Talk icon

Informacje

18-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

WPR – ministrowie rolnictwa UE wypracowują kompromis

WPR

Czternaście krajów UE, w tym Holandia, przedstawiło kompromisową propozycję uwolnienia się od zawieszonych konsultacji w sprawie nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Wycofują swoją krytykowaną wcześniej propozycję dwuletniego okresu próbnego dla ekoprogramów. Ponadto 25% budżetu WPR pozostaje przeznaczone na cele Zielonego Ładu.

WPR – będzie kompromis?

Ministrowie mają nadzieję na wymuszenie przełomu w opóźnionych negocjacjach z Parlamentem Europejskim (PE) i Komisją Europejską w sprawie WPR. Skończyło się to na początku tego miesiąca, kiedy niemiecka minister Julia Klöckner zaproponowała dwuletni okres próbny dla szeregu środków od 2023 roku. Dodatkowe żądania ze strony PE spotkały się również z oporem ministrów rolnictwa.

Na nieformalnym spotkaniu ministrów rolnictwa w Lizbonie, Niemcy i Austria zaprezentowały teraz nowy „klucz dystrybucji”. Po raz pierwszy wymienia konkretne kwoty: 72 miliardy euro na ekoprogramy.

Również dotacje na ochronę środowiska uwolnione w pierwszym filarze nie są przenoszone do pierwszego filaru w celu bezpośredniego wsparcia dochodów.
Kompromisową propozycję w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej poparły Rumunia, Łotwa, Węgry, Czechy, Holandia, Grecja, Bułgaria, Luksemburg, Szwecja, Belgia, Polska i Irlandia. Delegacja Copa-Cogeca oraz przewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, niemiecki chadecja Norbert Lins, byli również obecni na nieformalnym posiedzeniu zamkniętym.

WPR – Copa i Cogeca wzywają negocjatorów do kompromisu

WPR – kontrowersje

Nie wszystkie kontrowersyjne kwestie WPR zostały WPRjeszcze rozwiązane. Parlament Europejski chce zarezerwować 7 proc. gruntów rolnych na ochronę przyrody oraz ochronę gatunków zwierząt i roślin. To za daleko dla państw członkowskich UE. Nie chcą przekroczyć 4%.
Ponadto Parlament Europejski już chce wyznaczyć cele dotyczące ograniczenia stosowania chemicznej ochrony upraw. Ministrowie chcą najpierw zapoznać się z oceną skutków, aby sformułować opinię.

Tymczasem w 30 irladzkich miastach odbyły się protesty rolników przeciwko reformie WPR i planowanej krajowej ustawie o ochronie klimatu. Prezes Stowarzyszenia IFA Tim Cullinan podkreślił, że rolnicy są zaangażowani w ochronę klimatu. Jednak cele polityczne i strategie realizowane na szczeblu europejskim i krajowym nie pozwoliłyby na ocenę wpływu gospodarczego i społecznego na rolników oraz obszary wiejskie.

Cullian ostrzega, że ​​„rolnictwo, jakie znamy, przestanie istnieć”, jeśli obecny kierunek WPR nie zostanie zmieniony, a „wadliwe” przepisy dotyczące zmian klimatu nie zostaną dostosowane.

nieuweoogst.nl/fot.pixabay/fot.fb

swiatrolnika.info 2023