Talk icon

Informacje

30-04-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Wina premium oraz sery – koronawirus uderzył w konsumpcję

Wina premium oraz sery

Wina premium oraz sery należą do tych towarów, których sprzedaż mocno ucierpiała w obliczu pandemii. Obecnie konsumenci sięgają po produkty, które cechują się większą funkcjonalnością.

Wina premium oraz sery – problem zamkniętych restauracji

Pandemia koronawirusa z dużym impetem uderzyła w branżę gastronomiczną. Restauracje drastycznie zmniejszyły obroty lub wręcz zostały czasowo zamknięte. Z tego powodu spadło zapotrzebowanie na niektóre artykuły. Okazuje się, że problematyczny jest zwłaszcza asortyment uchodzący za ekskluzywny, a więc taki, który raczej zamawiamy będąc w restauracji, niż spożywamy będąc w domu. Takie założenie sprawdza się, gdy patrzymy na wina premium oraz sery – w ich przypadku ograniczony handel w branży gastronomicznej wymiernie wpłynął na zmniejszenie się popytu.

Wina premium oraz sery – raport Komisji Europejskiej

Również kwietniowy raport Komisji Europejskiej pokazuje nam, że po zakończonym etapie gromadzenia produktów o długim terminie przydatności do spożycia, obecnie wina premium oraz sery dwazamknięcie restauracji odbija się na sprzedaży towarów o wysokiej wartości dodanej. Wina premium oraz sery ze znakami ChOG / ChNP przeważnie były spożywane jedynie w restauracjach. Pamiętajmy również o tym, że ucierpiała sprzedaż bezpośrednia z lokalnych manufaktur serowych. Powodem były ograniczenia związane z przemieszczaniem się. Możemy również zaobserwować problem związany z brakiem turystyki – to właśnie zagraniczni goście chętnie sięgali po droższe produkty.

Wina premium oraz sery – mogą zyskać inne produkty z grupy nabiałowej

Komisja Europejska zaznaczyła, że w dobie pandemii niektóre produkty są znacznie chętniej wybierane przez konsumentów. Klienci najchętniej sięgają po towar o długim terminie przydatności do spożycia. Z kolei wśród producentów przewagę mają ci, którzy podczas produkcji nie wymagają jednoczesnej obecności dużego zespołu. Zdaniem KE konsumenci w najbliższym czasie będą częściej decydować się na zakup serów z niższej półki, spodziewany jest również wzrost popytu na jogurty. W tym ostatnim przypadku dużym atutem są ich wartości funkcjonalne w żywieniu. Szacuje się, że w przypadku jogurtów możemy spodziewać się wzrostu produkcji na poziomie 0,5%. Z drugiej strony Komisja zakłada, eksport unijnego masła spadnie o 10%.

Czytaj także: Polscy drobiarze mogą zaoszczędzić miliony! Wystarczy zdjąć z nich zbędne obciążenia!

forummleczarskie.pl/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023