Talk icon

Informacje

09-12-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Wody Polskie: w grudniu rozpoczną się konsultacje nowych planów zarządzania powodzią w Polsce

Wody Polskie

W grudniu mają ruszyć konsultacje społeczne nowych planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w Polsce – poinformowały we wtorek Wody Polskie. Nowe plany, oprócz np. dokończenia inwestycji na Odrze skupiać się mają bardziej na górnym odcinku Wisły. Wody Polskie wyjaśniły, że oprócz dużych inwestycji, jak m.in. budowa czterech zbiorników retencyjnych w kotlinie kłodzkiej, plany przewidują np. opracowanie koncepcji zalesiania w Regionie Wodnym Warty.

Wody Polskie o ryzyku powodziowym

Zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą Krzysztof Woś przypomniał podczas konferencji prasowej, że plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) zgodnie z prawem unijnym są aktualizowane co 6 lat.

Podkreślił, że skupiają się one na trzech filarach. Pierwszym z nich jest odsunięcie powodzi od ludzi poprzez tzw. twarde inwestycje, jak budowa zbiorników retencyjnych, wałów, a także zwiększania naturalnej retencji. Drugim filarem jest "odsunięcie ludzi od powodzi" rozumiane jako właściwe planowanie przestrzenne – unikanie budowania się na terenach zalewowych. Trzecim elementem planów jest – jak mówił Woś – skuteczne zarządzanie powodzią, np. przez budowę systemów prognozowania i wczesnego ostrzegania.konfederacja czajka

Wody Polskie o kluczowym znaczeniu dorzeczy

Wiceprezes Wód Polskich podkreślił, że kluczowe dla bezpieczeństwa powodziowego kraju są dorzecza największych polskich rzek: Wisły i Odry – szczególnie w ich górnych odcinkach. W trakcie poprzedniej "sześciolatki" uwaga głównie skupiała się na Odrze. Chodziło m.in. o modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego czy budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu.

Czytaj także: Grypa ptaków znów zaatakowała! Jest ognisko w miejscowości Kiełpiny!

Woś zwrócił uwagę, że polder w Raciborzu był bardzo przydatny w październiku br., kiedy po występujących w tym miesiącu deszczach, skutecznie zmniejszał falę powodziową na Odrze, a także nie dopuścił do kulminacji fal powodziowych z dorzecza tej rzeki. Zbiornik w Raciborzu chroni przed powodzią 2,5 mln osób w woj. śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Przedstawiciel Wód Polskich dodał, że w obecna "sześciolatka" skupiać się będzie na dokończeniu działań ograniczających ryzyko powodziowe w dorzeczu Odry, ale również będzie odnosiła się do zachodniej i wschodniej części górnej Wisły, które zostały uznane za newralgiczne. Dodał, że inwestycje na tym odcinku już są realizowane i dotyczą Krakowa, Sandomierza czy Tarnobrzegu.

Co planują Wody Polskie?

Wody Polskie wyjaśniły, że oprócz dużych inwestycji, jak m.in. budowa czterech zbiorników retencyjnych w kotlinie kłodzkiej, plany przewidują np. opracowanie koncepcji zalesiania w Regionie Wodnym Warty.

Kierownik projektu prof. Andrzej Tiukało wyjaśnił, że przy aktualizacji planów każdy, kto mieszka w strefie zagrożenia powodzią, ma tam swój biznes, będzie mógł poznać, jakimi inwestycjami Wody Polskie będą chciały ograniczyć ryzyko wystąpienia powodzi, jej negatywnych skutków.

Poinformował, że projekty nowych planów zarządzania ryzykiem powodziowym trafią teraz do opiniowania, a następnie do konsultacji społecznych.

Przedstawicielka resortu infrastruktury Małgorzata Bogucka–Szymalska dodała, że konsultacje potrwają pół roku i rozpoczną się 22 grudnia. Od lutego 2021 r. mają ruszyć też spotkania konsultacyjne w 28 miastach. Ostatecznie PZRP zostaną przyjęte rozporządzeniem ministra.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023