Talk icon

Informacje

18-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Powodzie sieją pustoszenie w Chinach! Miliony świń padło, uprawy zalane!

Powodzie

Chiny nie podniosły się jeszcze po konsekwencjach afrykańskiego pomoru świń (ASF) i kryzysu koronawirusowego, a już następna katastrofa uderza w ich kraj. Państwo Środka nawiedziły ogromne powodzie. Zalane są pola uprawne na południu i wschodzie kraju, a woda potencjalnie zabiła miliony świń. Wraz z powodzą ponownie rozprzestrzenia się ASF, który dziesiątkuje stada. Zalane tereny należą również do najważniejszych obszarów uprawy ryżu w Chinach. Powodzie sprawiły, że chińscy konsumenci ponownie stają w obliczu rosnących cen konsumpcyjnych przez rosnące niedobory żywności. Chińskie media donoszą, że w niektórych regionach powódź osiągnęła wysokość, jakiej nie było od niszczycielskiej powodzi w 1998 roku.

Powodzie niszczą uprawy ryżu

Według chińskiego Ministerstwa Zasobów Wodnych w całym kraju wylały aż 443 rzeki, a w 33 z nich wody wzrosły do najwyższego kiedykolwiek odnotowanego poziomu. Chińskie media donoszą, że powodzie dotknęły duże obszary dorzecza rzeki Jangcy. Całkowicie pod wodą są duże obszary upraw ryżu. Hou Liwei, naukowiec z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa Akademii Nauk Rolniczych, twierdzi, że pogłębiająca się przepaść między krajowymi i międzynarodowymi cenami zbóż może doprowadzić do zauważalnego wzrostu importu zbóż i kukurydzy.

Li Yao, stypendysta z National University of Singapore szacuje, że powodzie w 2020 roku zalały ponad 20 000 kilometrów kwadratowych chińskich gruntów rolnych i mogą zniszczyć znaczną część upraw ryżu. Podobna katastrofa miała miejsce w 2016 roku, ale jeśli nic się nie zmieni, tegoroczny żywioł będzie miał skalę największą od tej z 1998 roku, kiedy to zalanych zostało ponad 80 000 kilometrów kwadratowych gruntów ornych.

Nadmierne opady deszczu i powodzie w dużych częściach dolnej Jangcy wzmogły ostatnio obawy coraz większej liczby analityków krajowych i międzynarodowych, że nadchodzące zbiory ryżu w Chinach zostaną zauważalnie zniszczone. Ilość opadów wzrosła od początku lipca i przekraczała normę o tej porze roku o ponad 200 milimetrów w południowej dolinie Jangcy, która jest głównym obszarem produkcji ryżu. Dane satelitarne wskazują na poważne zalanie obszarów w południowych prowincjach doliny Jangcy, w tym w Jiangsu, Anhui i Hubei. Te trzy prowincje produkują około 56,0 milionów ton ryżu, czyli 39% wszystkich chińskich zbiorów ryżu.

Silną inflację cen żywności obserwowano w Chinach od wybuchu ASF, a także po pandemii. Według National Grain Information Centre, różnica cen pomiędzy krajową i zagraniczną kukurydzą wzrosła do 638 juanów (91 USD) za tonę od 30 czerwca, a wraz z powodzią ceny żywności rosną we wszystkich kierunkach - a wyższe ceny oznaczają niedobory - lub problemy logistyczne.

Jednak Li Suoqiang, dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich w Narodowym Biurze Statystycznym, powiedział dziennikarzom międzynarodowym, że obecnie nie ma powodów do obaw o ogólne bezpieczeństwo żywnościowe w Chinach w tym roku.

Zamek w Stobnicy – wszczęto postępowanie administracyjne

Powodzie rozprzestrzeniają ASF!

Chińskie stado świń skurczyło się w zeszłym roku Powodzieo około 180 milionów zwierząt, czyli o 40%, z powodu ASF. Przy wsparciu rządu producenci trzody chlewnej niedawno zbudowali nowe fermy i uzupełnili zapasy. Ulewne deszcze i powodzie w południowych Chinach wywołują jednak nowe przypadki ASF. Badanie przeprowadzone wśród drobnych hodowców świń, handlarzy i rzeźni wykazało dziesiątki nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń, które wystąpiły od czasu obfitych opadów deszczu. Jednak wiele ognisk nie jest oficjalnie zgłaszanych.

Urzędnik z Departamentu Weterynarii Biura Rolnictwa w Guangxi powiedział agencji Reuters, że nie ma ostatnio doniesień o wybuchach afrykańskiego pomoru świń w regionie. Zheng jednak obawia się, że jeśli nadal będzie padać tak obficie, populacja świń w niektórych prowincjach, takich jak Syczuan, Guangdong, Guangxi i Jiangxi, może się zmniejszyć nawet o 20%.

W każdym razie ceny żywca wieprzowego w południowych Chinach już gwałtownie wzrosły. Jak powiedział analityk, wiele małych gospodarstw nie jest przystosowanych do przetrwania takich powodzi. Na początku lipca chińskie media informowały o zdjęciach chińskiego rolnika brodzącego przez powodzie, które groziły utonięciem tysięcy świń.

Ponad tysiąc świń nie ma nadziei na przetrwanie na tej samej farmie.

– powiedział chiński prezenter informacyjny.

Nadal nie wiadomo, ile świń utonęło przez powodzie, ale Ping Chew, główny analityk w Rabobank Research w Azji, twierdzi, że w ciągu ostatnich kilku tygodni mogło utonąć nawet 20 milionów świń. Odpowiada to około 5% obecnej chińskiej populacji świń liczącej 340 milionów zwierząt. Dokładny rozmiar szkód zostanie wyjaśniony dopiero w nadchodzących miesiącach.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023