Talk icon

Informacje

21-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Wścieklizna wykryta w trzech warszawskich dzielnicach

Wścieklizna

Wścieklizna została wykryta w trzech warszawskich dzielnicach: w Wawrze, Wesołej i na Targówku. Stołeczny ratusz przekazał, że mieszkańcy tych dzielnic, którzy posiadają zwierzęta, powinni zwiększyć czujność.

Coraz więcej przypadków

Jak zaznaczył ratusz, od stycznia tego roku wykryto już 71 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego, w tym dwa w Wawrze, jeden w Wesołej i jeden na Targówku. Na terenie tych dzielnic mieszkańcy posiadający zwierzęta powinni zwiększyć swoją czujność.

Wojewoda mazowiecki już 7 września wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny u zwierząt, wskazując obszary zagrożone. Jak poinformował ratusz, w Warszawie są to dzielnice: Wawer oraz Wesoła, gdzie wykryto w sumie trzy przypadki choroby. Jeden przypadek wścieklizny odnotowano również na Targówku. Warto mieć na uwadze, że wścieklizna zagraża również ludziom.

Miłośnicy czworonogów muszą pamiętać, że na obszarach zagrożonych, psy należy wyprowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Psy mogą biegać tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. Obowiązuje też zakaz polowań, pokazów i innych wydarzeń z udziałem zwierząt wrażliwych na wściekliznę. "Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające" – ostrzega stołeczny ratusz.

Należy też zachować ostrożność w przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego, również rannego zwierzęcia. Nie należy go dotykać ani podejmować działań na własną rękę, tylko zawiadomić służby.wscieklizna2 21.10

Czytaj także: Wścieklizna atakuje na Mazowszu! 6 kolejnych zarażonych lisów!

Wścieklizna– jak wykryć i przeciwdziałać

U zwierząt wścieklizna objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotokiem, połykaniem przez zwierzęta ziemi, kamieni. To bardzo groźna, śmiertelna choroba. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Ratusz zachęca właścicieli do wzięcia udziału w akcji "Zaszczep pupila, to tylko chwila", która promuje obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

W Polsce posiadacze psów są zobowiązani do szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia – przypomina magistrat.

Brak szczepienia jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Nieobowiązkowe, ale zalecane jest także szczepienie kotów przeciw wściekliźnie.

PAP/fot.pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023