Wilki zagryzły łanię kilka metrów od szkoły podstawowej! Cisna (podkarpackie) przerażona. Czas na odstrzał!

Do przerażającej sytuacji doszło we wsi Cisna w województwie podkarpackim. Wilki zaatakowały dużą łanię i zagryzły oraz pozostawiły ją kilka metrów od budynku szkoły podstawowej. To kolejny z wielu ataków wilków, które miały miejsce w bliskiej odległości od obszarów zamieszkałych przez ludzi w ostatnich miesiącach.
Wilki zaatakują człowieka?
Po kolejnym ataku wilków Cisnej (woj. podkarpackie), mieszkańcy i leśnicy zastanawiają się, kiedy zwierzęta zaatakują ludzi. Niestety w wielu miejscach kraju ataki wilków na dziką i hodowlaną zwierzynę stają się normą. Poza zagrożeniem bezpieczeństwa, ataki prowadza do potężnych strat finansowych.
Ochrona wilka w naszym kraju jest tematem trudnym i niejednoznacznym. W tym wypadku pojawia się wiele sprzecznych głosów oraz mamy do czynienia z konfliktem interesów. Myśliwi będą chcieli wprowadzenia wilka jako zwierzyny łownej, natomiast osoby reprezentujące środowiska, które walczą o jego ochronę, będą robić wszystko, aby tego odstrzału nie było. Ochrona wilka w obecnej formie mija się z celem. Wilk jako drapieżnik musi polować, musi zabijać, aby zjeść, nie da rady przeżyć jedząc tylko trawę, zioła, jagody. Zwiększenie populacji wilka to zagłada dla jelenia, sarny, żubra, łosia, bobra, zająca. Ochrona w ten sposób, jaki obecnie mamy w kraju doprowadzi do zmniejszenia populacji innych zwierząt, nie tylko płowej, czarnej, drobnej czy też ptactwa. Ochrona wilka to zagłada dla rysi, które polują w dużej mierze na sarny, czekając na gałęziach drzew, zagłada niedźwiedzi, odejdą z naszego terenu i pójdą w inny teren, lub za granice, zagłada żbika, którego i tak mamy mało. Ochrona wilka w obecnym stanie to zagłada innych rodzimych drapieżników – mówi portalowi podkarpacie24 ekspert z zakresu leśnictwa.
Czytaj także: Gorączka Q – Co to takiego i co musisz wiedzieć jako rolnik?
Czy wpadać w panikę, gdy spotkasz wilki?
Czy spotkanie wilka jest powodem do niepokoju? Jak należy się zachować, kiedy spotka się wilki? Wokół wilków krąży wiele legend podsycanych nierzetelnymi informacjami medialnymi. Dlatego warto przeczytać, jak zachować się podczas zetknięcia z wilkiem.
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.
Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.
Podkarpacie24.pl/FB/TT/fot. pixabay