Talk icon

Informacje

27-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wścieklizna – pięć nowych przypadków u lisów na Mazowszu!

Wścieklizna

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wścieklizna została stwierdzona w kolejnych pięciu przypadkach u lisów w województwie mazowieckim. Informacja ta została podana na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w dniu 13 kwietnia br. Są to przypadki nr 9-13 w 2021 roku w Polsce.

Wścieklizna – 13 przypadków wykrytych w tym roku u zwierząt dzikich

Wścieklizna u padłego lisa w dziewiątym przypadku została stwierdzona w miejscowości Ponurzyca, w gminie Celestynów, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Dziesiąty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Sufczyn, w gminie Kołbiel, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Jedenasty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Malcanów, w gminie Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Dwunasty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Celestynów-Lasek, w gminie Celestynów, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Trzynasty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Wola Władysławowska, w gminie Garwolin, powiat garwoliński, woj. mazowieckie.

Wcześniej, w bieżącym roku wścieklizna została wykryta u 6 lisów z woj. mazowieckiego (powiat otwocki oraz powiat miński), 1 lisa z woj. podkarpackiego (powiat lubaczowski) i u 1 żbika z woj. podkarpackiego (powiat przemyski).

Czytaj też: Sprzedaż bezpośrednia – szansa dla rolników na dotarcie do konsumenta

Wścieklizna – Główny Lekarz Weterynarii przypomina o szczepieniu zwierząt domowych

W związku z wykrytymi przypadkami chorobyWscieklizna 023 zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny. Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt zostały wyznaczone obszary gdzie wścieklizna stanowi zagrożenie.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.

Wścieklizna to zakaźna choroba wirusowa, jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych. Dotyka centralnego układu nerwowego i są na nią wrażliwe wszystkie gatunki ssaków, również ludzie. Jest to choroba nieuleczalna i prawie zawsze śmiertelna, dlatego niebezpieczeństwo jest bardzo wysokie.

Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową, czyli mamy na myśli pogryzienie (zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów).

wetgiw.gov.pl/fot.Wikimedia/Pixabay

swiatrolnika.info 2023