Wino świętomarcińskie niedługo pojawi się na czeskich stołach

Za parę tygodni w Czechach zaczną otwierać się pierwsze butelki win 2020 roku, czyli wino świętomarcińskie. Winiarze rozpoczną sprzedaż win świętomarcińskich 11 listopada od godziny 11:00. W związku z rozwojem epidemii i rządowymi środkami ograniczającymi działania dla ludności oraz działalność restauracji i winiarni, w tym roku wina może być nieco mniej niż zwykle, bo około 2 000 000 sprzedanych butelek. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, a restauracje pozostaną zamknięte po 11 listopada, winiarze dostarczą na rynek około 25% mniej win świętomarcińskich w 2020 roku.
Wino świętomarcińskie – tradycyjny czeski trunek
11 listopada każdego roku w Czechach rozpoczynają się dwutygodniowe obchody Dnia Świętego Marcina. Tradycyjnie największym zainteresowaniem publiczności cieszą się imprezy winiarskie odbywające się w całym kraju oraz restauracje serwujące nie tylko wino świętomarcińskie, ale także menu świętomarcińskie, a zwłaszcza przeróżne gęsiny. To się znacząco zmieni w tym roku przez pandemię.
Popularności win świętomarcińskich w ostatnich latach towarzyszy bogata oferta oryginalnych imprez odbywających się w całym kraju. Ze względu na bardziej rygorystyczne przepisy w tym roku nie odbędzie się tradycyjny degustacja świętomarcińska w Brnie, a inne uroczystości świętomarcińskie zostaną odwołane.
– zapowiedział inż. Jaroslav Machovec, dyrektor funduszu winiarskiego.
Machovec jest właścicielem znaku firmowego św. Marcina i co roku wypożycza go winiarzom, by sprzedawali wino świętomarcińskie. Z uwagi na pandemię zachęcił również do wsparcia winiarzy i wypicia trunków w domu.
Mówi się, że wesoły umysł jest na wpół zdrowy, dlatego nawet w obecnej sytuacji nie powinniśmy wznosić toastu świętomarcińskiego. Wina morawskie i czeskie To jeden z miłych momentów w naszym życiu i tak samo będzie w tym roku z winem świętomarcińskim, ale spokojnie możemy przeżyć miłe chwile w domu. Wino możemy zamówić w e-sklepach naszych winiarzy lub kupić w sklepach, żywność dostarczamy kurierem. Ten sposób świętowania świętego Marcina jest nie tylko bezpieczny, ale służy również jako wsparcie dla naszych winiarzy i restauratorów, którzy teraz potrzebują lojalności swoich klientów.
Inicjatywa Net Zero – jak sektor mleczarski chce chronić środowisko?
Wino świętomarcińskie – tylko najlepsza jakość
Znak wino świętomarcińskie będzie mogło nosić tylko to wino, które uzyskało pozytywną ocenę ze względu na jakość. W przypadku punktacji wino musi otrzymać 80 na 100 punktów. Ocenie podlega czystość wina, kolor, aromat, smak i ogólne wrażenie. Tegoroczna edycja zostanie oceniona w Valticach przez komisje ekspertów 22 i 30 października.
Jak co roku można oszacować największy udział białych win świętomarcińskich (Müller Thurgau, Veltlínské Červené rané i Moravian Muscat). 50% win różowych (Blue Portugal, Svatovavřinecké i Zweigeltrebe) i wina czerwone (Modrý Portugal i Svatovavřinecké) po 25%. Winiarze zbierają winogrona na wino świętomarcińskie od połowy września.
Na dłuższą metę ten rok wydaje się normalny, ale w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy średnie temperatury były co najmniej o dwa stopnie wyższe, a winorośl dojrzewała wcześniej, mamy dwa do trzech tygodni później. Mają jednak wieloletnie doświadczenie z winami świętomarcińskimi, więc bez problemu poradzą sobie z tegorocznymi warunkami.
– wyjaśnił inż. Marek Babisz, główny sommelier Narodowego Centrum Wina.
W tym roku świętomarcińskiego będzie mniej niż w roku ubiegłym, o około 300 000 butelek, czyli około dwóch milionów, ale można się spodziewać, że będzie to wino bardzo wysokiej jakości. Marka „Svatomartinské” została zarejestrowana w 1995 roku, a od 2005 roku jest własnością Funduszu Winiarskiego. W tym roku już po raz piętnasty organizuje promocję tych win pod jednym logo. Wino świętomarcińskie jest zatem oznaczone na etykiecie znanym symbolem św. Martin na koniu.
tyden.cz/fot.facebook