Talk icon

Informacje

03-09-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Winobranie na Podkarpaciu najwcześniej pod koniec września

Winobranie

Pierwsze spośród 150 winnic na Podkarpaciu tegoroczne winobranie rozpoczną pod koniec września. Potrwa co najmniej trzy, cztery tygodnie. Zbiory zapowiadają się zróżnicowane – ocenia redaktor naczelna portalu branżowego naszawinnica.pl Ewa Wawro. Tegoroczne zbiory zapowiadają się wyjątkowo zróżnicowanie.

Winobranie blisko

W podkarpackich winnicach tradycyjnie winobranie zaczynają zbiory odmian solaris i aurora na wina białe oraz rondo na czerwone lub coraz modniejsze różowe. Natomiast uprawiane w regionie odmiany regent, marechal foch i leon milot na czerwone wina oraz dające dobre wina białe odmiany jutrzenka, seyval blanc, hibernal i sibera będą zbierane dopiero za ponad półtora miesiąca

– powiedziała Wawro.

Zwróciła uwagę, że w ostatnich dwóch latach winobranie było przyśpieszone o dwa, trzy tygodnie.

Decydowało o tym wcześniejsze rozpoczęcie wegetacji na wiosnę. W tym roku wszystko wróciło do normy

– wyjaśniła.winobranie

Winobranie zróżnicowanie urodzajne

Według Wawro, "zbiory zapowiadają się zróżnicowane".

W niektórych gospodarstwach będą podobne jak przed rokiem, ale w wielu znacznie słabsze niż w poprzednich sezonach. Są też winnice, gdzie tegoroczne zbiory nie przekroczą 30 proc. ubiegłorocznych

– mówiła.

Jej zdaniem, "zadecydowały o tym warunki pogodowe".

Najpierw w winnicach pojawiły się przymrozki, a kilka tygodni później burze z gradem. Właściwą wegetacje zahamowała także fala upałów i susza

– podkreśliła.

Czytaj także: Ceny wieprzowiny ostro lecą w dół. Eksperci: Kluczem jest sytuacja w Chinach, ASF i koronawirus

Winobranie na południowym-wschodzie, bo tam są winnice

W południowo-wschodniej Polsce jest przeszło 150 winnic. Liczą od kilku arów do kilku hektarów, największe mają 10 -12 ha, przeważają jednak winnice o powierzchni 20-40 arów. Na Podkarpaciu winorośl uprawia się głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa. Dominują odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch oraz leon millot na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O jej rozpowszechnieniu w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne; Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.

Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Najbliższe winobranie rozpocznie się pod koniec miesiąca.

PAP/jac/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023