Wpis do ewidencji producentów – jak to właściwie działa?

Wpis do ewidencji producentów uzyskać mogą tylko uprawnione do tego podmioty mieszczące się w kilku kluczowych kategoriach: rolna – rolnicy lub posiadacze zwierząt; organizacje producentów; podmioty zajmujące się prowadzeniem zakładów utylizacyjnych zwłok zwierząt; a także potencjalni beneficjenci. Ich charakterystyka została przedstawiona w poniższym artykule.
Wpis do ewidencji producentów – podstawowe informacje
Wpis do ewidencji producentów (EP), ewidencji gospodarstw rolnych, ewidencji wniosków o przyznanie płatności jest konieczny jeżeli posiadamy zwierzęta lub chcielibyśmy uzyskać dofinansowanie płynące z Unii Europejskiej, które administrują ARiMR bądź KOWR. Po dokonaniu wpisu uzyskuje się indywidualny numer i dopiero po dokonaniu tych czynności można złożyć wniosek o przyznanie benefitów. Wpis EP to jednocześnie identyfikator przedsiębiorcy w KOWR. Natomiast ARiMR nadaje niepowtarzalny, indywidualny dziewięciocyfrowy numer do kontaktu z ową instytucją. Zasady wpisu do ewidencji producentów regulują następujące przepisy prawne: Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1853 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 września 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełnić wniosek o wpis do ewidencji producentów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1854).
Wpis do ewidencji producentów – kto może go uzyskać
Wpis do owej ewidencji uzyskać mogą producenci, którzy mieszczą się w poniższych kategoriach: rolna – rolnicy lub posiadacze zwierząt; organizacje producentów; podmioty zajmujące się prowadzeniem zakładów utylizacyjnych zwłok zwierząt; a także potencjalni beneficjenci. Od 1 października 2019 r. producenta rolnego, czyli pierwszy rodzaj podmiotu, który uzyskać może wpis do EP definiuję się następująco: w grono producentów rolnych wlicza się wyłącznie rolników w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 1307/2013. Obecnie posiadacz zwierzęcia klasyfikuje się jako osobnego producenta, dlatego też jeżeli dany podmiot posiada gospodarstwo rolne i zwierzęta na wniosku o wpis do ewidencji producentów zaznaczyć powinien dwa pola charakteryzujące producenta.
Wpis do ewidencji producentów – rolnik
Rolnik, to zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 1307/2013 osoba fizyczna lub prawna, ale także grupa owych podmiotów niezależnie od ich statusu prawnego. Posiadają oni gospodarstwo rolne, i prowadzą na nich działalność rolniczą, znajdujące się na obszarze podlegającym zakresowi Traktatów określonych w art. 52 TUE w związku z art. 349 i 355 TFUE. W skład działalności rolniczej wliczyć należy: wszelkiego rodzaju działania związane z produkcją, hodowlą, uprawą rolniczą, utrzymywanie użytków rolnych tak, by nie było konieczności wdrożenia działań spoza zwykłych metod rolniczych i sprzętów rolniczych, a także prowadzenie działań minimalnych, które dzięki wyłącznie naturalnym sposobom prowadzonym na użytkach rolnych, nadają się do uprawy. Tylko tak zdefiniowany rolnik, może uzyskać wpis do ewidencji producentów.
Wpis do ewidencji producentów – posiadacz zwierząt
Posiadacz zwierząt, który może uzyskać wpis do ewidencji producentów w odniesieniu do bydła jest to osoba fizyczna lub prawna odpowiedzialna za zwierzęta w trybie ciągłym lub tymczasowym. W stosunku do owiec i kóz, to każdy podmiot, nawet ten tymczasowo odpowiedzialny za owe zwierzęta poza prowadzącym przychodnię weterynaryjną. Jeżeli patrzymy przez pryzmat świń poza osobami fizycznymi, prawnymi, to również jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej, która także tymczasowo włada owym zwierzęciem. Ponadto podczas wpisu posiadacza zwierząt zaznaczy również osoba, która prowadzi miejsce gromadzenia zwierząt, tj. punkt zbiorczy i skupu. Co więcej podmioty prowadzące działalności nadzorowane również zaliczyć należy do posiadaczy zwierząt w obszarze organizowania wystaw, konkursów, targów, pokazów zwierząt. Ponadto wszystkie zakłady przetwórcze i spalarnie oraz te prowadzące działalność nadzorowaną w zakresie obrotu zwierzętami, poza przywozem, umieszczaniem na rynku oraz wywozem do państw trzecich, pośrednictwem w tych działaniach lub skupem zwierząt, co więcej wyłączeniu podlegają również podmioty prowadzące rzeźnię.
Czytaj także: Alkohol warto kolekcjonować. To może być dobra inwestycja
Wpis do ewidencji producentów – organizacja producentów, a potencjalni beneficjenci
Organizacja producentów, jak sama nazwa wskazuję to więcej niż jedna osoba fizyczna lub prawna, to grupa rolnych producentów, organizacja producentów owoców i warzyw, związek grup producentów rolnych, organizacje międzybranżowe, międzynarodowe: organizacje producentów i ich zrzeszenia, organizacje międzybranżowe. Co więcej również ponadnarodowe organizacje i ich zrzeszenia producentów owoców i warzyw mogą uzyskać wpis do ewidencji producentów. Potencjalnym beneficjentem, czyli ostatnia grupa uprawnioną do EP może być każdy podmiot: osoba fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, jeżeli może starać się o pomoc w ramach programu skupiającego się na rozwoju obszarów wiejskich. Wyłączeniu podlegają producenci rolni, zakłady utylizacyjne oraz organizacje producentów.
Źródło: cdr.gov.pl