Talk icon

Informacje

27-05-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Dąb Bartek – Lasy Państwowe podzieliły się dobrą informacją

Dąb Bartek – Lasy Państwowe podzieliły się dobrą informacją

Dąb Bartek jest symbolem świętokrzyskiej przyrody. Lasy Państwowe poinformowały, że to znane w całej Polsce drzewo w dalszym ciągu znajduje się w dobrej kondycji.

Dąb Bartek – inne dęby ucierpiały od przymrozków

Najpopularniejsze drzewo w Polsce jest pod stałą opieką leśniczych. Ponieważ obecny rok przyniósł trudne warunki atmosferyczne – suszę oraz przymrozki, leśniczy z niecierpliwością wyczekiwali pierwszych liści. Okazało się jednak, że Dąb Bartek dobrze się rozwija, a przyjęta strategia jego rozwoju okazała się być właściwą. Choć inne dęby często ucierpiały od przymrozków, jedno z najstarszych polskich drzew uniknęło skutków niskich temperatur. Leśnicy oczekują, że skoro dąb w tym roku dobrze się rozwija, to uda mu się zebrać kilkaset żołędzi. Jest to istotne, ponieważ wówczas zostałyby one przekazane do nadleśnictwa w Daleszycach. Tam w Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim można wyhodować kolejne Bartusie.

Dąb Bartek – pomnik przyrodyDąb Bartekk

Jedno z najstarszych polskich drzew należy do projektu ochrony Lasów Państwowych. To one finansują jego opiekę z Funduszu Leśnego. Jest ono poddawane szeregowi ekspertyz, ustala się, jakie środki należy podjąć, aby dąb żył możliwie jak najdłuższej. Ponadto leśniczy starają się poprawić jego statystyki. Dąb Bartek musi dostosować się do zmieniającego się klimatu, różnych warunków pogodowych. Ponadto istotną kwestią jest również dostępność wód gruntowych. W 2018 Instytut Badawczy Leśnictwa stworzył dokument, w którym opisano ze szczegółami stan zdrowotny Dębu Bartka, a także sporządzono odpowiednie zalecenia konserwatorsko-ochronne. Z kolei pomiary w 2017 roku wykazały, że drzewo posiada opadowo-retencyjny charakter pobierania wody. Oznacza to, że koniecznym może być stworzenie odpowiedniego systemy nawadniającego. Dęby w przypadku niedoboru wody glebowej zrzucają ulistnione pędy, co prowadzi do ograniczenia powierzchni transpirującej – wówczas poprawia się bilans wody.

W roku bieżącym na zlecenie Nadleśnictwa Zagnańsk ma zostać sporządzone opracowanie koncepcji rozwiązań technicznych w zakresie instalacji nawadniającej, a w przyszłym roku, jeśli będzie taka potrzeba, będzie możliwe wykonanie instalacji

– poinformował Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk.

Czytaj także: Żubr padł! Puszcza Białowieska stworzyła śmiertelną pułapkę! Przez aktywistów padnie więcej zwierząt?

lasy.gov.pl/Fot. Mirosława Mielczarek CC-BY-3.0, Fot. Goku122 CC-BY-3.0, wikimedia.org

swiatrolnika.info 2023