Talk icon

Informacje

10-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa – jak ją obliczyć?

Wielkosc ekonomiczna gospodarstwa

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa (WEG) to wartość standardowa rocznej produkcji wyrażona w euro. Każda uprawa czy zwierzę ma przyporządkowany określony dochód. Kiedy strukturę naszej produkcji przemnożymy przez standardowy dochód, otrzymamy wielkość ekonomiczną naszego gospodarstwa. Można ją oszacować w szybki i prosty sposób z wykorzystaniem „Kalkulatora SO”. Był on wykorzystany przez wnioskodawców, którzy wstępnie chcieli określić wielkość ekonomiczną gospodarstwa na potrzeby poddziałań PROW 2014-2020.

Wielkość ekonomiczna gospodarstwawielkosc ekonomiczna gospodarstwa kalkulator

WEG to wartość standardowa rocznej produkcji wyrażona w euro. Określało się ją na potrzeby następujących poddziałań PROW 2014-2020: Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych - typ: Modernizacja gospodarstw rolnych, Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników - typ: Premie dla młodych rolników, Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw – typ: Restrukturyzacja małych   gospodarstw, Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej - typ: Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest ustalana na podstawie całkowitej, standardowej produkcji gospodarstwa. Od 2010 r. do badań struktury gospodarstw rolnych stosuje się nowe kryterium opisujące te gospodarstwa i pozwalające na ich klasyfikację – Standardową Produkcję, w skrócie, od ang. Standard Output - zwaną SO.

Kalkulator SO

Poglądowo wielkość ekonomiczną gospodarstwa rolnego można obliczyć również na podstawie kalkulatora zamieszczonego na stronie internetowej: kalkulator-so.pl.

Obliczanie SO pozwala na określenie wielkości ekonomicznej gospodarstw na podstawie współczynników Standardowej Produkcji "2010" (SO „2010”).  Jednak otrzymywany wynik z kalkulatora jest podglądowy i nie zwalnia on wnioskodawców z konieczności dokonania indywidualnych kalkulacji wielkości ekonomicznej na etapie ubiegania się o przyznanie pomocy w oparciu o dokumentację przygotowaną przez ARiMR.

W PROW 2007-2013 wielkością limitującą dostęp też była wielkość ekonomiczna gospodarstwa, mierzona Europejską Jednostką Wielkości, z angielska zwaną ESU. Europejska Jednostka Wielkości (ESU) była miernikiem, który wskazywał na potencjalną zdolność do generowania dochodu w przeciętnych dla regionu warunkach działania i przy określonych zasobach produkcyjnych gospodarstwa, czyli miernikiem „dochodowości prawdopodobnej, teoretycznej” . Dochodowość mierzona była tzw. Standardową Nadwyżką Bezpośrednią (SGM).

Sprawdź: ARiMR: nabór wniosków o wsparcie inwestycji m.in. w przetwarzanie produktów rolnych

sir-kielce.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023