O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-04-2021

Autor: Monika Faber

Wypadki w gospodarstwie rolnym – jak im zapobiegać w rolnictwie indywidualnym?

Wypadki w gospodarstwie rolnym

Wypadki w gospodarstwie rolnym można ograniczyć, stosując szereg działań prewencyjnych np. tworzenie przepisów, organizowanie technologii i zadań zgodnie z obowiązującymi przepisami, kształtowanie bezpiecznych zachowań, motywowanie pracowników oraz podwyższanie obowiązujących standardów bezpieczeństwa.

Wypadki w gospodarstwie rolnym, a przegląd techniczny maszyn i modernizacja gospodarstwa

Ważnym działaniem, które ogranicza wypadki w gospodarstwie rolnym jest motywacja rolników do wymiany narzędzie i maszyn na te bardziej nowoczesne i bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Powinno się również przeprowadzać regularne przeglądy techniczne maszyn i brać udział w różnego rodzaju szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa. Niestety statystyki wypadkowe jednoznacznie wskazują, że większość wypadków ma miejsce w mniejszych gospodarstwach wśród rolników o niskich dochodach, którzy nie mają środków na modernizację swojego gospodarstwa, co w efekcie prowadzi do złego stanu technicznego budynków i maszyn. Większe gospodarstwa i rolnicze grupy producenckie mogą sobie pozwolić na regularną modernizację i inwestycję w nowy sprzęt, co przekłada się na dużo bezpieczniejszą pracę.Wypadki w gospodarstwie rolnym

Wypadki w gospodarstwie rolnym – bezpieczne miejsce pracy to podstawa!

Miejsce pracy rolnika zazwyczaj zmienia się wielokrotnie w ciągu całego dnia, dlatego ważnym działaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo każdego stanowiska pracy. Statystyki pokazują, ze wypadki w gospodarstwie rolnym najczęściej spowodowane są upadkiem np. wskutek poślizgnięcia się na mokrym podłożu lub pośpiechy podczas wchodzenia na drabinę. Warto pamiętać o tym, że dbałość o dobry stan techniczny budynków, urządzeń, maszyn i narzędzi używanych do pracy jest kluczowym działaniem. Wszelkie zagrożenia elektryczne i termiczne w rolnictwie mogą wynikać np. z nieprawidłowej budowy urządzeń, złego stanu izolacji elektrycznej, przeciążeń urządzeń, ale również przez czynnik ludzki – lekkomyślność, nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa czy niedostatecznej wiedzy na temat zagrożeń.

Czyytaj także: Pilne! Grypa ptaków – ważny komunikat Krajowej Rady Drobiarstwa!!

Wypadki w gospodarstwie rolnym – środki ochrony indywidualnej

Praca w rolnictwie wymaga stosowania odpowiedniej ochronnej odzieży, która znacznie zmniejsza wypadki w gospodarstwie rolnym. Należy pamiętać, że w przypadku stosowania środków ochrony roślin powinno się używać dodatkowej ochrony indywidualnej – ochrona nóg i rąk, sprzęt ochrony układu oddechowego, ochrona twarzy i oczu. Natomiast do pracy związanej z cięciem drewna powinno się używać odpowiedniego obuwia z metalowymi lub kompozytowymi podnośnikami, które wzmacniają obszar palców stopy i posiadają antyelektrostatyczne podeszwy.

ciop.pl

swiatrolnika.info 2023