Talk icon

Informacje

06-08-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Jak pobrać ziemię do badania? Tych błędów nie popełniaj!

Jak pobrać ziemię do badania

Ziemię do badania powinno się przekazywać regularnie co 4 lata. Pozwala to dogłębnie ocenić jej stan i wybrać odpowiednie metody przygotowania podłoża do rozwoju roślin. Aby jednak badanie dało miarodajny wynik, należy przestrzegać kilku zasad. Jak pobrać ziemię do badania? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy pobieraniu gleby i czym mogą skutkować?

Jak pobrać ziemię do badania – praktyczne wskazówki

Na początku należy zacząć od zakreślania obszaru, z którego należy pobrać ziemię do badania i wykonać jego szkic. Należy zwrócić uwagę na to, żeby obszar był w miarę jednorodny, czyli był to jeden rodzaj i gatunek gleby. Obszar ten powinien wynosić do 4 ha. Próbka powinna ważyć do 500 g (najmniej 250 g). Jest to tak zwana próbka ogólna, która powinna składać się z do 20 próbek pierwotnych pobranych za pomocą specjalistycznych narzędzi, zwanych laskami glebowymi Egnera Riehma. Możemy też wykorzystać do tego celu po prostu szpadel, jednak metoda ta jest odradzana, ze względu na ryzyko nieumiejętnego pobrania próbek. Gotowe, odpowiednio opisane próbki (koniecznie z datą pobrania) należy dostarczyć, najlepiej w jak najkrótszym czasie, do odpowiedniego laboratorium.

czytaj także: ASF – zasady postępowania przy ponownym zasiedlaniu chlewni

Jak pobrać ziemię do badania – najczęstsze błędy

Jak pobrać ziemię do badania 2Chociaż cały proces wydaje się mało skomplikowany, można w jego trakcie popełnić kilka błędów. Przede wszystkim, ziemię do badania popieramy w konkretnym czasie – na wiosnę lub jesienią tuż po zbiorach. Nieprzestrzeganie odpowiedniego terminu może skutkować tym, że wynik będzie wskazywał fałszywe wyniki co do poziomu składników mineralnych w glebie. Podobnie rzecz ma się z pobieraniem próbek w trakcie suszy lub przeciwnie, ulewnych deszczów. Wszelkie odchylenia od normalnych warunków środowiskowych i i atmosferycznych mogą bowiem zafałszować wynik. Kolejnym błędem jest pobieranie próbki z mało reprezentatywnych obszarów, jak brzegi pola.

Jak pobrać ziemię do badania – kluczowe są próbki pierwotne!

Innym bardzie częstym błędem jest niezadbanie o odpowiednią ilość próbek pierwotnych. Pobierając ziemię do badania, musimy o tym pamiętać z prostego powodu – im bardziej różnorodne są próbki pierwotne, tym właściwa próbka po zbadaniu da dokładniejsze wyniki i w konsekwencji pozwoli na właściwsze dobranie odpowiednich nawozów czy zabiegów. Błąd, który może kosztować nas najwięcej, to pobieranie próbek z terenów niejednorodnych pod kątem rodzaju gleby. Wydaje się, że ta kwestia jest oczywista, natomiast wciąż zdarza się, że próbki pobiera się, pilnując tylko aby nie przekroczyć obszaru 4 ha, pomijając kwestie tego, że na badanym terenie gleba może być inna w różnych miejscach, a więc wymagać oddzielnych badań. Skutkuje to oczywiście fałszywymi średnimi wynikami, które mogą doprowadzić do błędnego przeświadczenia o kwasowości gleby i w konsekwencji na przykład do złego wapnowania.

Jak pobrać ziemię do badania – najważniejsza interpretacja wyników

Właściwie pobierając ziemię do badania, zapewniamy sobie, co oczywiste, miarodajne wyniki które przyczynią się do poprawienia jakości gleby. Kluczowa jest jednak interpretacja gotowych wyników. Można probować poradzić sobie z nią samemu, jednak potrzebna jest to tego specjalistyczna wiedza i doświadczenie. Jeśli nie jesteśmy pewni wyników, warto postawić na ich interpretację przez profesjonalistę. Pomoże to przecież w osiągnięciu wysokiego plonu, a także uniknięciu błędów w uprawie, które mogą nas sporo kosztować.

oschr.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023