Talk icon

Informacje

04-05-2020

Autor: Adam Szewczyk

Wieprzowina boryka się zawirowaniami cen! Jakie są perspektywy?

Wieprzowina

Wieprzowina musi mierzyć z wahaniami cen uzależnionymi od wielu czynników. Mają na to wpływ zarówno sytuacja wewnętrzna jak i ruchy największych graczy na światowych rynkach.

Wieprzowina na rynku europejskim

Wieprzowina w krajach Unii Europejskiej to jednoczesny spadek popytu i stosunkowo niska podaż. Pierwszy z elementów to bezpośredni skutek pandemii koronawirusa. Sytuację napędzają zamknięte restauracje i inne punkty gastronomiczne oraz coraz trudniejsza sytuacja finansowa konsumentów. Wzrost bezrobocia i spadki płac negatywnie odbijają się na rynku. Dotyczy to także naszego kraju. Wieprzowina w Polsce, choć wciąż popularna, musiała zniwelować dotychczasowe prognozy.

Czytaj także: Polskie produkty, a stosowanie symboli narodowych w obrocie handlowym

Ceny wciąż się wahają. Ile dziś kosztuje wieprzowina?

Istotny wpływ na sytuację cenową na światowym rynku, którego głównym produktem jest wieprzowina, ma zwiększony napływ taniego mięsa z Brazylii i USA. Nie wieprzowina ceny swiniabez znaczenia pozostaje także brak miejsca w chłodniach, który znacznie utrudnia przechowywanie surowca. Kraje Unii Europejskiej starały się zrekompensować spadki popytu we Wspólnocie zwiększonym eksportem do Chin, ale jego skala w połączeniu z utrudnieniami logistycznymi, wciąż pozostaje na zbyt niskim poziomie.

W tygodniu 17, po korektach w Niemczech, największy spadek ceny skupu zanotowano w Austrii (-12₵), Holandii (-8₵), a najmniejszy we Francji (-3₵). W środku stawki pozostała Hiszpania (-6₵), która została pozbawiona zwiększonej konsumpcji wieprzowiny z powodu braku turystów. W dniu 29/04/2020 w notowaniach VEZG cena w Niemczech spadła o 5 centów do wysokości 1,70 €/kg (wbc)

– czytamy w komunikacie KZP-PTCH

Wieprzowina bez optymistycznych prognoz nie tylko dla Polski

Trudną sytuację cenową z jaką mierzą się producenci wieprzowiny została pogłębiona przez opóźnienie rozpoczęcia sezonu grillowego. Ma na to wpływ zarówno pogoda jak i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Z tych powodów wieprzowina sprzeda się gorzej niż zakładano.

USA znacząco zwiększyło dostawy wieprzowiny do Chin. Według USDA amerykanie w roku bieżącym dostarczyli na rynek chiński 264 tys. ton. W roku ubiegłym w tym samym okresie eksport wyniósł zaledwie 56 tys. ton. Rekordowy wzrost eksportu nie pozwala jednak na zrekompensowanie nadwyżki produkcji żywca na rynku USA, która doprowadziła do bardzo niskich cen w skupie 0,75$/kg (wbc). Stworzyło to silną konkurencję amerykańskiej wieprzowiny na rynkach światowych

– czytamy w komunikacie branży producentów trzody chlewnej.

kzp-ptch/jac/fot. freepik

 

swiatrolnika.info 2023