Talk icon

Informacje

13-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Zbiór orzechów włoskich we Francji: wysoka jakość i dobra organizacja

Zbiór orzechów włoskich

Rozpoczął się zbiór orzechów włoskich we Francji. Producenci spodziewają się w tym roku dobrych zbiorów i podkreślają, że jakość produktów jest jednym z ich głównych atutów. Obecnie produkcja orzechów włoskich we Francji - wiodącym europejskim producencie - zmaga się z ostrą konkurencją ze strony krajów takich jak Stany Zjednoczone i Chile. Kraje produkujące w przeszłości lub nowe kraje odnotowują coroczny wzrost produkcji. To jedno z głównych wyzwań, przed którymi obecnie stoją producenci z Francji.

Zbiór orzechów włoskich będzie dobry

We Francji niedawno rozpoczęto zbiór orzechów włoskich. Spółdzielnia Coopenoix, która liczy 300 członków i 3300 hektarów drzew orzechowych, spodziewa się w tym roku dobrych zbiorów zarówno pod względem ilości, jak i jakości.

Rozpoczynamy właśnie zbiór orzechów włoskich Grenoble, który powinien trwać do 17 października. Obecne warunki pogodowe nie są optymalne, ale ogólnie zbiory idą całkiem dobrze. W tym roku spodziewamy się dobrych zbiorów pod względem wielkości, wynoszących około 6500 ton. Jakość jest dobra, a kalibry są w tym roku raczej przeciętne.

– wyjaśnia Marc Giraud, dyrektor spółdzielni Coopenoix.

Ten rok zapowiada się znacznie bardziej obiecująco niż w zeszłym roku, kiedy konsekwencje wydarzeń pogodowych z 2019 roku wpłynęły na zbiór orzechów włoskich, które osiągnęły około 5000 ton. Obecnie produkcja orzechów włoskich w południowo-wschodniej Francji jest dobrze zorganizowana.

Obserwujemy specjalizację gospodarstw, dzięki której produkcja orzecha jest wiodącą uprawą w regionie. Dodatkowo producenci są bardzo zaangażowani w kwestie środowiskowe. Niemal cała produkcja jest teraz prowadzona rozsądnie. Nie stosujemy już systematycznie we wszystkich sadach. Istnieje duża świadomość, która powoduje rozważenie potencjalnego wpływu produkcji orzechów na środowisko.

– wyjaśnia Marc Giraud.

PSL: złożymy w Senacie wniosek o odrzucenie noweli ustawy o ochronie zwierząt w całości

Zbiór orzechów włoskich prawie w całości zmechanizowany

Już od kilku lat we Francji poczyniono znaczne wysiłki Zbior orzechow wloskichna rzecz jakości orzecha włoskiego. Firma, która rozpoczęła zbiór orzechów włoskich podkreśla, że jakość produktów jest jednym z ich głównych atutów.

Szczególną uwagę przywiązujemy do smaku oferowanych przez nas orzechów włoskich. Dbamy również o to, aby oferowane przez nas usługi były optymalnej jakości. Jedną z naszych mocnych stron jest to, że dostarczamy naszym klientom szybko, jednocześnie bardzo reaktywnie na poziomie marketingowym i przemysłowym. Dlatego nasze opóźnienia w dostawach w Europie są bardzo krótkie, w ciągu 3-4 dni od otrzymania zamówienia. Mamy zdolność pakowania 140 ton dziennie.

– dodaje Giraud.

Zbiór orzechów włoskich jest w większości zmechanizowany, z wyjątkiem ręcznej operacji sortowania, która pozwala być bardzo szybkim, szczególnie podczas zbierania i suszenia orzechów, a tym samym podnosząc jakość produktu.

Obecnie produkcja orzechów włoskich we Francji - wiodącym europejskim producencie - zmaga się z ostrą konkurencją ze strony krajów takich jak Stany Zjednoczone i Chile. Kraje produkujące w przeszłości lub nowe kraje odnotowują coroczny wzrost produkcji. Są to głównie kraje eksportujące, które są bardzo zainteresowane rynkiem europejskim ze względu na dużą populację i siłę nabywczą. W ten sposób penetrują rynek europejski z bardzo dużą ofertą. To jedno z głównych wyzwań, przed którymi obecnie stoją producenci z Francji.

Jednak orzech francuski ma swój rynek. Nasi klienci wiedzą, co oznacza francuska produkcja na poziomie środowiskowym i jakościowym. Jego reputacja pozwala mu utrzymać udział w tym coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

– mówi Giraud.

We Francji, podobnie jak w Europie, spożycie orzechów włoskich w łupinach jest raczej stabilne, nawet nieznacznie wzrasta. Obecnie spółdzielnia Coopenoix korzysta z certyfikacji IFS, a wielu producentów posiada certyfikat Global GAP, a niektórzy są w trakcie uzyskiwania certyfikatu HEV (High Environmental Value).

Jeśli chodzi o produkcję ekologiczną, stanowi ona obecnie 11% całej naszej produkcji i mamy dobre perspektywy rozwoju ekologicznego orzecha włoskiego w nadchodzących latach.

– tłumaczy dyrektor spółdzielni Coopenoix.

freshplaza.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023