Talk icon

Informacje

20-03-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wybory konsumenckie – jak wybierać właściwie?

Wybory konsumenckie

Pandemia wirusa SARS CoV-2 zmieniła niemalże każdy aspekt naszego życia. Z dużo większą uwagą podchodzimy do kwestii naszego zdrowia. Coraz częściej poszukujemy informacji na temat wartości odżywczych i prozdrowotnych produktów, po które sięgamy. Naszą uwagę skupiają także informacje na temat różnych aspektów bezpieczeństwa żywności, na zakup której się decydujemy.

Wybory konsumenckie – oznaczenia, na które zwracamy uwagę

Sposób oznaczania żywności przez producenta, jasno i precyzyjnie reguluje między innymi ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. To jednak dla konsumentów za mało. O żywności chcemy wiedzieć więcej. Jak jednak, dokonywać świadomego wyboru nie tracąc przy tym cennego czasu przy sklepowej półce?

Z rozwiązaniem przychodzą producenci żywności, którzy coraz częściej decydują się na oznaczanie produktów przez wypracowane systemy jakości żywności. Dobrowolne systemy jakości żywności są narzędziem pozwalającym wykazać producentom, że produkt przez nich wytwarzany charakteryzuje się dodatkowymi przymiotami, niespotykanymi standardowo. Standardy systemu jakości zawierają jasno określone wymagania, jakie musi spełnić producent, który chce skorzystać z możliwości dodatkowego oznaczenia wytwarzanego produktu.

Wymagania opracowane przez Administratora Systemu Jakości, stanowią odpowiedź na potrzeby konsumentów, a skierowane są do każdego z elementów produkcji. To w jaki sposób utrzymywane są zwierzęta od których pozyskano mleko, mięso, czym są żywione, jak przetwarzane są później te produkty - wszystkie te kwestie regulują zapisy Standardów Systemu. Sama deklaracja producenta, co do spełniania wymagań, też nie wystarczy. Celem zapewnienia konsumentowi pewności, że produkt na który się decyduje został faktycznie wyprodukowany w ramach restrykcyjnych zapisów standardów systemu, każdy z etapów produkcji podlega ocenie i kontroli przez niezależnych audytorów jednostek certyfikujących.

Kontrole, badania produktów i odpowiedzialność Administratora systemu sprawia, że konsument ma pewność, że produkt po który sięga jest wyjątkowy. Konieczne jest też podjęcie pracy nad zwiększeniem rozpoznawalności konkretnego znaku jakości. Takie zabiegi sprawiają, że konsument przy półce sklepowej bardzo szybko jest w stanie dokonać właściwego wyboru.

Czytaj też: Żywność GM – konsumenci wykazują coraz większą niechęć wobec niej

Wybory konsumenckie – jakie systemy w Polsce?

Produktem spożywczym, po który podczas panującej pandemii, z racji jego prozdrowotnych wartości konsumenci sięgają coraz częściej jest mleko. Czy tak doskonały produkt można jeszcze jakoś wyróżnić? Okazuje się, że tak. Na polskim rynku, dostępne jest mleko oraz produkty mleczarskie opatrzone znakiem „Wyprodukowano bez stosowania GMO”, „Bez GMO" czy też „Wolne od GMO”.

Z raportu “Znakowanie żywności wolnej od GMO - propozycja dla Polski“ opracowanego i opublikowanego przez Instytut Spraw Obywatelskich wynika, że aż 93,7% Polaków domaga się stosowania oznaczenia żywności dotyczącego wykorzystania do produkcji organizmów modyfikowanych genetycznie.

Pomimo tego, że od blisko 20 lat, technologia modyfikowania genetycznego organizmów jest wykorzystywana, to nadal w opinii wielu ekspertów to zbyt krótki okres, żeby ocenić faktyczne skutki wykorzystywania w produkcji żywności organizmów modyfikowanych genetycznie.

Wychodząc naprzeciw tym obawom, Polska Izba Mleka opracowała standard „Bez GMO”, wszystko to, tylko po to, aby konsument miał pewność, że mleko oraz produkty mleczarskie, zostały wyprodukowane bez udziału organizmów modyfikowanych genetycznie.

Kampania „Wolne od GMO” sfinansowana jest z Funduszu Promocji Mleka i realizowana przez Polską Izbę Mleka.

swiatrolnika.info 2023