Talk icon

Informacje

16-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Polskie bieliki – Lasy Państwowe utworzyły nowe strefy ochronne

Polskie bieliki

Lasy Państwowe wyznaczyły kolejne strefy ochronny dla bielików. Polskie bieliki są objęte ochroną ścisłą, a wokół ich gniazd wyznacza się specjalne strefy ochronne, by ptaki nie były niepokojone. Gatunek wpisany jest także do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. W ostatnich latach, również dzięki działaniom podejmowanym przez leśników, liczebność bielików w Polsce wzrasta. W Polsce jest trzecia pod względem liczebności populacja bielika w Europie, po Norwegii i europejskiej części Rosji. Obecnie, po dziesięcioleciach ochrony, liczebność bielika w Polsce szacuje się na około 1000-1400 par.

Polskie bieliki – nowe strefy ochronne

Polskie bieliki to jeden z ptaków, które otoczone zostały opieką Lasów Państwowych. W ramach akcji ochronnych, w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie utworzono dwie nowe strefy ochrony gniazd bielika. Najnowsze strefy zostały wyznaczone w nadleśnictwach Garwolin i Sokołów. Stosowne decyzje wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie. Wizje terenowe przeprowadzone przed wydaniem decyzji o wyznaczeniu stref, potwierdziły występowanie gniazd oraz obecność w nich ptaków.

Oba gniazda, które zasiedlają polskie bieliki, zlokalizowane są na wysokości około 17 metrów nad ziemią. Jedno jest położone na sośnie, a drugie na olszy czarnej. To już kolejne pary tych ptaków, które osiedliły się w lasach warszawskiej dyrekcji. W sumie na terenie lasów RDLP w Warszawie wyznaczonych jest 15 stref całorocznej i okresowej ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania bielików.

Kolejne ogniska ASF w Polsce! Już 50 gospodarstw zarażonych wirusem!

Polskie bieliki – ochrona

Polskie bieliki to największe lęgowe ptakiPolskie bieliki drapieżne w naszym kraju. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra, a waga dorosłych samic, które są nieco większe od samców, sięga 6 kg. Gniazdo bielików to okazała konstrukcja posadowiona najczęściej na wytrzymałym starym drzewie, zbudowana z dość grubych kawałków drewna. Jedno gniazdo wykorzystywane jest przez parę ptaków przez wiele lat, a jego masa może dochodzić do 1000 kg. Pokarm bielików stanowią ryby oraz ptaki wodne, nie gardzi również ssakami i padliną. Ptaki osiągają dorosłość w wieku ok 4-5 lat.

Polskie bieliki są objęte ochroną ścisłą, a wokół ich gniazd wyznacza się specjalne strefy ochronne, by ptaki nie były niepokojone. Gatunek wpisany jest także do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Jeszcze na początku XX wieku bielików w Polsce było mało, zaledwie około 20 par lęgowych, a gatunek uznano za wymierający.

W ostatnich latach, również dzięki działaniom podejmowanym przez leśników, liczebność bielików w Polsce wzrasta. W Polsce jest trzecia pod względem liczebności populacja bielika w Europie, po Norwegii i europejskiej części Rosji. Obecnie, po dziesięcioleciach ochrony, liczebność bielika w Polsce szacuje się na około 1000-1400 par. W czerwcu polskie bieliki gniazdujące w podwarszawskim Nadleśnictwie Chojnów doczekały się piskląt.

lasy.gov.pl/fot.LP,Stanisław Turowski,Antoni Kasprzak

swiatrolnika.info 2023