnie zlewają się i tworzą charakterystyczne rany. Zajęte chorobowo strąki posiadają nieregularne, drobne i ciemne nerkozy, a nasiona są puste i mają brązowe plamy.wyka siewna choroby

Wyka siewna, a mączniak rzekomy

Mączniak rzekomy jest grzybową chorobą, którą wywołują organizmy grzybopodobne. Na łodygach, ogonkach liściowych i dolnej stronie liści obserwuje się biały puszysty nalot, który po czasie zmienia barwę na szaro-fioletową. Natomiast w górnej części liści i przylistków pojawiają się nieregularne, kanciaste, żółte plamy, które stopniowo ciemnieją. Wyka siewna porażona chorobą daje zdrobniałe nasiona, które na powierzchni mają charakterystyczne brunatne plamy. Pędy stają się zgrubiałe i znacznie krótsze, zaś liście z nich wystające – znacznie mniejsze i chlorotyczne. Kwiaty porażone przez mączniaka rzekomego stają się brunatne lub żółtozielone i znacznie wcześniej opadają.

Czytaj także: Zboża ozime – ochrona herbicydowa musi być skuteczna. Jak to zrobić?

Wyka siewna, a mączniak prawdziwy

Wyka siewna narażona jest również na mączniaka prawdziwego, który poraża liście, strąki i łodygi. Pierwsze oznaki zarażenia pojawiają się na liściach w postaci białawego nalotu, który następnie obejmuje całą powierzchnię opanowanej części rośliny. Zajęte chorobowo liście przedwcześnie zamierają, natomiast pędy wykazują zahamowanie wzrostu. Strąki natomiast brunatnieją i finalnie pękają. Białawy nalot z czasem ciemnieje aż do szarej barwy, a na jej powierzchni pojawiają się ciemne punkty, które są owocnikiem grzyba.

cdr/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023